Odpowiednie nawożenie plantacji truskawki po zbiorach oraz optymalna stymulacja roślin są zabiegami niezbędnymi do prawidłowego uformowania pąków kwiatowych. A zatem decydują o potencjale przyszłorocznych zbiorów.
Istotną kwestią decydującą o wielkości dawek azotu w pozbiorczym nawożeniu truskawki jest ilość ściółki ze słomy pozostającej na plantacji. Słoma jest materiałem o szerokim stosunku C:N (80-100) co oznacza, iż prawidłowy przebieg procesu rozkładu mikrobiologicznego tego materiału wymaga dostarczenia azotu. Aby mikroorganizmy rozkładające słomę nie konkurowały z roślinami o azot dawkę tego składnika należy zwiększyć.
W celu uzupełnienia składników pokarmowych w glebie po zbiorach należy zastosować jedno z zaproponowanych rozwiązań – najbardziej dopasowane do aktualnych warunków na plantacji:
Po skoszeniu liści nawożenie należy tak prowadzić aby rośliny odbudowały masę nadziemną na okres formowania pąków kwiatowych (sierpień-wrzesień).
DODATKOWE UZUPEŁNAINIE POTASU I MAGENZU
Gleby ciężkie i gliniaste, charakteryzujące się silną sorpcją potasu i magnezu, wymagają po zbiorach szczególnej uwagi w nawożeniu potasem i magnezem.
Jeżeli na plantacji istnieje ryzyko niskiej zawartości któregoś ze składników przed okresem inicjacji pąków kwiatowych (sierpień/wrzesień) warto jest zastosować dodatkowe nawożenie:
siarczan potasu KaliSop (50% K2O) w dawce 100-150 kg/ha + ESTA Kiserit (25% MgO) w dawce 100 kg/ha
lub
Patentkali (30% K2O, 10% MgO) w dawce 150-250 kg/ha
Szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest wysiew nawozu Patentkali, będącego naturalną mieszaniną siarczanów potasu i magnezu o korzystnej proporcji K:Mg. Rozwiązania te są szczególnie polecane na glebach ubogich w magnez lub o niekorzystnych proporcjach potasu do magnezu.
DOKARMIANIE POZAKORZENIOWE I BIOSTYMULACJA PO ZBIORACH
Po zbiorach nie można zaniechać zabiegów dokarmiania pozakorzeniowego i biostymulacji, które są istotnymi czynnikami decydującym o procesie inicjacji pąków kwiatowych na przyszły rok jak i o prawidłowym przezimowaniu roślin. Bardzo ważna jest odpowiednia stymulacja, zwłaszcza po skoszeniu liści gdyż niweluje stres związany z utratą masy nadziemnej oraz pomaga roślinie powrócić do prawidłowego funkcjonowania i szybkiej odbudowy ulistnienia.
Na plantacjach nieskoszonych:
2-3 krotny zabieg nawozem AminoQuelant Mg w dawce 2-3 litr/ha.
Cel: regeneracja struktur chlorofilowych i pobudzenia fotosyntezy.
Odstęp między zabiegami: 10-14 dni, począwszy od momentu pojawienia się nowego ulistnienia.
Na plantacjach skoszonych:
2-3 krotny zabieg nawozem TerraSorb Complex w dawce 1,0 – 1,5 litra/ha
Cel: stymulacja roślin oraz minimalizacja stresu związanego z usunięciem liści.
Odstęp między zabiegami: 10-14 dni, począwszy od momentu pojawienia się nowego ulistnienia.
Komunikat ukazał się w ramach współpracy z serwisem www.doradcajagodowy.pl
Serwis www.doradcajagodowy.pl to pierwszy, profesjonalny, polski system wsparcia technologicznego dla plantatorów owoców jagodowych. Podstawy merytoryczne serwisu tworzy dr hab. Zbigniew Jarosz. Informacje agrotechniczne, rekomendacje oraz harmonogramy tworzone są w oparciu o aktualny stan plantacji, na podstawie licznych wizyt lustracyjnych przeprowadzanych regularnie w różnych rejonach kraju. Informacje i rekomendacje agrotechniczne przekazywane są plantatorom za pośrednictwem łatwego i wygodnego serwisu internetowego.
Wszystkich plantatorów zainteresowanych współpracą zapraszamy na www.doradcajagodowy.pl