Presja chorobowa w uprawie truskawki

truskawki

truskawki

Ze względu na częste opady deszczu, bardzo wysoką wilgotność powietrza, jak również wysokie temperatury, obserwuje się ogromne nasilenie chorób grzybowych.

Ze względu na bardzo niesprzyjające warunki pogodowe: częste opady deszczu, stałą bardzo wysoką wilgotność powietrza oraz wysokie temperatury, sięgające nocą powyżej 15 stopni, a w dzień powyżej 25 stopni, na wielu plantacjach truskawki obserwuje się ogromne nasilenie chorób grzybowych.

Szczególnie narażone są truskawki odmian silnie rosnących: Roxana, Florence, Marmolada, Fight, Malwina.

Katastrofalna wręcz sytuacja ma miejsce w południowo-wschodniej Polsce. W tym rejonie od kilku dni notuje się ponadnormatywne opady deszczu, sięgające dobowo 40-50 mm. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z plantacji, w którym można znaleźć porady, jak poprawić efektywność zabiegów ochrony roślin.

Komunikat ukazał się w ramach współpracy z serwisem www.doradcajagodowy.pl

Serwis www.doradcajagodowy.pl to pierwszy, profesjonalny, polski system wsparcia technologicznego dla plantatorów owoców jagodowych. Podstawy merytoryczne serwisu tworzy dr hab. Zbigniew Jarosz. Informacje agrotechniczne, rekomendacje oraz harmonogramy tworzone są w oparciu o aktualny stan plantacji, na podstawie licznych wizyt lustracyjnych przeprowadzanych regularnie w różnych rejonach kraju. Informacje i rekomendacje agrotechniczne przekazywane są plantatorom za pośrednictwem łatwego i wygodnego serwisu internetowego.

Wszystkich plantatorów zainteresowanych współpracą zapraszamy na www.doradcajagodowy.pl