Agrotechnika rzepaku - praktyczne porady

Każda z odmian rzepaku do wydania obfitych plonów potrzebuje nie tylko odpowiednio przygotowanej gleby, lecz również ochrony i nawożenia. Poniżej znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące prawidłowej uprawy rzepaku w formie przystępnych artykułów. Nasi specjaliści podpowiadają m.in., jak zapobiegać chorobom grzybowych, jakie herbicydy i insektycydy zastosować. Zgromadzona poniżej wiedza pozwoli Wam zadbać odpowiednio o uprawę od siewu aż do zbioru.

Osadkowski rzepak
Osadkowski warzywa
Osadkowski sady jagodowe
Osadkowski burak
Osadkowski ziemniak
Osadkowski zboza
Osadkowski kukurydza
Osadkowski inne

Rzepak w Polsce

Rzepak jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych w Polsce. Posiada wysokie wartości odżywcze, a także jest cenioną rośliną oleistą. Plony rzepaku w Polsce średnio wyniosły 2,7 mln ton (dane GUS 2020 r.), co dało nam trzecie, zaraz po Francji i Niemczech, miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości plonów. Ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, rentowność uprawy rzepaku w Polsce wzrosła, jednak nowoczesne rozwiązania technologiczne znacząco niwelują czynniki ryzyka, podnosząc jednocześnie ilość i jakość plonów.

Uprawa rzepaku – dobór odmiany, nawożenie

Przy doborze odmiany rzepaku należy się kierować potencjałem stanowiska, a także wziąć pod uwagę mrozoodporność oraz tolerancję na choroby grzybowe.

Dobór nawozów uzależniony jest od zawartości składników pokarmowych w glebie, nawożenie przedsiewne realizujemy za pomocą wieloskładnikowych nawozów NPK zawierający fosfor azot i potas. Wiosną nawożenie zaczynamy od siarki i potasu, a od 1 marca możliwe jest zastosowanie nawozów azotowych. Ważne w uprawie rzepaku są również mikroelementy takie jak bok, cynk, mangan w postaci nawozów dolistnych. Poniżej znajdziecie szczegółowe porady dotyczące stosowania konkretnych herbicydów, fungicydów i insektycydów w uprawie rzepaku wraz z rekomendacją konkretnych technologii dostępnych w naszej ofercie.

Uprawy wymagają stałej uwagi i właściwego prowadzenia. Każdego roku pojawiają się nowe wyzwania.

Aby nie dać się im zaskoczyć, zawsze wybieraj sprawdzone rozwiązania agrotechniczne. Skorzystaj z doświadczeń prowadzonych w układzie polowym oraz ścisłym, które realizowane są na terenie Polski i Czech. Dzięki nim masz dostęp do najlepszych technologii ochrony i nawożenia. Dowiedz się, jak dopasować je do konkretnych odmian roślin uprawnych. Zaufaj naszym poradom sprawdzonym w praktyce.