New Holland T8.435 to ultra komfort

W Nysie odbył się pokaz, a zarazem szkolenie dla naszej ekipy z Działów Maszyn. Co było naszym topikiem? Ciągnik New Holland T8 - największy ciągnik z gamy New Holland, a zarazem największy konwencjonalny ciągnik dostępny w Polsce. Co nas w nim zaskoczyło?

Ciągnik New Holland T8 - wyższy komfort niż w Uberze

Sobel w "Kinolu" śpiewał, że Uber to komfort, a jak w takim razie można określić New Holland T8.435 Ultra komfort? Z tym to nawet by się i zgadzało. W oddziale Osadkowski w Nysie przyjechały do nas dwa ciągniki T8. Jeden z przekładnią Ultra Command, a drugi z przekładnią Auto Command. Tak więc ultra komfort pasuje!

Za komfort przede wszystkim odpowiada kabina. Zamontowany jest w niej ergonomiczny skórzany fotel z regulacją, system klimatyzacji oraz zaawansowany system izolacji dźwiękowej, co redukuje hałas z zewnątrz. Ciągnik ten ma także nowoczesny system sterowania, co sprawia, że praca staje się bardziej komfortowa - nawet podczas długich godzin w polu.

Model New Holland T8.435 - cichszy niż odkurzacz w domu

Zaskoczeniem było, jak cicho pracuje ten ciągnik. Po wejściu do kabiny i uruchomieniu silnika w kabinie nadal jest cicho. Można swobodnie rozmawiać i słuchać muzyki. Pełen komfort. Z ciekawości sprawdziłam, na ilu decybelach pracuje zwykły domowy odkurzacz... szok! Tradycyjny odkurzacz pracuje głośniej niż ciągnik z pojemnością silnika 8,7 litra, z silnikiem sześciocylindrowym o mocy nominalnej prawie 400 KM (396 KM mocy znamionowej i 435 KM mocy maksymalnej dla UC, 380 KM mocy znamionowej i 435 KM mocy maksymalnej z systemem EPM).

Dodam jeszcze, że maksymalny moment obrotowy to 1850 niutonometrów. Przy takich parametrach ciągnika T8 w kabinie poziom hałasu przy włączonym silniku wynosi 68 dBA. Spokojnie można w tym czasie normalnie rozmawiać i słuchać muzyki ze swojego telefonu podpiętego do portu USB nie zagłuszając się. Można także doposażyć ciągnik w radio z odtwarzaniem MP3 oraz funkcją Bluetooth, czyli zestaw głośnomówiący. A jaki poziom hałasu jest podczas odkurzania? Z ciekawości sprawdziłam, ile decybeli generuje zwykły odkurzacz domowy.

Na stronie internetowej popularnego sklepu oferującego artykuły AGD znalazłam takie informacje. Przeciętne odkurzacze pracują na poziomie 70-80 dB. Cichy odkurzacz wytwarza dźwięki o maksymalnej głośności 60 dB i mniej. Z kolei bardzo głośne odkurzacze emitują dźwięki na poziomie 80 dB i więcej. To znaczy tyle, że podczas pracy ciągnika New Holland Ultra Command czy Auto Command - w kabinie jest ciszej niż przy odkurzaniu tradycyjnym odkurzaczem średniej klasy.

Lubisz mieć kontrolę? Całe sterowanie pod ręką

W standardzie jest podłokietnik SideWinder Ultra wraz z elektryczną regulacją. Jest tu dźwignia CommandGrip. Dźwignia ta jest zaprojektowana tak, żeby zapewnić łatwe i intuicyjne sterowanie najważniejszymi funkcjami ciągnika, włączając w to prędkość jazdy, kierunek oraz kontrolę nad ważnymi funkcjami hydrauliki i narzędzi.

Dodatkowo znajdziemy tu filtry recyrkulacyjne powietrza. Ciągnik ten ma także elektryczne lusterka, układ sekwencjonowania zawracania na uwrociaciach (HTS), a także kolorowy monitor IntelliView 12, obsługujący protokół ISOBUS klasy III. W modelu Auto Command mamy bezstopniową przekładanię CVT, - co zapewnia płynny wybór prędkości od 0,03 do 50 km/h.

Z kolei w modelu Ultra Command jest przekładnia typu powershift. Jest to przekładnia mechaniczna. Ma 21 biegów do przodu i 5 biegów do tyłu. Wszystkie biegi możemy również zmieniać w 2 trybach automatycznych. Jeden tryb polowy, drugi tryb drogowy i w zależności od wykonywanej pracy, - możemy zastosować dany tryb. W wyposażeniu zewnętrznym ciągnik posiada oświetlenie 360 stopni. Jest to oświetlenie ledowe generujące moc ponad 49 000 lumenów. 

Podobno wysokość ma znaczenie...

Patrząc, jaką popularnością cieszą się portale randkowe, nie sposób o nich tu wspomnieć. Na profilach randkowych mężczyźni zazwyczaj podają wzrost, bo ponoć ma on duże znaczenie.

Oto kilka faktów o maszynach New Holland T8. Ciągniki te mają bardzo duży rozstaw osi, który wynosi ponad 3,5 metra (dokładnie 3550 mm). Taki rozstaw osi daje nam bardzo wysoki komfort podczas pracy na polu, a także dużą stabilność przy wysokich prędkościach transportowych.

Dodatkowo ciągnik wyposażony jest w największe ogumienie, jakie mamy obecnie na rynku. Koła tylne mają 2 metry i 15 centymetrów. Dokładnie są to opony niskociśnieniowe o rozmiarze 900 mm, o profilu 60 na feldze 42 cale. Z przodu mamy zamontowane koła niskociśnieniowe w rozmiarze 650/60R na feldze 34 cale.

Dodam jeszcze, że przednie błotniki są dynamiczne, co podczas skrętu kół powoduje, że błoto lub zanieczyszczenia z opon są skutecznie zatrzymywane na wewnętrznej części błotnika i nie brudzą nam przedniej szyby.

Gdy zamarzysz odpocząć od domowego zgiełku

Jeżeli w domu panuje głośność powyżej 68 dBA, a dodatkowo czujesz, że tracisz kontrolę nad wszystkim - to warto, naprawdę warto zainwestować w ciągnik T8.435. Gdy pokonujesz pierwszy stopień wejścia do ciągnika i już twoje oczy widzą drzwi od kabiny, to uśmiech sam pojawia się na twarzy. Już wiesz, że będzie cisza, że w głośnikach puścisz ulubioną muzykę. I że odpoczniesz od domowego zgiełku.

Jeżeli chcesz poczuć ten komfort i mieć swój azyl to zapraszam do Działów Maszyn firmy Osadkowski. Znajdziesz je w Nysie, Namysłowie, Oławie, Świdnicy oraz w Rawiczu. W swojej ofercie, oprócz maszyn rolniczych, znajdziesz także maszyny budowlane, części do maszyn rolniczych, rolnictwo precyzyjne, a także finansowanie fabrycznych maszyn rolniczych. Zapraszamy.

 

Katarzyna Szponar

Redakcja
Osadkowski.pl