Zabiegi poprawiające odbudowę ulistnienia i funkcjonowanie roślin po skoszeniu

Uszkodzenia herbicydowe 278

Uszkodzenia herbicydowe 278

Sierpniowe upały i susza spowodowały wystąpienie silnego stresu oksydacyjnego u roślin. Warunki te szczególnie niekorzystnie wpłynęły na stan plantacji skoszonych, pogłębiając stres związany z usunięciem ulistnienia. Na plantacjach, na których uwidacznia się spowolnienie odbudowy ulistnienia warto jest wykonać 2-3 krotny zabieg koncentratem aminokwasowym Terra Sorb Complex 1,0 – 1,5 litr na ha.

Zabiegi takie należy wykonywać regularnie co 7-10 dni do momentu wyjścia roślin ze stresu. W większości przypadków stymulator można łączyć z zabiegami ochrony roślin (w przypadku łącznego stosowania agrochemikaliów należy każdorazowo sprawdzać taką możliwość).

Na plantacjach o niskiej zawartości magnezu w glebie w okresie pozbiorczym mogą wystąpić objawy niedoboru tego składnika w postaci charakterystycznych przeżółknięć międzynerwowych blaszki liściowej. W takich przypadkach warto jest wykonać 2-3 krotny zabieg nawozem AminoQuelant Mg w dawce 2-3 litr na ha, w odstępach 10-14 dni celem regeneracji struktur chlorofilowych i pobudzenia fotosyntezy.

Komunikat ukazał się w ramach współpracy z serwisem doradcajagodowy.pl. To pierwszy, profesjonalny, polski system wsparcia technologicznego dla plantatorów owoców jagodowych. Informacje agrotechniczne, rekomendacje oraz harmonogramy tworzone są w oparciu o aktualny stan plantacji, na podstawie licznych wizyt lustracyjnych przeprowadzanych regularnie w różnych rejonach kraju.Polecamy również