O stymulatorach wiemy dużo, ale czy wszystko

o stymulatorach

o stymulatorach

Z całą pewnością nie wiemy wszystkiego. Każdego roku dowiadujemy się o innych rolach powszechnie stosowanych stymulatorów. Na rynku pojawiają się nowe produkty, które w magiczny sposób stanowią remedium na wszystko: na stresy biotyczne, abiotyczne, na poprawę plonu, na regenerację. Dostarczają składniki rzekomo niezbędne dla rozwoju roślin, bez których nie są one w stanie prawidłowo rosnąć czy wydać plon. Czy na pewno?

Z całą pewnością nie wiemy wszystkiego. Każdego roku dowiadujemy się o innych rolach powszechnie stosowanych stymulatorów. Na rynku pojawiają się nowe produkty, które w magiczny sposób stanowią remedium na wszystko: na stresy biotyczne, abiotyczne, na poprawę plonu, na regenerację. Dostarczają składniki rzekomo niezbędne dla rozwoju roślin, bez których nie są one w stanie prawidłowo rosnąć czy wydać plon. Czy na pewno?

Dawniej, gdy nikt nie słyszał jeszcze o stymulacji roślinnej, wystarczyło zaopatrzyć rośliny w podstawowe składniki odżywcze, dostęp do wody i to (bardzo upraszczając proces produkcji roślinnej) wystarczało.

Co zatem owa stymulacja nam daje, że dzisiaj wpisuje się w podstawowe zabiegi uprawowe?

Odpowiedź jest bardzo złożona. Musimy zacząć od celu, który chcemy osiągnąć, a później dokonać odpowiedniego wyboru produktu pod kątem samego składu, działania, jego szybkości, widocznych efektów i oczywiście kosztów. Ale żeby produkt prawidłowo zastosować i mieć względem niego oczekiwania, powinniśmy mieć większą wiedzę na jego temat. Wracając do pytania, co nam daje stymulacja, musimy znać własne oczekiwania, aby móc porównać i dopiero wtedy odpowiedzieć: co daje albo czego nie daje.

Spośród tylu rozwiązań dostępnych na rynku niełatwo jest wybrać to prawidłowe, skuteczne i bezpieczne, które sprosta naszym oczekiwaniom i stawianym wymogom. Mam nadzieję, że pomogę w wyborze odpowiedniego środka.

Terra-Sorb foliar, bo na nim się skupię, jest Państwu doskonale znany. Zalety jego stosowania są przedstawiane na łamach ,,agronom.pl", na spotkaniach polowych, konferencjach, podczas wizyt u Państwa w gospodarstwach oraz w czasie wielu innych aktywności.

Jego skład to czyste aminokwasy lewoskrętne powstałe w wyniku hydrolizy enzymatycznej. Dzięki temu procesowi uzyskany materiał jest ,,czysty" pod kątem chemicznym i zawiera tylko aminokwasy kompletne, które po wchłonięciu się do rośliny są wykorzystywane przez nią do różnego rodzaju procesów. Nie zawiera balastu, czyli substancji, których roślina nie pobiera bezpośrednio, np. stanowiących niekompletne aminokwasy.

Produkt jest wszechstronny. Stosowany jesienią przygotowuje do spoczynku zimowego, skutkiem czego są mniejsze straty związane z nieprawidłowym przezimowaniem. Zaaplikowany na rośliny, które były siane później niż w prawidłowym terminie agrotechnicznym, pomaga w ,,podgonieniu" rozwoju jesiennego, co skutkuje osiągnięciem plonu na poziomie takim samym, a w większości przypadków nawet wyższym w porównaniu z roślinami sianymi w terminie optymalnym.

Najbardziej powtarzalnym efektem, jaki osiągamy po zastosowaniu wczesną wiosną (po ruszeniu wegetacji), jest wzrost plonu, który w zależności od roku może wynosić nawet do 15%. Im gorsze warunki dla rozwoju rośliny, tym widoczne efekty są mocniejsze. Tylko wiosną stosowanie Terra-Sorb foliar daje tak powtarzalny w latach wzrost plonu.


Ważny jest czas reakcji

Po zimie rośliny są wyczerpane, osłabione, nierzadko w złej kondycji, dlatego też podanie czystych aminokwasów przynosi te niesamowite rezultaty. Roślina od razu uruchamia procesy regeneracji, nie tracąc energii na zsyntetyzowanie własnych aminokwasów. Efekty wizualnej poprawy plantacji widoczne są w bardzo krótkim czasie. Zaoszczędzona energia może być spożytkowana na procesy związane z budową plonu. Efekt ten jest widoczny u roślin ozimych, w zbożach i rzepaku. W przypadku innych gatunków terminy optymalnego stosowania są inne.

Kukurydza najlepiej reaguje na zabieg w okresie 4-8 liści, ziemniak od fazy pędów bocznych, a burak cukrowy - do momentu zakrycia międzyrzędzi.

To oczywiście nie są jedyne terminy, w których Terra-Sorb foliar może być stosowany. Możemy go aplikować zawsze wtedy, kiedy spodziewamy się wystąpienia niekorzystnych dla rozwoju uprawy czynników, takich jak: przymrozki, okresowe chłody, upały, brak opadów itp., najlepiej przed wystąpieniem tych czynników, ale zabieg po ich ustaniu też ratuje rośliny i pomaga im zregenerować tkanki.

W wyniku doświadczeń, które są prowadzone na całym świecie przez producenta, czyli firmę Bioiberica, dowiadujemy się coraz więcej o właściwościach Terra- Sorb foliar. Dzięki jego specyficznemu składowi aminokwasowemu, formulacji i procesowi produkcji ciągle odkrywamy nowe zastosowania produktu w uprawie roślin oraz jego wpływ na nie w poszczególnych fazach rozwojowych.

Bartosz Filipczyk
b.filipczyk@osadkowski.pl