Nawożenie słonecznika – wszystko co warto wiedzieć

Nawożenie słonecznika powinniśmy zacząć od określenia składników pokarmowych w glebie, a dawki dostosować do zasobności na podstawie analizy. Ważne jest uregulowane pH, ponieważ słonecznik nie toleruje kwaśnych stanowisk.

Nawożenie pod słonecznik

Słonecznik to roślina o niskich wymaganiach pokarmowych. Jednak warto do nawożenia podejść z uwagą. Przykładając się do odpowiedniego nawożenia, możemy oczekiwać przyzwoitych plonów. Jeśli chcecie oszczędzać na nawożeniu w uprawie słonecznika lepiej od razu odpuście sobie jej uprawę, gdyż możecie być rozczarowani.

Roślina wymaga odpowiedniego stanowiska z uregulowanym odczynem glebowym, więc miejsce siania słonecznika powinno być przemyślane. Warto przed procesem nawożenia dokonać analizy gleby, by zapoznać się z jej zasobnością w składniki pokarmowe.

  • Nawożenie azotem stosujemy w zależności od zasobności gleby. Dawki azotu od 60 kg/ha w przypadku wysokiej zawartości pierwiastka w glebie, do 100 kg/ha w przypadku niskiej zawartości pierwiastka w glebie.
    Pierwszą dawkę azotu możemy zastosować przed siewem lub w podsiewacz podobnie jak w kukurydzy. Pozostałą dawkę azotu stosujemy w fazie 4 liści słonecznika.
    Nie zalecamy przenawożenia azotem roślin słonecznika, gdyż może to znacznie wydłużyć okres wegetacji i podnieść wilgotność zbioru, jak i narazić rośliny na większe porażenie przez choroby.
  • Nawożenie fosforem stosujemy przedsiewnie w dawce 70-90 kg/ha P2O5 lub bilansujemy składnik zastosowany w podsiewaczu siewnika. W przypadku umieszczenia nawozu w podsiewaczu nawóz umieszczamy 5 cm głębiej i około 5 cm w bok od ziarniaka — zasady podobne jak w kukurydzy.
  • Nawożenie potasem stosujemy przedsiewnie czy to w formie nawozów NPK (soli potasowej, ALFA Potas lub Korn Kali). Potas jest kluczowy w uprawie słonecznika, jego niedoborów nie uzupełnimy już w trakcie wegetacji. Dlatego zalecamy stosowanie potasu w dawce 80 kg/ha na glebach zasobnych w ten pierwiastek oraz do 160 kg/ha na glebach o niskiej zawartości tego pierwiastka w glebie.
    Objawy niedoboru potasu są widoczne głównie na dolnych starszych liściach, w postaci bladozielonych przebarwień blaszki liściowej, oraz charakterystyczną martwicą na brzegach liści. Potas jest bardzo ważnym składnikiem pokarmowym, reguluje on gospodarkę wodną w roślinie i jest odpowiedzialny za budowanie plonu.

Średnie potrzeby pokramowe roślin słonecznika

SKŁADNIK POKARMOWY ZAPOTRZEBOWANIE [kg/ha]
N 60-80
P2O5 40-60
K2O 150-180

Pozostałe składniki pokarmowe

Słonecznik bardzo dobrze reaguje też na nawożenie magnezem i siarką dlatego zalecane jest zastosowanie 150 kg Kizerytu na tę uprawę. Słonecznik pobiera też wapń, który jest ważnym składnikiem glebowym. Wapń wchodzi w skład ścian komórkowych i decyduje o ich przepuszczalności, wpływa na rozwój korzeni oraz na ich wzrost.

Nawożenie dolistne słonecznika — jakie wymagania ma słonecznik?

Słonecznik do prawidłowego rozwoju potrzebuje mikroelementów szczególnie boru. Przydatny może stać się molibden. Bor w ilości 400 g/ha powinien zostać aplikowany dwukrotnie ze względu na małą mobilność w roślinie. Pierwszy raz w fazie 8 liści, a następnie w fazie 12 liści. Molibden poprawia pobranie azotu i zalecany jest w dawce 10-20 g/ha.

Niedobór boru objawia się w postaci zamierania pączków. Prawidłowe zaopatrzone w bor rozwijają dorodny kwiatostan, dzięki któremu koszyczki w końcowym etapie nie łamią się i nasiona słonecznika nie osypują się z nich.

Słonecznik bardzo dobrze reaguje też na stymulatory rozwoju, szczególnie polecane w okresie przed kwitnieniem. Ich zadaniem jest przygotowanie rośliny do intensywnego i długiego kwitnienia, jak i zapylenia oraz zawiązania dużej liczby nasion. Szczególnie polecamy preparat Maxi-Grow w dawce 0,5 l/ha, w którego skład wchodzi ponad 50 aktywnie działających substancji.

Zabiegi dolistne można łączyć z ochroną słonecznika przed chorobami, gdzie oprócz zastosowania nawozów dolistnych stosujemy fungicydy.

 

Szymon Ścipniak
Osadkowski.pl