logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Trawy pastwiskowe Nasiona traw i mieszanki na pastwiska

Trawy pastwiskowe to idealne rozwiązanie do zakładania i renowacji użytków zielonych, na których prowadzony jest wypas zwierząt. W skład mieszanek na pastwiska chodzą wybrane gatunki traw oraz roślin motylkowych drobnonasiennych.

Wróć do:

Trawy

Wróć do:

Trawy

Filtry

Wyniki wyszukiwania: 5

Wyniki wyszukiwania: 5

  • Nasiona traw

  • Hodowla: Barenbrug

  • Przeznaczenie: łąki, pastwiska

  26,02 zł brutto

  + 0,96 Punktów

  mieszanka-milk-up-ost6

  Kup dzisiaj i otrzymaj pojutrze

  Dostępne pow. 90 kg

  • Nasiona traw

  • Hodowla: Barenbrug

  • Przeznaczenie: łąki, pastwiska

  20,60 zł brutto

  + 0,76 Punktów

  mieszanka-milk-up-ost2

  Kup dzisiaj i otrzymaj pojutrze

  Dostępne pow. 90 kg

  • Nasiona traw

  • Hodowla: Barenbrug

  • Przeznaczenie: łąki

  26,71 zł brutto

  + 0,99 Punktów

  mieszanka-milk-up-ost11

  Kup dzisiaj i otrzymaj pojutrze

  Dostępne pow. 90 kg

  • Nasiona traw

  • Hodowla: FN Granum

  • Przeznaczenie: łąki, pastwiska

  17,82 zł brutto

  + 0,66 Punktów

  mieszanka-milk-up-kosno-pastwiskowa

  Kup dzisiaj i otrzymaj pojutrze

  Dostępne pow. 90 kg

  • Nasiona traw

  • Hodowla: FN Granum

  • Przeznaczenie: łąki, pastwiska

  16,74 zł brutto

  + 0,62 Punktów

  mieszanka-milk-up-kosno-kiszonkowa

  Kup dzisiaj i otrzymaj pojutrze

  Dostępne pow. 90 kg

Jak wybrać dobrą mieszankę traw pastwiskowych? 

Odpowiednio skomponowany skład mieszanki traw do wypasu zwierząt zawiera nasiona gatunków wieloletnich, które powinny stabilnie plonować przez okres 4-6 lat. Długość użytkowania pastwisk zależy od wielu czynników, między innymi od intensywności wypasu oraz zabiegów agrotechnicznych wykonywanych w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Skład mieszanek pastwiskowych jest zróżnicowany, przez co możliwie jest przygotowanie dedykowanych mieszanek dostosowanych do intensywności prowadzonego wypasu oraz warunków glebowo-klimatycznych.

Trawa pastwiskowa dla koni

Ważnym i podstawowym składnikiem mieszanek traw pastwiskowych jest życica trwała. Gatunek ten idealnie nadaje się do wysiewu na pastwiskach, ponieważ bardzo dobrze znosi udeptywanie i przygryzanie oraz charakteryzuje się szybkim przyrostem biomasy.

Odpowiednie zadarnienie runi oraz podniesienie wartości paszy objętościowych możliwe jest dzięki obecności w mieszankach traw takich gatunków jak, kostrzewa czerwona, kostrzewa trzcinowa, wiechlina łąkowa oraz tymotka łąkowa.

Jednym ze składników mieszanek pastwiskowych są gatunki roślin strączkowych drobnonasiennych. Ze względu na wysoką wartość pokarmową oraz korzystny wpływ na smakowitość paszy cennym dodatkiem jest koniczyna biała, koniczyna inkarnatka i koniczyna szwedzka.

Trawa pastwiskowa dla bydła i koni

Trawy są naturalnym i bardzo cennym źródłem wysokowartościowej paszy objętościowej. Prowadzenie wypasu umożliwia bezpośrednie wykorzystanie zielonki w żywieniu przeżuwaczy, która wpływa korzystnie na wydajność produkcji mleka, przyrostu opasów oraz na ogólną kondycję zwierząt.

Trawa pastwiskowa dla bydła

Mieszanki traw przeznaczone dla krów powinny charakteryzować się wyższą zawartością białka oraz wartością energetyczną. Krowy pobierają pokarm przy pomocy języka, więc ryzyko uszkodzenia węzła krzewienia jest dużo mniejsze niż w przypadku koni.

Mieszanka pastwiskowa dla koni powinna zawierać odmiany traw o niskiej zawartości fruktozanów. Liczne badania wykazały, że poszczególne odmiany znacznie różnią się zawartością tych związków zapasowych w suchej masie. Duży udział fruktozanów w suchej masie może negatywnie wpływać na zdrowotność kopyt. Ważne jest także, aby w skład mieszanki traw chodziły odmiany w typie gazonowym odporne na niskie zgryzanie. Konie przygryzają trawę znacznie niżej niż krowy, co w może prowadzić do uszkodzenia węzła krzewienia. Ogranicza to odrost oraz zadarnienie, a tym samym zwiększa się dostępność miejsca do wschodów chwastów.

Przygotowanie wysokiej jakości paszy objętościowej wymaga zastosowania mieszanki traw dostosowanych do ich przeznaczenia. W przypadku zakładania użytków zielonych przeznaczonych do żywienia koni warto sięgnąć po gotowe i dedykowane mieszanki nasion.

Trawa pastwiskowa na tereny suche i mokre 

Na terenach podmokłych, czyli obszarach, które są okresowo zalewane lub mają wysoki poziom wód glebowych, warto wybierać gatunki i odmiany traw dostosowane do takich warunków. Trawy pastwiskowe na tereny podmokłe powinny być odporne na nadmierną wilgotność i dobrze radzić sobie w takim środowisku. Do gatunków tolerancyjnych na wysoką wilgotność gleby oraz okresowe zalewanie, należy zaliczyć mozgę trzcinowatą, kostrzewę trzcinowatą, kostrzewę łąkową oraz wiechlinę łąkową.

Mieszanka traw pastwiskowych - nasiona traw na pastwiska

Na suchych glebach warto wybierać gatunki traw, które są dostosowane do ograniczonej dostępności wody. Mieszanka nasion zawierająca odpowiednie gatunki traw pomaga zapewnić paszę dla zwierząt hodowlanych nawet w trakcie okresowych deficytów wody. Do gatunków bardzo dobrze znoszących okresowe niedobory wody można zaliczyć życicę wielokwiatową oraz wiechlinę łąkową.

Trawy pastwiskowe - mieszanki nasion o najwyższej jakości

Nasiona mieszanek traw zostały przygotowane przez specjalistów z zakresu żywienia zwierząt i z udziałem producentów nasion. Pozwoliło to na opracowanie mieszanek nasion dedykowanych do konkretnego użytkowania np. pastwiskowego, ale także o uniwersalnym charakterze. W związku z tym mogą być wykorzystane do użytkowania przemiennego.

Trawa na pastwisko