Skup kukurydzy — czy opłaca się suszyć przed sprzedażą?
Dominika Wolna
Jak korzystnie sprzedać kukurydzę w skupie? W ostatnich latach znacznie wzrosły koszty suszenia ziarna kukurydzy, dlatego wielu rolników zastanawia się nad opłacalnością. Na koszty suszenia składają się przede wszystkim stale rosnące koszty prądu oraz surowców energetycznych.
Skup kukurydzy — od czego zależy cena kukurydzy w skupie?
Na cenę płodów rolnych wpływa wiele czynników, które mogą dynamicznie się zmieniać przez cały okres wegetacji kukurydzy. Wobec tego prognozowanie zysku z uprawy kukurydzy na ziarno nie jest proste. Wśród najważniejszych możemy wymienić:
- wielkość produkcji lokalnej i globalnej
- zapotrzebowanie na ziarno kukurydzy
- warunki pogodowe w trakcie sezonu wegetacyjnego
- koszty produkcji (nawozy, środki ochrony roślin, paliwo)
- koszty transportu i magazynowania
Oprócz tego wpływ na cenę ma również szeroko pojęta sytuacja na rynkach międzynarodowych, szczególnie w krajach, które są głównymi eksporterami i importerami kukurydzy.
Sprzedaż kukurydzy mokrej i suchej
Co zrobić z ziarnem kukurydzy po zbiorze? Mamy możliwość sprzedaży ziarna suchego i mokrego. Istnieje wiele odmian, które dobrze oddają wodę i dosychają na polu i ich wilgotność w momencie zbioru jest stosunkowo niska.
W naszych warunkach klimatycznych zbierane ziarno kukurydzy ma zwykle wilgotność ok. 30%. Taką kukurydzę nazywamy potocznie kukurydzą mokrą i w skupie uzyskamy za nią niższą ceną. Kukurydza sucha to ziarno dosuszane, którego wilgotność wynosi do 14,5%. W przypadku ziarna suchego, ceny w skupie kukurydzy będą większe, ale należy pamiętać o kosztach dosuszania.
Warto obliczyć i oszacować opłacalność dosuszania ziarna, biorąc pod uwagę uzyskany plon, wilgotność oraz różnicę ceny między ziarnem suchym i mokrym. Nie zawsze dosuszanie ziarna będzie się opłacało.
Skup kukurydzy w Osadkowski — jakie ziarno skupujemy?
Skup płodów rolnych w firmie Osadkowski to możliwość sprzedaży ziarna w dobrej cenie i profesjonalna obsługa. Skupujemy kukurydzę według parametrów:
- Kukurydza mokra — kukurydza "z pola", zwykle o wilgotności ok. 30%
- Kukurydza sucha — wilgotność maksymalnie do 14,5%
Zanieczyszczenia w obu przypadkach do 8% ogółem i 2% nieużyteczne. W przypadku kukurydzy dosuszanej sprawdzana jest również zawartość mykotoksyn tzw. DON max. 2000 i ZEA max. 100. Niektórzy odbiorcy wyznaczają surowsze normy, w zależności od przeznaczenia ziarna kukurydzy na późniejsze cele.
Czy uprawa kukurydzy na ziarno się opłaca?
Choć ceny na skupie kukurydzy ulegają dynamicznym zmianom, uprawa kukurydzy na ziarno w Polsce jest opłacalna. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią odmianę na swoje pole i maksymalnie wykorzystać jej potencjał plonowania.
Koszty produkcji kukurydzy — co wliczyć w kalkulacje?
Żeby dokładnie oszacować opłacalność produkcji, nie możemy brać pod uwagę wyłącznie średnich cen sprzedaży surowca. Trzeba pamiętać, że na koszty produkcji składa się wiele czynników: materiał siewny, nawozy, środki ochrony roślin, czy też praca maszyn.
Dopiero po szczegółowym wyliczeniu kosztów produkcji można określić, czy uprawa kukurydzy na ziarno jest opłacalna. Dużo zależy też od sezonu, bo choć ocieplenie klimatu sprzyja uprawie kukurydzy w Polsce, wysokie temperatury, niedobory wody i skrajne zjawiska atmosferyczne mogą przyczyniać się do znacznego spadku plonu.
Skup płodów rolnych w Osadkowski
Współpraca z naszym Działem Skupu to szereg korzyści m.in.:
- atrakcyjna oferta
- terminowe rozliczenie
- całoroczna obsługa
- odbiór i transport
Skupujemy płody rolne od zbóż po rzepak i kukurydzę oraz zyskujące na popularności soję czy słonecznik.
Dominika Wolna
Redakcja Osadkowski.pl