logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Insektycydy - skuteczne środki owadobójcze

Insektycydy przeznaczone są do zwalczania szkodników występujących w uprawach rolniczych, sadowniczych, warzywach i plantacjach owoców miękkich. Ich stosowanie jest niezbędne w celu uzyskania wysokich plonów o pożądanych parametrach jakościowych.

Filtruj

Filtry

Filtruj

Filtry

Wyniki wyszukiwania: 50

Wyniki wyszukiwania: 50

 • 155,81 zł brutto

  + 5,77 Punktów

  TopGun-050-CS-1l.jpg

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

 • 168,80 zł brutto

  162,05 zł brutto

  w Programie Rabatowym

  Karate Zeon 050 CS 1 l

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

 • 44,63 zł brutto

  42,84 zł brutto

  w Programie Rabatowym

  Decis-Mega-0,25l.jpg

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

 • 88,70 zł brutto

  85,15 zł brutto

  w Programie Rabatowym

  Mospilan-20-SP-200g

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

 • 44,51 zł brutto

  + 1,65 Punktów

  Top-Gun-050-CS-250ml

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

 • 716,31 zł brutto

  + 26,55 Punktów

  Topgun-050-cs-5l.jpg

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

 • 14,15 zł brutto

  + 0,52 Punktów

  Matrix-2,5-EC-0,25l.jpg

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

 • 50,07 zł brutto

  + 1,85 Punktów

  Matrix-2,5-EC-1l.jpg

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

 • 235,66 zł brutto

  + 8,75 Punktów

  Matrix-2,5-ec-5l.jpg

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

 • 52,15 zł brutto

  + 1,93 Punktów

  Lanmos-20-sp-0,2kg.jpg

  Kup do 15:00 i otrzymaj jutro

  Dostępne pow. 100 szt.

Czym są insektycydy i jak je stosować?

Środki owadobójcze, zwane w praktyce rolniczej także insektycydami, to grupa środków ochrony roślin przeznaczona do zwalczania szkodników w uprawach. Preparaty działają na owady, powodując zaburzenia w jego funkcjach życiowych i w konsekwencji śmierć.

Z roku na rok zmniejsza się liczba dostępnych substancji czynnych wchodzących w skład środków. Co powoduje, że Rolnicy mają coraz mniejszy wybór preparatów o różnych mechanizmach działania. Rotacja mechanizmami działania substancji czynnych jest podstawą strategii przeciwdziałania odporności owadów.

Najczęściej do oprysków wybierane są środki z grypy pyretroidów. Na szkodniki działają w sposób kontaktowy i żołądkowy, a co za tym idzie, widoczny jest szybki efekt ich eliminacji z uprawy. Jednak na roślinie działają powierzchniowo, więc jest on krótkotrwały. Wybierając tę grupę preparatów, należy mieć na uwadze, że ich skuteczność może spaść, gdy temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza w momencie aplikacji produktu.

Podział środków owadobójczych

Insektycydy można podzielić ze względu na sposób oddziaływania na roślinę uprawną lub szkodniki. Rozpatrując działanie na szkodniki, określa się sposób wnikania substancji czynnej lub jej pobierania przez owady. Większość substancji czynnych wykazuje więcej niż jeden sposób działania.

W związku z tym wyróżnia się:

 • Insektycydy gazowe - nie muszą być naniesione bezpośrednio na zwalczane szkodniki, wnikają przed drogi oddechowe owadów,
 • Insektycydy żołądkowe - działają na szkodniki prowadzące żer, pobierane są wraz z pokarmem,
 • Insektycydy kontaktowe - uzyskanie skuteczności działania wymaga kontaktu preparatu ze szkodnikiem, wnikają przez powłoki ciała.

Drugim sposobem klasyfikacji środków owadobójczych jest określenie korelacji substancji czynnej z rośliną uprawną. Taki podział obejmuje 3 sposoby działania preparatów:

 • Insektycydy powierzchniowe - działanie produktu jest tylko w miejscu naniesienia, ponieważ substancja czynna nie wnika do wnętrza rośliny; czas działania tego rodzaju prearatów jest stosunkowo krótki,
 • Insektycydy wgłębne - substancja czynna działa w miejscu naniesienia, ale wnika do rośliny, jednak się w niej nie przemieszcza; działanie środka owadobójczego jest przedłużone,
 • Insektycydy systemiczne - preparat wnika do rośliny uprawnej i przemieszcza się w niej, nawet do nowych przyrostów; substancja czynna zdecydowanie najdłużej zwalcza szkodniki.

Jakie szkodniki trzeba zwalczać środkami owadobójczymi?

Szkodniki występują w każdej uprawie, jednak ich presja jest znacznie zróżnicowana pomiędzy gatunkami roślin uprawnych. W związku z tym zmienia się też liczba oprysków środkami owadobójczymi.

W rzepaku pierwsze opryski wykonuje się jesienią. Celem jest zwalczenie śmietki kapuścianej, pchełki rzepakowej, tantnisia krzyżowiaczka, gnatarza rzepakowca. Kolejne zabiegi środkami owadobójczymi wykonuje się wiosną na szkodniki łodygowe (chowacza czterozębnego i chowacza brukwiaczka), słodyszka rzepakowego oraz chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.

W zbożach ozimych i jarych największe znaczenie ma skrzypionka zbożowa oraz mszyce, które w okresie jesiennym mogą być wektorem żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).

W kukurydzy głównym szkodnikiem jest omacnica prosowianka, jednak ze względu na techniczną trudność w wykonaniu zabiegu środkami ochrony roślin jest ona zwalczania tylko w gospodarstwach posiadających opryskiwacze szczudłowe.

W ziemniakach największe znaczenie gospodarcze mają szkody powodowane przez stonkę ziemniaczaną. Jej larwy i osobniki dorosłe przy braku skutecznie przeprowadzone ochrony roślin szybko doprowadzają do gołożerów.

Bezpieczne stosowanie insektycydów

Zgodnie z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin w celu ograniczenia presji agrofagów należy w pierwszej kolejności stosować metody niechemiczne związane z następstwem roślin, zabiegami uprawowymi, doborem odmian czy też terminem siewu. Dopiero gdy one okażą się nieskuteczne, można sięgnąć po środki ochrony roślin i wykonać oprysk środkiem owadobójczym. Jego zastosowanie zasadne jest po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości.

Przed przystąpieniem do pracy ze środkiem owadobójczym należy zapoznać się z etykietą instrukcja stosowania preparatu. Znajdziemy w niej informacje, jakie szkodniki zwalcza produkt, w jakich uprawach jest zarejestrowany i kiedy można wykonać oprysk. Określone są tam też zasady bezpiecznego stosowania środka ochrony roślin.

Oprysk insektycydem, a owady zapylające

Większość środków owadobójczych jest nieselektywna. Oznacza to, że oprysk zwalcza wszystkie owady występujące w łanie roślin uprawnych, dlatego trzeba go wykonać po oblocie owadów zapylających. Informacje o wpływie substancji czynnej wchodzącej w skład środka ochrony roślin można znaleźć w etykiecie instrukcji stosowania produktu.