Jak podarować dodatkową energię i czas roślinom przy braku wody?

rzepak susza mg wiz

rzepak susza mg wiz

Sytuacja w zbożach i rzepaku ozimym powoduje wiele zapytań związanych z możliwością poprawy ich kondycji. Na dzisiaj plantacje borykają się okresowym niedoborem wody oraz uszkodzeniami różnego pochodzenia.  

Brak wody dotyczy  wszystkich regionów naszego kraju. Kierunkiem działania powinno być zabezpieczenie roślin przed trudnymi warunkami oraz ograniczanie skutków tych warunków w roślinie. Nadmienić trzeba, że dotychczasowe zabiegi głównie herbicydowe i regulacyjne spowodowały fitotoksyczności w wyniku przymrozków przed lub po zabiegach. Ta sytuacja dodatkowo obciąża rośliny.

Sytuacja w zbożach i rzepaku ozimym powoduje wiele zapytań związanych z możliwością poprawy ich kondycji. Na dzisiaj plantacje borykają się okresowym niedoborem wody oraz uszkodzeniami różnego pochodzenia.

Brak wody dotyczy wszystkich regionów naszego kraju. Kierunkiem działania powinno być zabezpieczenie roślin przed trudnymi warunkami oraz ograniczanie skutków tych warunków w roślinie. Nadmienić trzeba, że dotychczasowe zabiegi głównie herbicydowe i regulacyjne spowodowały fitotoksyczności w wyniku przymrozków przed lub po zabiegach. Ta sytuacja dodatkowo obciąża rośliny.

Obecna sytuacja w roślinach zbóż ozimych wręcz wymusza naszą reakcję w kierunku poprawy ich kondycji. Obecna sytuacja wpływa na:

  1. Odrzucanie słabszych rozkrzewień – co przy plantacjach dobrze rozkrzewionych nie stanowi dużego problemu, gorzej jeżeli jest to późny siew i będzie to wpływać znacząco na plon.
  2. Redukcja plonu na poziomie odrzucanych kłosków w kłosie, czyli od dołu brak zawiązanych ziarniaków na 2 do 4 pięter. To ma realny wpływ na plon: 10 pięterek – 3 pięterka = 7 pięterek czyli 30 % mniej od przykładowej możliwości. Zboża w późniejszym okresie mogą nadrabiać MTZ, ale to już nie będzie dawało pełnej możliwości plonowania.

W celu łagodzenia stresów oraz dostarczenia do rośliny energii na przetrwanie okresu suszy rozwiązaniem jest Maxi Grow, który pozwala przetrwać roślinom kilka dni życia dłużej. Kierunkiem działania nie jest pobudzenie roślin do wzrostu, ale utrzymanie już zbudowanego potencjału plonotwórczego. W momencie poprawy warunków wilgotnościowych pozwoli to na szybki rozwój i nadrabianie przestojów w wegetacji.

Rzepak ozimy jest na początku kwitnienia. Ten proces jest najbardziej energochłonnym w całym cyklu życia rośliny. Pod wpływem stresu suszy rośliny rzepaku (podobnie jak zboża) będą odrzucać dolne rozgałęzienia powodując zmniejszenie końcowego potencjału plonowania. Pierwszym naszym kierunkiem działania powinno być zabezpieczenie energii w roślinie oraz utrzymanie dolnych rozkrzewień w aktywności do czasu poprawy warunków wilgotnościowych.

Dodatkiem poprawiającym w fizyczny sposób funkcjonowanie roślin jest Preventor – adiuwant oparty o naturalną substancję jaką jest pinolen (wyciąg z żywicy). Powoduje lepsze pokrycie roślin oraz zabezpieczenie naniesionych substancji. Tworząc cienką warstwę zmniejsza transpirację roślin i tym samym zabezpiecza przed suszą. Rozwiązanie to jest stosowane w warzywnictwie po posadzeniu rozsady roślin, aby zminimalizować stres wynikający z utraty wody w roślinie przy ograniczonych możliwościach jej pobrania (jeszcze nie aktywny system korzeniowy). Pinolen ogranicza promieniowanie UV, które dociera do roślin. Działa ok. 7 dni – tyle trwa jego rozkład na powierzchni roślin. Należy Pamiętać o wcześniejszym rozpuszczeniu Preventora w ciepłej wodzie i dopiero dodanie go do opryskiwacza.

Rozwiązanie na utrzymujący się brak opadów oraz regenerację po przymrozkach:

Zboża:

Jak najszybciej zastosujmy zabieg dolistny Maxi Grow 0,5 l/ha + Preventor 0,25 l/ha (dostarczenie i utrzymanie energii w roślinie, regeneracja po uszkodzeniach suszowych, mrozowych i pestycydowych). Maxi Grow zawiera również mikroelementy, które będą dodatkowo poprawiać fizjologię rośliny. Preventor zmniejszy transpirację i utratę wody w roślinie.


Rzepak:

  1. Jak najszybciej wykonać zabieg preparatem Maxi Grow 0,5 l/ha + Preventor 0,25 l/ha – utrzymanie energii w roślinie oraz dolnych rozgałęzień.
  2. W momencie opadania płatków i pojawiania się pierwszych łuszczyn Barrier SiCa 1 l/ha (można połączyć z rozwiązaniem grzybowym). Warunki wykonania zabiegu: zabiegi poranne lub wieczorne w momencie, kiedy rośliny odzyskują turgor, co umożliwia pobranie składników naniesionych nalistnie.