logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Środki na szkodniki magazynowe

Preparaty na szkodniki magazynowe umożliwiają utrzymanie wysokiej jakości płodów rolnych i produktów spożywczych w trakcie ich przechowywania. Monitoring obecności i zwalczanie szkodników magazynowych są bardzo ważne, ponieważ przy braku skutecznej ochrony mogą one powodować znaczne straty, a nawet uniemożliwić dalszy obrót handlowy zgromadzonymi zapasami.

Wróć do:

Zoocydy

Wróć do:

Zoocydy

Filtry

Polecane w tej kategorii

Wyniki wyszukiwania: 5

Wyniki wyszukiwania: 5

Dlaczego szkodniki magazynowe to poważny problem? 


Okres przechowywania płodów rolnych i produktów spożywczych zwykle wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. W trakcie tego czasu są one narażone na zniszczenie i zanieczyszczenie przez szkodniki magazynowe. Stanowią one bardzo duży problem, ponieważ charakteryzują się dużym współczynnikiem rozrodu oraz stosunkowo krótkim okresem rozwoju. Dlatego też w okresie magazynowania ich liczba rośnie logarytmicznie i mogą spowodować znacznie szkody gospodarcze.

Jakie szkody powodują szkodniki magazynowe?

Większość szkodników powoduje szkody ilościowe i jakościowe związane bezpośrednio z żerowaniem np. wygryzanie nasion lub ziarniaków. W związku z tym występują straty ilościowe i jakościowe, przez co spada wartość użytkowa płodów rolnych.

W przypadku szkodników z rzędu motyli oprócz żerowania ma miejsce jeszcze zanieczyszczenie magazynowanego materiału oprzędem wytwarzanym przez gąsienice.

Niektóre szkodniki magazynowe nie tylko żerują na zgromadzonych zapasach, ale również mogą być niebezpieczne dla zwierząt gospodarskich. Chrząszcz skórek zbożowy powoduje stany zapalne śluzówki zwierząt żywionych ziarnem, w którym bytuje.

Popularne szkodniki magazynowe

Przechowywane produkty spożywcze i płody rolne narażone są na żerowanie agrofagów należących do gryzoni, roztoczy oraz owadów.

Do najczęściej występujących szkodników z gromady owadów należy zaliczyć takie gatunki jak:

 • wołek zbożowy
 • wołek ryżowy
 • trojszczyki
 • spichrzel surynamski
 • skórek zbożowy
 • omacnica spichrzanka
 • mklik mączny
 • mól ziarniak

Lista szkodników, które mogą występować w magazynach jest bardzo długa. Dlatego magazyny należy odpowiednio zabezpieczyć i przygotować już przed rozpoczęciem procesu magazynowania, a w jego trakcie prowadzić ciągły monitoring. Pozwoli on w odpowiednim momencie zareagować i zastosować środki ochrony roślin do zwalczania szkodników magazynowych.

Czym można zwalczać szkodniki magazynowe?

Do zwalczania szkodników w magazynach można zastosować różnorodne produkty, które powinny być dostosowane do ich presji oraz składu gatunkowego agrofagów. W celu ich eliminacji można wykorzystać:

 • pułapki feromonowe
 • pułapki lepowe
 • pułapki lejowe
 • środki ochrony roślin do fumigacji (świece, tabletki)
 • środki ochrony roślin do opryskiwania

Produkty do zwalczania szkodników magazynowych należy stosować z zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa wskazanych w etykiecie instrukcji stosowania.

Kluczowy jest wybór odpowiednich środków dla konkretnych szkodników, możliwości zwalczania szkodników magazynowych jest bardzo dużo i bezwzględnie najeży je przeprowadzić po stwierdzeniu ich obecności. Umożliwi to utrzymanie wysokiej jakości przechowywanych płodów rolnych, które będą mogły zostać wykorzystane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.