Kukurydza to jedna z ważniejszych upraw w płodozmianach polskich rolników. Jest coraz chętniej, ale również częściej uprawiana z powodu możliwości wielu zastosowań: pasza, przemysł czy jako surowiec dla biogazowni.
Kukurydza to jedna z ważniejszych upraw w płodozmianach polskich rolników. Jest coraz chętniej i częściej uprawiana z powodu możliwości wielu zastosowań: na paszę, w przemyśle czy jako surowiec dla biogazowni. Areał jej uprawy w Polsce jest szacowany na ok. 1 mln ha, z czego 400 tys. ha z przeznaczeniem na kiszonkę, a 600 tys. ha na ziarno. Są to jednak dane szacunkowe z pewnymi odchyleniami w zależności od sezonu.
Jest to roślina o stosunkowo krótkim okresie wegetacji, w którym nie możemy sobie pozwolić na błędy w agrotechnice. Najważniejszym po zasiewie zadaniem jest zabezpieczanie plantacji przed chwastami.
Niezahamowanie presji chwastów może spowodować 50-70% uszczerbku w plonie głównym. Stąd tak ważne jest odpowiednie dobranie technologii ochrony oraz terminu wykonania zabiegu. Gleba może być różna, ale kukurydza to doskonała roślina na tzw. rozeznanie jej możliwości oraz na wyczyszczenie z często uciążliwych chwastów. Poniżej pewne rozwiązania herbicydowe.
Często decydenci zakupowi kierują się kosztem zabiegu, który w wypadku kukurydzy mieści się w przedziale 100-250 zł/ha. Powinniśmy jednak brać także pod uwagę dodatkowe zmienne w pracach agrotechnicznych, takie jak m.in.:
Zakres dostępnych preparatów do ochrony doglebowej jest stosunkowo mały, mija się to również z metodyką integrowanej ochrony roślin, ponieważ z góry zakładamy wiele gatunków chwastów do zwalczenia. Jest jednak duże grono rolników stosujących te zabiegi.
Lumax 537.5 SE zwalcza najważniejsze chwasty jedno- i dwuliścienne. Jest to preparat trójskładnikowy (terbutylazyna, mezotrion i S-metolachlor). Zaleca się stosowanie go bezpośrednio po siewie w dawce 3,5-4 l/ha, przy zachowaniu szczególnej uwagi podczas aplikacji na glebach słabych, łatwo przesuszających się, ponieważ w warunkach stresowych uprawa główna może mieć objawy fitotoksyczności. Lumax 537.5 SE można też wprowadzać do 3. liścia kukurydzy, co daje możliwość wydłużenia działania środka lub dopasowania się do warunków wilgotnościowych. Polecamy stosowanie posiewne wraz z adiuwantem doglebowym Atpolan Soil Maxx 0,5 l/ha. Zapobiega on przemieszczaniu się substancji czynnych w głąb gleby przy nasilonych opadach, a w warunkach suszy - wywianiu i przemieszczeniu z lekkimi frakcjami gleby.
Kolejnym popularnym preparatem doglebowym jest Adengo 315 SC firmy Bayer - produkt z dwoma substancjami aktywnymi działającymi układowo na korzenie, łodygi i liście wschodzących chwastów. Po podaniu widać bielenie, zaprzestanie ich wzrostu i zamieranie. Można go stosować do 2. liścia kukurydzy, a dobre uwilgotnienie sprzyja działaniu środka.
W sezonie 2018 polecamy mieszaninę doglebową na bazie dwóch preparatów dotychczas wykorzystywanych w ochronie kukurydzy: Dual Gold 960 EC 1 l/ha + Solis 100 SC 1,3-1,5 l/ha. Wymienione rozwiązanie można stosować bezpośrednio po siewie oraz do 3. liścia. Jest to ekonomiczny, skuteczny sposób na pola bez perzu.
Dużym atutem rozwiązań doglebowych jest brak konkurencji ze strony chwastów, przez co rośliny od początku rozwijają się równomiernie. Kolejną zaletą jest szerokie okno zabiegowe - od siewu do 2.-3. liścia z pominięciem okresu wschodów i szpilkowania. Z drugiej strony ryzyko stanowią susza i wiosenne przymrozki, ponieważ w trudnych warunkach substancje działają zdecydowanie słabiej.
Wygodnie, tanio i skutecznie zwalczamy chwasty w okresie od 2. do 8. liścia kukurydzy. Wynika to głównie z tego, że wiemy, z czym będziemy walczyć, dzień jest stosunkowo długi, wzrost roślin bardzo intensywny i najczęściej temperatury oscylują w optymalnych wartościach do wykonywania zabiegów. W trosce o ekonomikę uprawy warto wspomnieć, że tego typu ochrona jest często o kilkanaście do kilkudziesięciu procent tańsza niż zabiegi doglebowe. Różnice wynikają z presji chwastów, dawek oraz rodzaju dobranych środków.
...czyli Nikosar 060 OD 0,7 l/ha + Solis 100 SC 0,75-1 l/ha to bezkompromisowe rozwiązanie na: perz właściwy, przytulię czepną, psiankę czarną czy szarłat szorstki. Zabieg można wykonywać od 2. do 8. liścia kukurydzy, jednak z racji dużych ilości substancji optymalny termin to 4.-6. liść. Użyte w tym rozwiązaniu preparaty wykazują efekt synergii działania. Już po 5 dniach widać pierwsze rezultaty, a po 14-21 dniach następuje całkowite zamieranie chwastów. Warto w tym wypadku zastosować Atpolan Bio1 l/ha - nowoczesny adiuwant, który wzmocni przyczepność oraz wnikanie substancji do komórek chwastów.
...czyli Nikosar 060 OD 0,5-0,7 l/ha + Kukugran 340 SE 1,2-1,6 l/ha. Z tego rozwiązania korzystamy na co dzień od kilku lat. Rolnicy chętnie je wybierają, ponieważ mogą elastycznie dobrać dawkę do obecności chwastów. Szerokie okno zabiegowe od 2. do 8. liścia kukurydzy oraz pakiet 3 substancji aktywnych, w tym działającej doglebowo na zachwaszczenie wtórne, dają gwarancję czystej plantacji aż do zbioru.
...zdarzają się. Choć w walce z chwastami nie uznajemy kompromisów, często natura płata figle. Warunki stresowe, jak susza, niskie temperatury czy deszcze nawalne powodują, że substancje aktywne nie działają zadowalająco i musimy dokonać poprawek w zabiegach herbicydowych. Nie ma idealnego rozwiązania, konieczna jest lustracja plantaplantacji. Poprawki wykonujemy do 6.-8. liścia kukurydzy. Odpowiednimi preparatami są: w jednoliściennych Nikosar 060 OD 0,5-0,7 l - chwastnica, perz, wiechlina oraz część dwuliściennych, z kolei na dwuliścienne polecany jest Kukugran 340 SE 0,8-1,2 l/ha lub Diablo 306 SE 0,6 l/ha - do 6. liścia. To bardzo szybkie w działaniu preparaty, skuteczne na chwasty w zaawansowanych stadiach.
Podsumowując zagadnienia walki z chwastami w kukurydzy, warto zwrócić uwagę na technologię wykonania zabiegu. Często w czasie aplikacji zdarzają się wysokie temperatury powietrza. Roślina uprawna podczas zabiegu pochłania dużą ilość preparatu, co w połączeniu z efektem świetlnym często prowadzi do szkodzeń. Nie mają one raczej bezpośredniego wpływu na plon, ale skracają o kilka dni okres wegetacji, co jest zjawiskiem niesprzyjającym.
Patrząc na obecne wahania pogodowe oraz zachowywanie się roślin w niesprzyjających warunkach, zachęcamy do współpracy z doradcami agrotechnicznymi Grupy Osadkowski. Po lustracji oraz ocenie kondycji plantacji wspólnie łatwo wypracować sposób ochrony, co jest kluczem do wygenerowania pewnego plonu i wysokiego przychodu z danej uprawy.
Dariusz Sobieraj
d.sobieraj@osadkowski.pl