Sytuacja na rynku nawozów mineralnych w kontekście wiosennych aplikacji

nawozy azotowe sytuacja na rynku A

nawozy azotowe sytuacja na rynku A

DYNAMIKA ZMIAN NA RYNKU NAWOZÓW

Ostatnie miesiące to czas bardzo dynamicznych zmian na rynku nawozowym. Ceny większości produktów osiągnęły niebotyczne poziomy, nierzadko najwyższe jakie były notowane w ostatnich dziesięcioleciach. Tak wysokie poziomy cen notujemy nie tylko na naszym krajowym rynku - podobna sytuacja dotyka całego globalnego sektora nawozowego. Rosną drastycznie ceny energii, surowców, ropy naftowej, a w ostateczności wszelkiego rodzaju towarów i usług. Pandemia spowodowała, że przerwane zostały łańcuchy dostaw i niektóre komponenty do produkcji są w danej chwili nieosiągalne (szczególnie te np. importowane z Chin) lub mocno wydłużył się czas ich dostawy.

WPŁYW CEN GAZU NA KOSZT NAWOZÓW


W segmencie nawozowym kluczową rolę odgrywają ceny gazu, który stanowi nawet 70% kosztów produkcji nawozów azotowych. Ceny gazu osiągnęły najwyższe w ostatnich latach poziomy, a patrząc tylko przez pryzmat jednego roku (RYS. 1) gaz podrożał ponad dwukrotnie. Tu kryje się pierwszy powód podwyżek cen nawozów.

Wzrost cen gazu to po części efekt sytuacji politycznej na rynku międzynarodowym, ale także zwiększonego zużycia tego surowca w Europie Zachodniej (szczególnie w krajach, które postawiły mocno na zieloną energię, która okazała się niewystarczająca aby pokryć zapotrzebowanie). Trzeba także pamiętać iż przed nami okres zimowy kiedy to zwyczajowo zużycie gazu jest największe, a magazyny w Europie są zapełnione w bardzo niewielkim stopniu.

stooqpl kurs ceny gazu

RYS. 1 - Kurs ceny gazu w ostatnim roku | źródło: stooq.pl

CENY SUROWCÓW DO PRODUKCJI NAWOZOWYCH A KURS WALUT

stooqpl kurs ceny ropynaftowej

RYS. 3 - Kurs walut USD/ZŁ | źródło: stooq.pl

Zawirowania na rynku gazu mocno więc oddziaływują na ceny nawozów. Takim wyznacznikowym asortymentem azotowym jest mocznik, który stanowi około 50% światowej produkcji nawozów azotowych. Historycznie o tej porze roku ceny mocznika wahały się w zakresie 250-350 USD/t FOB – obecnie mamy poziom powyżej 900 USD/t FOB (szacowana cena w złotówkach mocznika dostarczonego w tych warunkach do Polski zapakowanego w worki typu BB to ponad 4100 zł/t).

Podobnie ma się sytuacja w przypadku fosforanu amonu, którego ceny osiągnęły pułap najwyższy w ostatnim dziesięcioleciu. Ceny soli potasowej także utrzymują się na bardzo wysokim poziomie – na rynkach południowo-amerykańskich sól osiąga poziomy ponad 800 USD/t (ok. 3 200 zł/t). Nasz krajowy rynek głównie zaopatrywany jest przez sól pochodzącą z Rosji i Białorusi – obecna sytuacja polityczna może negatywnie na dostępności tego asortymentu.

Na ceny gazu oraz ropy, jak i innych surowców importowanych do kraju należy także nałożyć kursy walut, które w ostatnim czasie również ulegają dynamicznym zmianom (RYS. 3).

NAWOZY MINERALNE - JAKA BĘDZIE ICH DOSTĘPNOŚĆ


Cały świat boryka się więc z wysokimi cenami, ale także z bardzo mocno ograniczoną dostępnością do towaru – i to jest drugi powód galopujących cen. Wysokie ceny gazu powodują, że duża część zakładów chemicznych produkujących nawozy azotowe ograniczyła produkcję lub wręcz ją zatrzymała z powodu nieopłacalności produkcji. Ci, którzy nadal produkują robią to tylko z myślą o swoim krajowym rynku – tak też jest i w przypadku naszych rodzimych producentów.

Trzeba także pamiętać, że bardzo ważnym ogniwem w realizacji dostaw nawozów jest logistyka – zarówno ta globalna jak i krajowa. Globalnie rynek światowy odczuwa ogromne problemy w transporcie morskim – brak statków i kontenerów mocno wpływa na terminy realizacji dostaw. Na to wszystko nakłada się oczywiście utrzymująca się na wysokim poziomie cena ropy naftowej (RYS. 2).

stooqpl kurs ceny ropynaftowej

RYS. 2 - Kurs ceny ropy w ostatnim roku | źródło: stooq.pl

Na rynku krajowym wysokie ceny paliw oraz braki kadrowe wśród kierowców także negatywnie wpływają na tempo realizacji dostaw. Te problemy będą się potęgować wczesna wiosną czyli w czasie głównego sezonu nawozowego.

NAWOZY AZOTOWE – JAKA WIOSNA?

Ogólnie więc patrząc sytuacja w przypadku nawozów nie rysuje się zbyt optymistycznie – ceny nawozów są bardzo wysokie (w Europie zachodniej ceny są wyższe nawet o 20-30% od cen krajowych), a dodatkowo spodziewać się należy ograniczonej dostępności i wydłużającego się czasu realizacji dostaw. Nasz rynek krajowy jest także bardzo mocno niezbilansowany i w ostatecznym rozrachunku azotu będzie brakować.

Co w tej sytuacji robić? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ W NAWOZY I ZABEZPIECZYĆ PLONY?

Mimo wszystko rozsądnym wydaje się zaopatrzenie gospodarstwa w nawozy już teraz – nie czekając do ostatniej chwili i okresu aplikacji. Kupując teraz mamy pewność, że towar zdąży dojechać na czas – to jest bardzo ważne szczególnie patrząc przez pryzmat terminów agrotechnicznych. Warto zaopatrzyć się chociaż częściowo w nawozy azotowe i NPK, aby mieć towar pod kluczowe pierwsze aplikacje.

Doskonałą opcją dostępną w firmie Osadkowski jest zapewnienie sobie dostępności niezbędnych nawozów pod sezon wiosenny w opcji tzw. składów, które polegają na zamówieniu towaru teraz z bieżącą realizacją dostawy i możliwością jego wykupu do końca stycznia 2022 r.

To doskonała alternatywa dla tych rolników, którzy jeszcze nie podjęli decyzji o zakupie, ale wiedzą, że tak czy inaczej w towar będą musieli się zaopatrzyć. Towar zamówiony w opcji przechowania rolnik może wykupić w dogodnym dla siebie momencie (maksymalnie do końca stycznia 2022) według aktualnych w danym momencie warunków cenowych. Istnieje także możliwość rezygnacji z wykupu towaru złożonego na składzie. Składy przy tak dynamicznym rynku, rosnących cenach i problemów z dostępnością są idealnym rozwiązaniem na zaopatrzenie się w nawozy pod zbliżający się sezon.

Do wiosny pozostaje już bardzo mało czasu, warto więc decyzję o zaopatrzeniu się w nawozy na sezon wiosenny podjąć już teraz bo rośliny i wegetacja nie będą czekać.


 

Paweł Sucharski
Dział Nawozów
Osadkowski.pl

    CHCESZ POZNAĆ OFERTĘ NA NAWOZY MINERALNE?

    Skontaktuj się z przedstawicielem handlowym Osadkowski lub odwiedź jeden z naszych Firmowych Punktów Handlowych. Jeżeli nie masz kontaktu do swojego opiekuna, zadzwoń lub napisz przekażemy kontakt do odpowiedniej osoby.