Przędziorek w uprawach tunelowych truskawki i maliny

Przędziorek
News Jagodowy

Przędziorek - jakie warunki sprzyjają jego rozwojowi

Dotychczasowy przebieg pogody sprzyja presji szkodników w uprawach tunelowych. Nocne przymrozki, zmuszające plantatorów do pozostawiania osłon na roślinach, w połączeniu z intensywną operacją słońca w dzień, podnoszą temperaturę w obiektach stwarzając optymalne warunki rozwoju szkodników.

Wyższe temperatury w połączeniu z niską wilgotnością względną powietrza sprzyjają rozwojowi przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae). W zależności od rejonu w uprawach tunelowych truskawki i maliny obserwuje się ogromną presję tego szkodnika – zarówno w postaci zimujących samic jak i tegorocznych pokoleń szkodników.

Ochrona roślin przed przędziorkiem

W technologii ochrony roślin przed przędziorkiem ogromne znaczenie mają wczesnowiosenne zabiegi unicestwiające szkodniki w sposób mechaniczny. Warto pamiętać, iż samice zimujące przędziorka chmielowca są relatywnie odporne na wnikanie substancji chemicznych środków ochrony. Jako, że w uprawach tunelowych nie można stosować zabiegów siarką, wczesnowiosenne zabiegi zwalczające tego szkodnika należy oprzeć na nawozach krzemowych.

Sprawdzonym orężem w zwalczaniu przędziorka jest regularne stosowanie nawozu:

Barrier Si-Ca - nawóz dolistny na bazie krzemu i wapnia

DAWKOWANIE: 2,0-3,0 (l/ha)

Powyższe rekomendacje dotyczą zabiegów krzemowych „solo”. W przypadku łącznego stosowania krzemu z innymi agrochemikaliami (np. preparatami przędziorkobójczymi) dawki nawozu należy obniżyć do 1-2 l/ha i każdorazowo zweryfikować możliwość wykonania mieszanki. W późniejszych fazach rozwojowych roślin, przy wytworzeniu odpowiedniej masy liściowej, zwalczanie przędziorka w technologii „zero pozostałości” można oprzeć na preparacie biologicznym.

MiteMine - nawóz inicjujący naturalną odporność na szkodniki

DAWKOWANIE: 2,0-3,0 (l) w 500-750 lirach wody

MiteMine zawieraja specjalnie dobrane ekstrakty roślinne z dodatkiem skomleksowanego wapnia. Zasadą działanie preparatu jest indukcja naturalnych procesów obronnych w roślinie, zmniejszających populację szkodnika stąd też najlepiej wykonać kilka zabiegów w odstępie 5-7 dni.

Technologia zero pozostałości w uprawach jagodowych

Uprawa truskawki w tunelach

Alternatywą dla zabiegów „zero pozostałości” jest precyzyjne zastosowanie preparatów chemicznych. W bieżącej fazie rozwojowej truskawki zabieg zwalczający przędziorka można wykonać preparatem:

Ortus 05 SC

DAWKOWANIE: 2,0 (l/ha) w 500-1000 litrów wody

W przypadku wysokiej presji szkodnika zabieg preparatem Ortus 05 SC można wykonać łącznie z preparatem:

Nisorun Strong 250 SC

DAWKOWANIE: 0,4 (l/ha)
Zwalczając jaja i młode stadia larwalne szkodnika

W zależności od przebiegu pogody po 7-10 dniach zabieg zwalczający szkodnika należy bezwzględnie powtórzyć. W tym wypadu do dyspozycji plantatora pozostają wymienione wcześniej nawóz krzemowy Barrier Si-Ca lub MiteMine oraz jeden z zarejestrowanych preparatów chemicznych, np.:

Milbecknock 10 EC

DAWKOWANIE: 1,25 (l/ha)
Do kwitnienia truskawki

Uprawa malin w tunelach

W uprawie malin wczesną wiosną można sięgnąć po preparat:

Ortus 05 SC

DAWKOWANIE: 1,5 (l/ha) w 500-1000 litrów wody
Zawierający powierzchniową substancję fenpiroksymat zwalczającą wszystkie formy ruchome przędziorków

Alternatywą w późniejszych fazach rozwojowych (ale przed kwitnieniem - BBCH 91) jest preparat:

Milbecknock 10 EC

DAWKOWANIE: 1,25 (l/ha)
zawierający substancję wgłębną milbemektynę

Skuteczne działanie milbemektyny wymaga nieco wyższego reżimu temperaturowego – optymalne warunki do zastosowania preparatu Milbecknock 10 EC to temperatura 18-22°C.

Preparaty chemiczne zwalczające przędziorka każdorazowo powinny być stosowane z preparatem ułatwiającym równomierne pokrycie roślin cieczą roboczą. Może to być preparat:

lub:

Protector

DAWKOWANIE: 0,25-0,3 (l/ha)

Korzystnym rozwiązaniem poprawiającym skuteczność zabiegu w zwalczaniu tego szkodnika jest również dodatek do zabiegu TerraSorb Complex (1,0 l/ha). Badania naukowe wskazują, iż dodatek koncentratu aminokwasowego przyspiesza wnikanie substancji przędziorkobójczej do ciała szkodnika oraz zwiększa jej efektywność działania.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.

Zachęcamy do subskrypcji kanału AGREO Warzywa i Owoce na YouTube, kliknij w link i bądź na bieżąco.