Mączniak prawdziwy truskawki — zwalczanie mączniaka w truskawce

Mączniak w truskawce

Wyjątkowo ciepłe jesienie i zimy sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Szczególnie wtedy, gdy po ciepłej zimie szybko przychodzi wiosna. Wcześniej startuje nie tylko wegetacja roślin, ale również rozwój chorób grzybowych — w tym mączniaka prawdziwego. Dlaczego jest to tak groźna choroba, jak ją rozpoznawać i w jaki sposób skutecznie zwalczać mączniaka w truskawce?

Mączniak w truskawce — groźna choroba grzybowa

Mączniak prawdziwy to choroba wywoływana przez Erysiphales, czyli grzyby z rzędu mączniakowców. Grzyby pasożytnicze pobierają z rośliny wodę i substancje odżywcze. Choć w pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegają liście, infekcja może doprowadzić do znacznego spadku plonu, a nawet do całkowitego zamierania roślin. W przeciwieństwie do większości grzybów rozwojowi mączniaka w truskawce sprzyja sucha i słoneczna pogoda.

Jak rozpoznać mączniaka w truskawce?

Objawy mączniaka prawdziwego na plantacji truskawki są dość charakterystyczne. Na nadziemnych częściach rośliny grzybnia wraz z zarodnikami tworzy biały nalot. Liście, na których występuje mączniak, zwijają się do góry, a ich brzegi stopniowo czerwienieją. Na powierzchni liści można dostrzec plamy — początkowo chlorotyczne, a następnie czerwonobrunatne. Niezwalczana choroba prowadzi do zamierania liści, a plamy powstałe na ich powierzchni pozostają nawet po zwalczeniu infekcji.

Mączniak prawdziwy truskawki czym zwalczać?

Metody zwalczania mączniaka prawdziwego w uprawie truskawki są uzależnione od pogody. Przy dość niskich temperaturach (poniżej 20 °C) i wilgotności powietrza powyżej 60 %, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatów zawierających zmikronizowaną siarkę. Zabieg nawozem lub preparatem siarkowym wykonany w odpowiedni sposób będzie eliminował również dorosłe osobniki przędziorka.

Spośród dużej liczby preparatów zawierających zmikronizowaną siarkę można sięgnąć po Extra Siarka 800 WG (nawóz WE, zawierający 80 % siarki). Na hektar uprawy stosujemy w dawce 3,0-4,5 kg na 500-600 litrów wody. Oczywiście w uprawach małoobszarowych można również sięgnąć po produkty siarkowe zarejestrowane jako środki chemiczne (np. Siarkol Extra 80 WP).

Jak poprawnie stosować preparaty siarkowe na mączniaka w truskawce?

  • dla bezpieczeństwa roślin nie łączy się ich z żadnymi innymi preparatami ani nawozami
  • zabieg wykonuje się wieczorem lub nocą, unikając pełnego nasłonecznienia
  • temperatura w czasie zabiegu oraz 3 dni po zabiegu powinna być poniżej 20 °C
  • zalecane opryskiwanie dronokropliste

Znaczenie krzemu w zwalczaniu mączniaka prawdziwego truskawki

Ważną rolę w zwalczaniu mączniaka w truskawce odgrywa odpowiednia strategia stosowania nawozów krzemowych. Szczególnie na plantacjach truskawki "powtarzającej". Krzem to pierwiastek, który mechanicznie wzmacnia ściany komórkowe, co zmniejsza możliwości rozwoju grzybni patogenicznej.

Proponowanym nawozem dolistnym zawierającym krzem jest Barrier Si-Ca w dawce 1,0–1,5 l/ha przy łącznym stosowaniu nawozu ze środkami ochrony roślin lub 2,0-2,5 l/ha przy samodzielnym zabiegu krzemem w 500-600 litr wody.

Barrier Si-Ca łączy się z innymi agrochemikaliami zgodnie z ogólnymi zasadami. Zabiegi z wykorzystaniem krzemu należy wykonywać regularnie co 7-10 dni, co jest jednym z podstawowych warunków zbudowania naturalnej odporności roślin na choroby.

 

Dominika Wolna

Redakcja
Osadkowski.pl