logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl
Bobik jest najbardziej wymagającą rośliną uprawną spośród roślin strączkowych uprawianych w Polsce, ale równocześnie ma wysoki genetyczny potencjał plonowania. Jego pełne wykorzystanie możliwe jest tylko w przypadku siewu nasion bobiku, które są materiałem siewnym w stopniu kwalifikacji C1.

Wróć do:

Bobowate

Wróć do:

Bobowate

Wygląda na to, że nie mamy tego czego szukasz.

Jeśli używasz wyszukiwarki, upewnij się, że poprawnie wpisałeś frazę lub użyj bardziej ogólnych słów. Możesz także wypróbować różnych filtrów lub przeszukać produkty według kategorii dostępnych w górnym menu.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami:

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Poniedziałek-piątek: 8:00 - 16:00

Uprawa bobiku — dlaczego warto uprawiać bobik?

Bobik występuje w dwóch formach: niesamkończącej zwanej również tradycyjną oraz samokończącej. Odmiany samokończące są niższe, więc są mniej podatne na wyleganie, a pęd zakończony jest kwiatostanem. Wykazują również nieco niższy potencjał genetyczny plonowania, co może być spowodowane krótszym okresem wegetacji, w porównaniu do odmian niesamokończących, których dojrzewanie jest mniej wyrównane.

Bobik jest jedną z najlepiej plonujących gatunków roślin strączkowych, jego przeciętny plon wynosi około 3 t/ha. Przy spełnieniu jego wysokich wymagań glebowych plon może sięgnąć nawet 5 ton.

Nasiona bobiku są cennym surowcem do produkcji pasz dla zwierząt. Zawierają blisko 30% białka ogólnego w suchej masie, o wysokiej wartości biologicznej oraz liczne witaminy i składniki mineralne. Wybierając odmiany z przeznaczeniem do celów pastewnych warto sięgnąć po odmiany niskotaninowe. Taniny są to substancje antyodżywcze, które obniżają strawność białka i cukrów oraz smakowitość paszy.

Bobik jest również bardzo wartościową rośliną przedplonową. Wytwarza głęboki, bo sięgający nawet 110 cm głębokości, palowy system korzeniowy z licznymi długimi korzeniami bocznymi. Przerastanie dużej objętości gleby pozwala na efektywne pobieranie składników pokarmowych i wody również z głębszych warstw profilu glebowe, niedostępnych dla niektórych innych gatunków roślin uprawnych.

Rozbudowany system korzeniowy także korzystnie wpływa na właściwości fizyko-chemiczne gleby. dlatego też bobik jest dobry przedplonem dla roślin zbożowych, w tym dla pszenicy ozimej.

Kiedy siać nasiona bobiku?

Bobik jest rośliną tolerująca wahania temperatury w momencie kiełkowania i wschodów, ale w tym okresie ma duże wymagania względem wilgotności gleby. Dlatego też wskazane są wczesne siewy pozwalające wykorzystać zasoby wody po zimie do kiełkowania. Zwykle siew należy wykonać do końca marca.

Kiełkowanie rozpoczyna się już przy 0 °C, a wschody przy 5 °C, natomiast rośliny w niskich fazach rozwojowych, znoszą poranne przymrozki do -8 do 10 °C.

Jednym z parametrów siewu, na który należy zwrócić uwagę jest głębokość umieszczania nasion. Powinna ona wynosić 6-8 centymetrów. Jej utrzymanie na wskazanym poziomie umożliwia wytworzenie silniejszego i bardziej rozbudowanego systemu korzeniowego, co ogranicza między innymi wyleganie.

Planowana obsada roślin powinna jest zróżnicowana w zależności od formy. Dla odmian samokończących wynosi 65-85 roślin na 1m2, natomiast dla odmian tradycyjnych 40-60 sztuk na jednostce powierzchni. Zbyt duże zagęszczenie roślin powoduje spadek liczby strąków na roślinie, zwiększenie presji chorób oraz podatności roślin na wyleganie.

Rozstaw rzędów wynosi zwykle od 15 do 20 centymetrów.

Nasiona kwalifikowane bobiku

Bobik ma wysoki potencjał plonowania. Jednak do jego zrealizowania oprócz wyboru odpowiedniego stanowiska niezbędny jest wysiew kwalifikowanego materiału siewnego o stabilnych cechach odmianowych. Tylko materiał pochodzący od sprawdzonego dostawcy umożliwia zachowanie wysokiej wartości użytkowej nasion - energii i zdolności kiełkowania.

Jakie parametry mają nasiona bobiku w stopniu kwalifikacji C1?

Materiał siewny, aby został uznany za kwalifikowany musi spełniać określone wymagania jakościowe, między innymi:

  • minimalna zdolność kiełkowania określana dla nasion czystych 80% 
  • maksymalna zawartość nasion twardych 5% 
  • minimalna czystość 98% 
  • maksymalna zawartość nasion innych gatunków roślin 0,5% 

Powyższe parametry można uzyskać prowadząc rozmnożenie nasion z materiału elitarnego.

Bobik odmiany, które warto znać

W ofercie firmy Osadkowski dostępne są odmiany w formach samokończących i niekończących oraz wysokotaninowych i niskotaninowych. Szerokie portfolio pozwala wybrać odmianę dostosowaną do kierunku uprawy i przeznaczenia nasion.