Na wielu plantacjach maliny tunelowej obserwuje się uszkodzenia mrozowe oraz silny stres przechłodzenia zarówno na pędach ubiegłorocznych jak i na tegorocznych przyrostach. W rejonie Czerwińska nad Wisłą, który z roku na rok staje się centrum uprawy tunelowej maliny, najmocniej ucierpiały pędy pozostawione na letni zbiór odmian Majestic oraz Mapema. Najmniej uszkodzeń obserwuje się na odmianach Ovation i Enrosadira.
Sprawcą uszkodzeń mrozowych najprawdopodobniej był gwałtowny spadek temperatury odnotowany 26 grudnia - w wielu rejonach Polski temperatura spadła wtedy nawet do minus 25°C. Skrajnie niekorzystny przebieg pogody tej wiosny, obfitujący w liczne i silne przymrozki, nie sprzyja procesom regeneracji tych zimowych uszkodzeń mrozowych i pogłębia stres przechłodzenia.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek anomalii we wzroście i rozwoju, związanych z uszkodzeniami mrozowymi lub stresem przechłodzenia, należy zastosować intensywny program stymulujący regenerację, oparty na dobrych preparatach zawierających prekursory fitohormonów:
Maxi-Grow jest nawozem dolistnym o działaniu stymulującym na roślinę. W skład jego unikatowej kompozycji wchodzi ponad 50 aktywnie działających substancji. Produkt zawiera specjalnie opracowaną technologię zatrzymywania energii w roślinie PEST (ang. Plant Energy Saver Technology).
Dopóki powierzchnia chłonna młodych liści i przyrostów jest niewystarczająca, aby zapewnić optymalną absorpcję wymienione preparaty stymulujące należy stosować wraz z fertygacją - dodając do zbiornika „B” z nawozem wieloskładnikowym. W nawożeniu dokorzeniowym warto zwrócić szczególną uwagę na optymalizację żywienia fosforem i wapniem. Oba te pierwiastki pełnią istotne funkcje w procesach odbudowy i regeneracji tkanek przewodzących, uszkodzonych przez zimowe mrozy lub wiosenne przymrozki. Wraz z rozwojem masy liściowej preparaty stymulujące regenerację uszkodzeń mrozowych i niwelujące stres przechłodzenia należy również włączyć do zabiegów nalistnych – stosując je w oddzielnych zabiegach lub łącząc z zabiegami ochrony.
Stosując stymulację pozakorzeniową, oprócz wyżej wymienionych preparatów, warto sięgnąć po sprawdzony preparat niwelujący ujemne skutki stresowe. Niebagatelnym wsparciem dla roślin będzie regularne stosowanie sprawdzonych preparatów aminokwasowych takich jak TerraSorb Complex.
Dolistny stymulator wzrostu TerraSorb Complex wspomaga rozwój roślin na kązdym etapie rozwoju.
W przypadku uprawy maliny owocującej na pędach tegorocznych kwestia uszkodzeń przemrożeń jest prostsza – pędy z uszkodzeniami należy wyeliminować podczas przerywki. Z zabiegiem tym nie należy zwlekać, aby nie opóźniać wyrastania nowych pędów bez uszkodzeń mrozowych. Oczywiście w sytuacjach stresowych wywołanych przez czynniki atmosferyczne należy również zastosować opisany powyżej harmonogram biostymulacji.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu.
Zachęcamy do subskrypcji kanału AGREO Warzywa i Owoce na YouTube, kliknij w link i bądź na bieżąco.