Jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe, a które można wybrać dodatkowo w polisie dla rolnika? Ubezpieczenia w branży agro to nie tylko ubezpieczenia upraw, ale także maszyn rolniczych, budynków czy OC rolnika. Warto o tym pamiętać i wybrać kompleksową ofertę, która zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa. Doradzamy klientom przy wyborze oferty ubezpieczeniowej i wspieramy przez cały okres trwania polisy.
Czy ubezpieczenia rolne są obowiązkowe? Dlaczego warto się ubezpieczać?
Obowiązkowe jest zawarcie ubezpieczenia OC rolnika oraz budynków, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od zdarzeń losowych. Rolnicy, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich, są zobowiązani również do ubezpieczenia min. 50% swoich upraw rolnych od wybranych ryzyk. Wszystkie obowiązkowe ubezpieczenia mają na celu zabezpieczenie rolnika przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, mogącymi znacznie wpłynąć na funkcjonowanie gospodarstwa.
Ofertę obowiązkową warto jednak rozszerzyć i wybrać dodatkowe ubezpieczenia, która zabezpieczą Twoją działalność przed stratami finansowymi. Kompleksowe zabezpieczenie gospodarstwa to także gwarancja stabilności.
Jakie rodzaje ubezpieczeń rolniczych oferujemy?
W Osadkowski zapewniamy naszym klientom kompleksową ofertę ubezpieczeń z różnych towarzystw, dzięki czemu zapewniamy indywidualne podejście do każdego rolnika. Pomożemy Ci wybrać polisę, która najlepiej odpowiada potrzebom i specyfice Twojego gospodarstwa, chroniąc przed nieprzewidzianymi zdarzeniami i zapewniając bezpieczeństwo finansowe.
Ubezpieczenia upraw rolnych
Choć obowiązkowe ubezpieczenie rolne dotyczy min. 50% zasiewów, warto objąć polisą wszystkie uprawy, które przez cały sezon wegetacyjny są narażone na niesprzyjające czynniki środowiska, m.in. ujemne skutki przezimowania, grad, przymrozki wiosenne, huragan, deszcz nawalny i ogień. W niektórych towarzystwach można ubezpieczyć uprawy również od suszy, czy powodzi.
Ubezpieczenia maszyn i urządzeń rolniczych
Ubezpieczenie maszyn obejmuje szeroki zakres sprzętu, który jest wykorzystywany w gospodarstwie. Polisa może obejmować zdarzenia losowe, kradzież, uszkodzenia mechaniczne, które nie wynikają z naturalnej eksploatacji sprzętu, a także działanie osób trzecich (np. akty wandalizmu). Dotyczy to nie tylko maszyn samojezdnych, jak ciągniki lub kombajny, ale również pozostały sprzęt rolniczy np. siewniki, przyczepy, prasy, opryskiwacze, agregaty uprawowe i wiele innych maszyn.
Ubezpieczenie budynków gospodarskich
Budynki gospodarskie są narażone na wiele czynników, mogących prowadzić do ich uszkodzenia lub zniszczenia. Zgodnie z ustawą rolnik zobowiązany jest do ubezpieczenia budynków od następujących ryzyk: ogień, huragan, powódź, podtopienie, deszcz nawalny, grad, opady śniegu, piorun, eksplozja, obsunięcie się ziemi, tąpnięcie, lawina, upadek statku powietrznego. Za dodatkową opłatą w niektórych towarzystwach można dołączyć do ubezpieczenia dodatkowe ryzyka, m.in. przepięcie, zalanie, wandalizm, dewastacja, pękanie mrozowe i inne.
Skontaktuj się z Działem Usług Finansowych
tel. +48 600 926 321
e-mail: m.foremny@osadkowski.pl
Ubezpieczenie rolnicze OC
Ubezpieczenie OC rolnika chroni przed roszczeniami osób trzecich za szkody wyrządzone w wyniku prowadzenia działalności rolniczej. Obejmuje zarówno uszkodzenia mienia, jak i obrażenia ciała, które mogą wystąpić na terenie gospodarstwa lub podczas prac polowych. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe dla rolników prowadzących gospodarstwo rolne, zapewniające ochronę finansową i spokój w codziennej pracy.
Ubezpieczenie mieszkań i domów
Gospodarstwo rolne to także domy i mieszkania rolników. Pamiętajmy o ochronie nie tylko budynków gospodarskich, ale również budynków mieszkalnych, które stanowią centrum życia rodziny rolnika, zapewniając jej bezpieczeństwo i komfort na co dzień. Bardzo ważne - oprócz ubezpieczenia samego budynku - jest uwzględnienie w polisie ruchomości domowych oraz stałych elementów wyposażenia na wypadek kradzieży lub wystąpienia ognia i innych zdarzeń losowych.
Ubezpieczenia komunikacyjne
Pamiętajmy o ochronie nie tylko ciągników i kombajnów, ale również samochodów, przyczep i innych pojazdów, które służą do transportu w ramach prowadzonej działalności rolniczej oraz w życiu prywatnym. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie komunikacyjne zapewnia komfort w przypadku wystąpienia szkód komunikacyjnych, które zdarzają się bardzo często.
Ubezpieczenie na życie i NNW
Stawiaj życie i zdrowie swoje oraz najbliższych zawsze na pierwszym miejscu. Polisy nie tylko zabezpieczają finansowo rodzinę w przypadku nieszczęśliwego wypadku, ale także dają pewność, że w trudnych chwilach bliscy otrzymają odpowiednie wsparcie.