Zbiór kukurydzy – Jak plonowała kukurydza na ziarno?

Zbiór kukurydzy - jak plonowała kukurydza 2022?

Spotkania KUKURYDZA - zwycięski skład na każdy sezon!

Tegoroczne Zielone Pola Kukurydza odbyły się w ramach 14 eksperckich spotkań w 11 lokalizacjach na których gościliśmy ponad 700 osób. Dzięki rozlokowaniu poletek doświadczalnych w różnych częściach kraju mogliśmy odpowiedzieć na specyficzne pytania i problemy jakie się pojawiają na Państwa polach.

W trakcie dni pola podsumowaliśmy przebieg trudnego sezonu wegetacyjnego a także omówiliśmy technologię kompleksowego wsparcia rozwoju kukurydzy z wykorzystaniem produktów z lini Don’t Stop Growing.

Przede wszystkim przedstawiliśmy nowości odmianowe w ofercie firmy Osadkowski na sezon 2023 takie jak RGT Aloexx, która dzięki szybkiemu oddawaniu wody umożliwia szybki zbiór ziarna o niskiej wilgotności. Kolejna nowość to DKC 4115 o FAO 280-290 charakteryzująca się wybitnym potencjałem plonowania. Klienci zainteresowani kukurydzą na kiszonkę zwrócili uwagę na prawdziwy drapacz chmur wśród kukurydz - odmianę ES Skytower, której rośliny wyróżniają się ponad 4 metrową wysokością!

Nie mogło zabraknąć odmian, które są dobrze znane i cieszą się dużą popularnością m.in. DKC 3972, RGT Maxxatac, RGT Afixx czy RGT Lipexx. Klienci szczególną uwagę skupiali na odmianie ziarnowej ES Hattrick, która jako nr 1 w badaniach COBORU z 2020 w pełni zasługuje na miano zawodnika z najwyższej ligi. Tak szeroka oferta pozwala na optymalny wybór na każde stanowisko i różne kierunki użytkowania.

Zbiór kukurydzy - Jak plonuje kukurydza 2022 na Demofarmie Marcinowice

Podobnie jak w poprzednich latach, ostatecznej oceny odmian dokonujemy na podstwie ich plonowania. Żniwa kukurydzy na ziarno z naszych poletek demonstracyjnych rozpoczeliśmy 20 października. Zapraszamy do obejrzenia relacji ze zbioru kukurydzy w lokalizacji Marcinowice (województwo dolnośląskie, powiat świdnicki).

Wydajność kukurydzy z hektara 2022

W lokalizacji na terenie Dolnego Śląska najlepsze wyniki osiągnęły odmiany: DKC 4115, ES Hattrick i RGT Maxxatac. Osiągały one kolejny plon na mokro 170,78 dt/ha, 164,25 dt/ha i 164,12 dt/ha, tuż za nimi upłasowąła się odmiana RGT Exxact z wynikiem 163,06 dt/ha.

Po przeliczeniu plonu na 14% wilgotności wyglądał dla tych odmian następująco:

  • DKC 4115 - 135,03
  • ES Hattrick - 131,78
  • RGT Maxxatac - 131,68

Jaka wilgotność poszczególnych odmian kukurydzy?

W trakcie wizyt na plantacjach demostracyjnych nagraliśmy cykl materiałów, który odpowiada na najważniejsze pytania związane z doborem odmian. W jednym z odcinków skupiliśmy się na typach ziarniaka (Flint, Dent), i ich wpływie na wilgotności jakie osiągają poszczególne odmiany w tych typach.

W lokalizacji Krobielowice na Dolnym Śląsku przeanalizowaliśmy wilgotność ziarna na przykładzie kolekcji odmian kukurydzy z hodowli RAGT oraz Dekalb. Przedstawiamy wyniki jakie osiągnęły poszczególny odmiany. Pomiar został wykonany bezpośrednio po zbiorze testerem wilgotności.

ODMIANA FAO WILGOTNOŚĆ (%)
RGT Lipexx 270 25,7
RGT Exxact 260-270 22,8
RGT Maxxatac 250 24,4
RGT Aloexx 220 22,3
DKC 4115 280-290 24,1
DKC 3972 270 24,6
DKC 3088 230 19,6

Dobór odmian kukurydzy - obejrzyj za nim podejmiesz decyzję

Na co zwrócić uwagę przy doborze odmian kukurydzy, jakie są kluczowe parametry wpływające na dobór odmiany do stanowiska. To tematy poruszone w cyklu "Dobór odmian kukurydzy" przez naszych ekpertów Marcina Kaczmarka z Działu Doradztwa i Rozwoju oraz Aleksandra Wysockiego z Działu Nasion.

  • Odcinek 1 - Kierunek użytkowania kukurydzy
  • Odcinek 2 - Wymagania glebowe, obsada roślin i budowa kolby
  • Odcinek 3 - Wpływ klas wczesności na dobór odmian
  • Odcinek 4 - Budowa ziarniaka - flint i dent

Kliknij zdjęcie obok i przenieś się do playlisty na kanale YouTube - OsadkowskiDlaRolnictwa. Nie zapomnij subskrybować naszego kanału by nie ominęły Ciebie najnowsze materiały przygotowane przez zespół ekspertów Osadkowski.

Zbiór kukurydzy 2021 - Jak plonowała kukurydza na ziarno na Demofarmie Jakubowice

Zapraszamy również do obejrzenia relacji ze zbioru kukurydzy w lokalizacji Jakubowice (województwo opolskie, powiat namysłowski) jaki miał miejsce w poprzednim sezonie. Zbiór został przeprowadzony 20 października 2021 z poletka demonstracyjnego, gdzie zebranych zostało ponad 20 odmian.

Żniwa kukurydza - słoma z kukurydzy co z nią zrobić?

Słoma kukurydziana jest szczególnie cennym źródłem składników pokarmowych, które moga zostać ponownie wykorzystane. Możliwości odzyskania NPK ze słomy jest wiele, możesz o nich poczytać w naszym wpisie blogowym - Środek na ściernisko, jak przyśpieszyć rozkład słomy? Zachęcamy do przeczytania mateirału i wyboru odpowiedniego rozwiązania.

Bakterie na słomę - Convert WG

Co raz częściej spotykamy się z rozwiązaniami biologicznymi stosowanymi w rolnictwie, dzieje się to w skutek wycofywania z rynku substancji aktywnych. Jednym z takich rozwiązań jest produkt mikrobiologiczny - Convert WG - bakterie na słomę.

Rozkład resztek pożniwnych w skutek wysokich cen nawozów mineralnych jest ważnym elementem agrotechniki. Dzięki zastosowaniu produktów takich jak Convert WG jesteśmy w stanie oddzyskać składniki pokarmowe, które pozostaję na polu w formie słomy z kukurydzy.