Obecnie ceny surowców rolnych biją rekordy. Na ich wpływ ma wiele czynników, takich jak m.in. fundusze inwestycyjne widzące podstawy do lokaty kapitału na giełdach rolnych. W czasach pandemii sektor rolniczy zyskał jeszcze większe zainteresowanie ze względu na właściwą sobie cechę zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych. Skala wzrostów cen to w dużej części wynik spekulacji, ale mających solidne podstawy. Bilans rzepaku, a zwłaszcza spadek produkcji w Kanadzie, największego producenta rzepaku na świecie, odbił się spadkiem na imporcie do Chin i Europy. Rzepak na giełdzie Matif w Paryżu jest najdroższy w historii notowań.
Podobnie rzecz się ma z bilansem zbóż. Pomimo niewielkiego wzrostu produkcji w Europie, globalnie zanotowano spadki produkcji w Kanadzie, USA, Rosji, jak również na Bliskim Wschodzie. Nakładają się na to cła i limity eksportowe Rosji. Przeciwwagą do redukcji plonów u wcześniej wymienionych państw są przewidywane rekordowe plony w Australii. Rekordy światowych notowań są powodem wysokich cen w Polsce, które dodatkowo wspomaga niski poziom złotówki.
Wzrost ceny płodów rolnych przy założeniu, że koszty produkcji rolnej pozostają bez zmiany, byłyby świetną wiadomością dla rolników. Wysokie ceny skupu zbóż nie oznaczają, że opłacalność jest wysoka. Kalkulacje w produkcji roślinnej wskazują na wysoki wzrost kosztów oraz przychodów w roku bieżącym w porównaniu do listopada 2020. Wzrost ten wynika głównie z podwyżki cen nawozów, co jest wynikiem wzrostu cen gazu (więcej o sytuacji na rynku nawozów mineralnych przeczytasz tutaj), innym czynnikiem determinującym osiągane plony jest stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. Dobór skutecznych rozwiązań i technologii ochrony upraw mogą być kluczowe z punktu widzenia opłacalności produkcji. Wysokie ceny skupu płodów natomiast są wynikiem wzrostu popytu, niskich stanów magazynowych, jak również spekulacji na rynku.
Ceny surowców ponownie spadły w obliczu makroekonomicznych obaw o wzrost stóp procentowych (stan na 18.01.2022). Widmo związanego z inflacją zacieśnienia monetarnego niepokoi rynki finansowe. FAO - Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ostrzega, że ceny żywności osiągnęły najwyższy poziom od 10 lat, zyskując 28% w ciągu 2021 r.
Nie ma gwarancji, że wzrost cen towarów doprowadzi do wyższej światowej produkcji, biorąc pod uwagę wzrost nakładów, głównie nawozów. Problemy logistyczne opóźniają dostawy nawozów. Przed rolnikami wiele wyzwań w nowym roku, ale wierzymy, że dzięki stosowaniu skutecznych technologii ochrony wyższe plony będą możliwe do osiągnięcia.
Zapraszamy do kontaktu i współpracy zakresie skupu płodów rolnych nasi przedstawiciele są do dyspozycji i na pewno przygotują rzetelną ofertę skupową.
Wystarczy skontkatować się z naszymi terenowymi przedstawicielami handlowymi, którzy pośredniczą w kontakcie z koordynatorami skupowymi. Jeżeli potrzebujesz kontaktu z naszym pracownikiem skorzystaj z zakładki kontakt i wypełnij formularz lub zadzwoń.