Przymrozki wiosenne – zabieg regenerujący rośliny po chłodzie

Wiosenne przymrozki

Przymrozki wiosenne wystąpiły w ostatnim czasie na terenie całego kraju. Jak to wpłynie na dalszą wegetację roślin czy wynik finansowy gospodarstwa? Pogoda (w tym również przymrozki) jest jednym z czynników wpływających na wysokość plonów, jak duże straty przyniosą ostatnie przymrozki? Dowiedz się jak można pomóc roslinom w regeneracji po takim stresie?

Zabieg regenerujący rośliny po chłodzie - jak go zrobić, żeby był skuteczny?

Po ustaniu przymrozków i ocenie stanu plantacji warto rozważyć wykonanie zabiegu regenerującego rośliny. Bardzo dobrym i od wielu lat praktykowanym rozwiązaniem na regenerację roślin po przymrozkach są aminokwasy.

Warto, żeby produkt ten zawierał m.in. taki aminokwas jak prolinę. Ponieważ będzie on pozytywnie wpływać na tworzenie chlorofilu i proces fotosyntezy, a to poprawi wzrost rośliny. Dzięki właściwościom stymulującym aminokwasów możemy przyspieszyć regenerację uszkodzeń i pobudzić metabolizm roślin.

Jaki aminokwas wybrać?

Polecamy produkt Terra Sorb Complex, bo poza wspomnianą już wcześniej proliną zawiera koncentrat wielu aminokwasów. To najszybsze w działaniu rozwiązanie, które podaje gotowy zestaw wszystkich niezbędnych aminokwasów wraz z mikroelementami.

Aminokwasy będą wykorzystywane do budowy białek budulcowych i enzymatycznych. Terra Sorb Complex oprócz aminokwasów w swoim składzie zawiera: azot, magnez, bor, żelazo, cynk i mangan. Taki zabieg może wyglądać tak:

Terra Sorb Complex – dawka 1 – 1,5 l/ha + Inex - A 0,1 l/ha

Jeżeli naszym celem oprócz regeneracji roślin jest wpłynięcie na polepszenie i intensyfikację kwitnienia to warto rozważyć takie rozwiązanie:

Terra Sorb Complex 1 l/ha + Maxi Grow 0,25 l/ha + Inex - A 0,1 l/ha

Dzięki dodatkowi do zabiegu produktu Maxi-Grow, to oprócz regeneracji roślin równocześnie wpływamy na gospodarkę hormonalną roślin. Taki zestaw dostarczy energii i pobudzi rośliny do działania w kierunku regeneracji i lepszej jakości kwtnienia. Taki zabieg można połączyć również z fungicydem czy z insektycydem.

Jeżeli dodatkowo na Twojej plantacji wystąpił problem np. z popękanymi łodygami rzepaku to nie czekaj z działaniem. Zabieg regenerujący może okazać się kluczowy dla zdrowia i plonowania Twojego rzepaku. Popękania te to wrota do wejścia grzybów, w tym zgnilizny twardzikowej. Dlatego warto zastosować w takiej sytuacji produkt Barrier Si-Ca. Rzepak szybciej zabliźni rany, a dodatkowo wapń i krzem zawarte w tym produkcie usztywnia i wzmacnia ściany komórkowe roślin oraz zawiązujące się łuszczyny, a to dodatkowo zmniejszy presję ze strony szkodników (mszyca, pryszczarek).

Dodatkowo, aby zabezpieczyć uprawę przed infekcjami, warto sięgnąć po produkt zawierający miedź i siarkę, tak jak nasz sprawdzony IonBlue. Dbajmy o nasze pola, aby plantacje były zdrowe, a plony obfite.

 

Katarzyna Szponar

Redakcja
Osadkowski.pl