Z wizytą w hodowli RAGT we Francji

Hodowla RAGT

WYJAZD SZKOLENIOWY DLA ROLNIKÓW DO FRANCJI

Miesiąc czerwiec w branży rolnej to już tradycyjnie czas spotkań polowych z rolnikami. Praktycznie każdy dostawca środków do produkcji rolnej w tym czasie organizuje jakieś wydarzenia. Jako Osadkowski od lat budujemy markę najlepszych wydarzeń polowych - Zielone Pola, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Spotkania zlokalizowane w Polsce to standard, ale wyjazdy na zagraniczne demofarmy czy do znanych hodowli to już nie taka oczywistość. My na początku czerwca wspólnie z hodowlą RAGT zorganizowaliśmy wyjazd szkoleniowy dla klientów do Francji, a dokładnie do siedziby firmy RAGT w Rodez. W programie przewidziano zwiedzanie centrali firmy, stacji hodowlanej oraz fabryki.

Hodowla RAGT z silnym rodowodem rolniczym

Drugi dzień po przylocie do Francji rozpoczął się od spotkania w centrali firmy. Na spotkaniu została przedstawiona historia firmy z mocnym akcentem, że firma RAGT ma silny rodowód rolniczy co podkreśla fakt, że udziałowcami firmy nadal są okoliczni francuscy rolnicy.

Zapoznanie się z historią firmy i jej kulturą organizacyjną było dobrym wstępem, aby poznać etapy rozwoju sprzedaży poszczególnych grup produktów (nasion rzepaku, kukurydzy i zbóż) ze szczególnym wskazaniem kluczowych odmian będących w portfelu naszej firmy.

Wśród nich takie odmiany jak pszenica RGT Depot czy nowość, wysoko tolerancyjna na kiłę kapustnych odmiana rzepaku RGT Pegazzus F1, a także znane odmiany kukurydzy RGT Maxxatac, RGT Lipexx czy nowość RGT Aloexx (FAO 220).

Hodowla roślin od "kuchni"

Przedstawiciele firmy RAGT byli niezwykle otwarci na to, aby pokazać od kuchni jak powstają jedne z najlepszych odmian w Europie. Dlatego kolejnym przystankiem tego dnia były laboratoria. I tak zwiedzanie zaczęło się od laboratorium zajmującym się badaniem nad chorobami roślin uprawnych, gdzie m.in. były prowadzone prace nad odmianą RGT Pegazzus.

Następnie grupa miała okazję zobaczyć laboratorium molekularne, w którym dzięki najnowszym metodom oznaczane są geny odpowiedzialne za plon, parametry jakościowe czy odpornościowe, a także tolerancji na wyleganie, susze, niskie temperatury i choroby. W trakcie zwiedzania rolnicy z polski podkreślali że dzięki pokazaniu takich szczegółów produkcji nasion mogli się wiele dowiedzieć o tym procesie co było unikatowe i fascynujące. Ostatnim przystankiem przed lunchem były szklarnie, gdzie wysiewane i wysadzane są rośliny z krzyżówek.

Zwiedzanie fabryki nasiennej

Intensywny dzień zwieńczyły dwie wizyty w laboratorium jakościowym oraz fabryce w Calmont. W laboratorium jakościowym kontrolowana jest jakość produkcji ze wszystkich zakładów nasiennych RAGT we Francji jak również określane są parametry jakościowe kluczowe dla produkcji nasion. Była to okazja, aby bardzo dokładnie obejrzeć cały proces kontroli od przybycia i rejestracji próbki nasion, aż do wydania certyfikatu i złożenia żelaznej próby w chłodni. Temu procesowi podlegają wszystkie nasiona, które są dostarczone między innymi na rynek polski, a dostępne są także w ofercie Osadkowski.

Kulminacyjnym punktem całodniowej wizyty w firmie RAGT była fabryka. Już na samym początku zwiedzania widać było jak bardzo poważnie podchodzi się do kwestii bezpieczeństwa. Dlatego po krótkim szkoleniu BHP i ubraniu odzieży ochronnej rozpoczęło się oprowadzanie po zaułkach fabryki. Uczestnicy wyjazdu szkoleniowego mogli poznać nie tylko cały proces produkcji, ale również zobaczyć wnętrza maszyn.

Ale Francja to nie tylko czołowy ośrodek w produkcji nasion a przede wszystkim wyrafinowana kuchnia i niesamowita kultura czego można było doświadczyć przy okazji zwiedzania rejonu Tuluzy i Rodez. Co tylko umilało pobyt.

HODOWLA RAGT

Hodowla Ragt Semences Polska jest należy do francuskiej grupy RAGT, która jest jednym z liderów rynku hodowlano-nasiennego w Europie. Nowe odmiany rzepaku, kukurydzy czy zbóż? Dla francuskiej hodowli nie stanowią problemu, dzięki olbrzymiej skali doświadczeń (firma prowadzi badania nad 32 gatunkami roślin rolniczych) oraz zespołowi ekspertow, co roku na całym świecie wprowadzanych na rynek jest ponad 200 nowych odmian spod znaku RGT.

Hodowla RAGT

Nasiona RAGT - jakie rośliny rolnicze są badane

Wśród gatunków roślin rolniczych, które są badane i nad którymi na co dzień pracują w labolatoriach RAGT to przede wszystkim kukurydza, słonecznik, sorgo, trawy, rośliny strączkowe, pszenica durum, pszenica zwyczajna, pszenżyto, jęczmień, soja i rzepak. Przy tej okazji warto dodać, że Grupa RAGT inwestuje w badadnia ponad 14% swoich obrotów.

Firma znana jest przede wszystkim z znanych odmian kukurydzy, kto nie słyszał o RGT Maxxatac, RGT Affix, RGT Lipex i wielu innych odmianach. W naszym portfolio znajdziecie wiele gatunków oznaczonych RGT - rzepak RGT Pegazzus F1, słonecznik RGT Nicolletta czy pszenica ozima RGT Depot.