Jak ocenić stan przezimowania
truskawki gruntowej

Zajawka  2021 04 08 Truskawka

Zajawka 2021 04 08 Truskawka

Informacje napływające od plantatorów, jak i wczesnowiosenne lustracje wskazują, iż w wielu rejonach truskawki gruntowe ucierpiały podczas tegorocznych mrozów. Co ważne, uszkodzeniu uległy nie tylko rośliny nieosłonięte, ale również niektóre plantacje okryte agrotkaniną polipropylenową.

Poniżej krótka instrukcja, w jaki sposób wykonać samodzielną ocenę stanu przezimowania roślin.
• Po pierwsze ocenę należy wykonać na kilku/kilkunastu roślinach o różnej kondycji, wykopanych z różnych części plantacji.
• Następnie należy wykonać przekrój podłużny przez szyjkę korzeniową i uważnie przyjrzeć się jej wnętrzu.

Zdrowa, nieprzemarznięta szyja korzeniowa powinna mieć jasną, lekko kremową barwę, która po kilku minutach na powietrzu zaczyna żółknąć i ciemnieć. Zmiana barwy wnętrza szyjki korzeniowej pod wpływem dostępu powietrza jest zjawiskiem naturalnym. Barwę zmieniają utleniające się cukry w soku komórkowym (fot.1, 2).
Niepokój powinny budzić wszelkiego rodzaju zbrązowienia wnętrza szyjki korzeniowej – im zmiany te są intensywniejsze, tym mocniej ucierpiały rośliny (fot 3-6: uszkodzenia mrozowe szyjki korzeniowej o wzrastającym nasileniu).
Regeneracja uszkodzeń mrozowych szyjki korzeniowej wymaga wykonania bloku zabiegów wspomagających funkcjonowanie systemu korzeniowego i jednocześnie stymulujących odbudowę uszkodzonych tkanek. Jednym z pierwszych zabiegów powinna być aplikacja preparatu działającego równocześnie na poprawę struktury gleby i aktywność korzeni H-850, w dawce 2-3 kg Warto pamiętać, iż szyjka korzeniowa jest swoistym „spichlerzem” substancji zapasowych dla budzącej się do życia truskawki. Jej uszkodzenie wymaga precyzyjnego nawożenia i kolejnych zabiegów stymulacji z użyciem ściśle ukierunkowanych produktów.

Dokładne zalecenia nawożenia doglebowego i biostymulacji uszkodzonych roślin na najbliższe tygodnie zostaną opracowane wkrótce.Komunikat ukazał się w ramach współpracy z serwisem www.doradcajagodowy.pl

Serwis www.doradcajagodowy.pl to pierwszy, profesjonalny, polski system wsparcia technologicznego dla plantatorów owoców jagodowych. Podstawy merytoryczne serwisu tworzy dr hab. Zbigniew Jarosz. Informacje agrotechniczne, rekomendacje oraz harmonogramy tworzone są w oparciu o aktualny stan plantacji, na podstawie licznych wizyt lustracyjnych przeprowadzanych regularnie w różnych rejonach kraju. Informacje i rekomendacje agrotechniczne przekazywane są plantatorom za pośrednictwem łatwego i wygodnego serwisu internetowego.

Wszystkich plantatorów zainteresowanych współpracą zapraszamy na www.doradcajagodowy.pl