logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Groch siewny {?}nasiona grochu siewnego

Liczba dostępnych odmian pozwala na optymalny wybór nasion grochu siewnego pod kątem przeznaczenia, czy też wymagań glebowych. Odmiany grochu dostępne w sprzedaży wyróżnia również bardzo dobra zdrowotność oraz oporność na wyleganie. Wybór odmiany wyróżniającej się cechami użytkowymi jest pierwszym krokiem w kierunku wysokich plonów.

Wróć do:

Bobowate

Wróć do:

Bobowate

Filtry

Wyniki wyszukiwania: 4

Wyniki wyszukiwania: 4

  • Groch siewny

  • Hodowla: PHR

  • Przeznaczenie: pasza, poplon, konsumpcja

  • Stopień wczesności: średniowczesna

  Olimp C/1 50 kg

  Produkt niedostępny

  • Groch siewny

  • Hodowla: PHR

  • Przeznaczenie: pasza, poplon, konsumpcja

  • Stopień wczesności: średniowczesna

  Olimp C/1 500 kg

  Produkt niedostępny

  • Groch pastewny

  • Hodowla: PHR

  • Przeznaczenie: pasza, poplon

  • Stopień wczesności: wczesna

  Turnia C/1 50 kg

  Produkt niedostępny

  • Groch pastewny

  • Hodowla: PHR

  • Przeznaczenie: pasza, poplon

  • Stopień wczesności: wczesna

  Turnia C/1 500 kg

  Produkt niedostępny

Uprawa grochu siewnego - na co uprawiać groch siewny?

Groch w siewie głównym może być uprawiany na nasiona lub zielonkę. Pod tym kątem może być przeprowadzony wybór odmiany, pozwala to na osiągnięcie wysokich i zadowalających plonów.

Ważnym kierunkiem uprawy grochu jest jego siew z przeznaczeniem na nasiona, które zawierają do 26% białka, o wysokiej wartości odżywczej. Dlatego też, że są one ważnym komponentem do produkcji pasz treściwych. Do uprawy na nasiona, rekomendowane są odmiany grochu siewnego jadalnego lub grochu pastewnego w typie odmiany ogólnoużytkowym.

Do uprawy na zielonkę zalecany jest groch siewny pastewny. Odmiany tego typu charakteryzują się dużą dynamiką przyrostu biomasy. Dlatego też doskonale nadają się do uprawy na cele paszowe- zarówno w siewie czystym, jak i mieszanym.

Nie tylko potencjał genetyczny grochu pastewnego, ale także nieznaczne opóźnienie siewu i zwiększenie normy wysiewu, sprzyja wytworzeniu większej ilości biomasy. Najbardziej wartościowy surowiec do produkcji pasz objętościowych uzyskuje się, zbierając groch pastewny w fazach od płaskiego strąka do wypełnionego strąka.

Jak i kiedy siać groch siewny?

Agrotechniczny termin siewu grochu jest bardzo szeroki. W zależności od regionu groch wysiewany jest od początku marca do nawet połowy kwietnia. W praktyce rolniczej zalecane są siewy marcowe. Przesunięcie terminu siewu grochu na kwiecień może być związane z niekorzystnym przebiegiem pogody. Należy jednak pamiętać o tym, że nasiona grochu potrzebują do kiełkowania dużych ilości wody. Dlatego też wczesne siewy grochu pozwalają maksymalne wykorzystać zakumulowaną w glebie wodę.

Groch może być siany dość wcześnie, ponieważ nasiona kiełkują, gdy gleba osiągnie 2-3°C. Ważne jest, aby krótko po siewie nie wystąpiły przymrozki i przemarzanie gruntu do głębokości umieszczenia nasion. Woda zgromadzona w nasionach może zamarzać, co prowadzi do uszkodzenia nasion i strat w obsadzie roślin.

Rośliny grochu po wschodach są dość odporne na okresowe spadki temperatur nawet do -6°C. Wrażliwość roślin grochu na niskie temperatury zwiększa się wraz z postępem wegetacji, ponieważ rośliny o wysokości około 20 cm przemarzają już w temperaturze -2°C.

Głębokość siewu grochu wynosi od 6 do 10 cm i powinna być ona dostosowana do typu gleby oraz jej wilgotności. Płytszy siew zalecany jest w glebach zwięzłych i zasobnych w wodę. Obsada roślin grochu na metrze kwadratowym jest zróżnicowana w zależności do przeznaczenia oraz cech morfologicznych odmiany.

Odmiany jadalne krótko i długołodygowe wysiewa się w zagęszczeniu 80-100 nasion grochu na 1 m2, a krótkołodygowe i wąsolistne do 120 nasion. Natomiast odmiany pastewne grochu wymagają mniejszej obsady, która wynosi dla form długołodygowych 75 nasion na 1 m2, a dla pozostałych form 100 nasion.

Najpowszechniej spotykany jest rozstaw rzędów wynoszący od 15 do 20 centymetrów. Szersze międzyrzędzia do 35 cm wykorzystywane są na plantacjach, na których kluczową rolę odgrywa mechaniczne zwalczanie chwastów.

Jakie są korzyści z uprawy grochu siewnego?

Rośliny strączkowe, w tym groch są cennym ogniwem płodozmianu przerywającym monokulturę zbożową, która zdecydowanie dominuje w strukturze zasiewów. Groch wpływa na stanowisko glebowe wielokierunkowo, a jego wypadkową jest wzrost żyzności gleby, w wyniku:

 • działania fitosanitarnego - badania naukowe wskazują na mniejszą presję chorób pochodzenia odglebowego występującego na zbożach uprawianych po grochu
 • poprawy właściwości fizycznych warstwy uprawnej i podornej - system korzeniowy grochu jest dobrze rozbudowany; przerasta glebę do głębokości nawet 110 cm i wytwarza dużą liczbę korzeni bocznych o zasięgu do 75 cm
 • zwiększenie zasobności gleby w azot - w resztkach pożniwnych po zbiorze grochu na polu pozostaje nawet do 90 kg azotu na ha

Najlepsze nasiona grochu siewnego - odmiany grochu siewnego

W ofercie firmy Osadkowski dominują odmiany pochodzące z polskich firm hodowlanych, które doskonale dostosowane są do rodzimych warunków klimatycznych i glebowych. Wybór odpowiedniej odmiany umożliwi uzyskanie wysokich plonów nasion o bardzo dużej zawartości białka lub cennego surowca do produkcji pasz objętościowych.