Agrotechnika na plantacji truskawki w czasie suszy

truskawka 2

truskawka 2

Ze względu na długotrwały niedobór opadów atmosferycznych w większości rejonów Polski obserwuje się drastyczną suszę. Sytuacja taka jest szczególnie niekorzystna dla truskawek w fazie kwitnienia i wyrastania owoców. Truskawki w czasie suszy – zabiegi ograniczające nadmierną transpirację u roślin.

Ze względu na długotrwały niedobór opadów atmosferycznych w większości rejonów Polski obserwuje się drastyczną suszę. Sytuacja taka jest szczególnie niekorzystna dla truskawek w fazie kwitnienia i wyrastania owoców.

Nawadnianie plantacji

Zabiegiem niwelującym niedobór wilgoci w glebie jest oczywiście nawadnianie. Należy podkreślić iż w okresie kwitnienia truskawki stosujemy nawadnianie kroplowe.

Zabiegi ograniczające nadmierną transpirację u roślin

Transpiracja jest procesem fizjologicznym, niezbędnym do pobierania składników pokarmowych, wzrostu i rozwoju roślin. Jednak nadmierna transpiracja powoduje niepotrzebne straty wilgoci. Aby ją zmniejszyć należy zastosować oprysk nawozem krzemowym, np.:

BARRIER Si-Ca w dawce od 1,5-2,5 l/ ha

Nawóz BARRIER Si-Ca można również dodawać do zabiegów ochrony roślin, co będzie miało korzystny wpływ na ich skuteczność. Przy wykonywaniu zabiegów łączonych, dawkę nawozu krzemowego należy ograniczyć do 1 l/ha. Regularne stosowanie dodatku nawozu krzemowego do zabiegów ochrony roślin, bądź też stosowanie samodzielnych zabiegów tym nawozem, wpływa korzystnie na zniwelowanie stresu oksydacyjnego wywołanego niedoborem wody bądź też wysoką temperaturą.