Mieszanki poplonowe Międzyplon, mieszanki na poplon
Wróć do:
Materiał siewnyWróć do:
Materiał siewnyFiltry
Polecane w tej kategorii
Wyniki wyszukiwania: 1
Wyniki wyszukiwania: 1
- Mieszanka MILK UP MGO Gorzowska Osadkowski 15 kg
- Typ produktu:
- Nasiona traw
- Hodowla:
- FN Granum
- Przeznaczenie:
- jednoroczne
194,40 złbrutto186,62 zł brutto
Kup dzisiaj i otrzymaj w piątek
Dlaczego rośnie znacznie międzyplonów?
Wzrost intensywności produkcji rolnej spowodował znaczne uproszczenie zmianowania do 3-4 gatunków roślin uprawnych. W strukturze zasiewów dominują zboża i kukurydza. W wielu gospodarstwach również rzepak ozimy jest ważnym ogniwem płodozmianu. Uprawa innych roślin np. buraków cukrowych uzależniona jest do dostępności punktów zbytu.
Krótka rotacja płodozmianu prowadzi do szybkiego i jednostronnego wykorzystania zasobów glebowych, w wyniku czego znacznie spada jej żyzność. Jest to jeden z czynników ograniczający możliwość realizacji genetycznego potencjału plonowania odmian.
Jedną z możliwości poprawy żyzności gleby jest uprawa międzyplonów o wyselekcjonowanym składzie, w których ważną rolę odgrywają rośliny strączkowe drobno i grubonasienne.
Czym jest mieszanka poplonowa i po co ją stosować?
Mieszanki na poplon to specjalnie skomponowany materiał siewny o bardzo dobrych parametrach jakościowych przeznaczony do wysiewu pomiędzy uprawą kolejnych roślin w zmianowaniu.
Uprawa międzyplonów daje wiele różnorodnych korzyści:
- ograniczenie erozji wietrznej i wodnej gleby, dzięki utrzymaniu okrywy roślinnej
- zmniejszenie straty składników pokarmowych z gleby, zwłaszcza azotu na skutek wymywania
- dostarczenie do gleby biomasy umożliwiającej zwiększenie jej żyzności oraz zawartości próchnicy
- działanie fitosanitarne - ograniczające presję chorób i szkodników pochodzenia odglebowego np. nicieni, czy chorób podstawy źdźbła
- ograniczenie wzrostu i rozwoju chwastów, zmniejszenie dopływ nasion chwastów do gleby
- zwiększenie retencji wód opadowych
- ograniczenie transpiracji wody z gleby
- intensyfikacja życia mikrobiologicznego w gleby
Zastosowanie mieszanki poplonowej w praktyce rolniczej
Ich siew może być prowadzony z przeznaczeniem na paszę. Wówczas mieszanka na poplon powinna charakteryzować się wysokim plonem zielone i suchej masy oraz wysoką zawartością białka. Składnikiem mieszanki są bardzo często rośliny strączkowe drobno i grubonasienne. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi mają zdolność wykorzystania azotu atmosferycznego, a ich resztki pozbiorcze oraz duża masa systemu korzeniowego, jest cennym źródłem tego pierwiastka dla upraw następczych.
Międzyplony mogą być również wysiewane tylko w celu zwiększenia bioróżnorodności płodozmianu oraz żyzności gleby.
W praktyce rolniczej bardzo często mieszanki na poplon są uniwersalne, czyli mogą być wykorzystane zarówno do celów paszowych, jak i zwiększających żyzność gleby. Czynnikiem różnicującym jest norma wysiewu, wyższa w uprawie poplonu z przeznaczeniem na paszę.
Jak wybrać odpowiednią mieszankę na poplon?
Składniki mieszanki przeznaczonej na polon powinny mieć zbliżone wymagania względem stanowiska oraz mieć podobną dynamikę wzrostu. Umożliwi to rozwój i wytworzenie odpowiedniej ilości biomasy przez wszystkie jej komponenty.
Skład gatunkowy mieszanki na poplon powinien być uzależniony od rośliny następczej w płodozmianie oraz od celu upraw międzyplonu. Nie zaleca się wysiewu roślin tego samego gatunku w międzyplonie i plonie głównym, ponieważ może to prowadzić do kompensacji chorób i szkodników.
Dobór wysiewanych gatunków może być też uzależniony od rodzaju gleby, ponieważ mają one zróżnicowane wymaganie względem siedliska.
- rośliny uniwersalne o małych wymaganiach glebowych: gorczyca biała, facelia
- rośliny rekomendowane na gleby lekkie: łubin żółty, seradela
- rośliny zalecane na glebach ciężkich: groch, łubin wąskolistny, słonecznik, rzodkiew oleista, koniczyny, bobik, wyka