logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Skup pszenicy – co wpływa na cenę zbóż i jak korzystnie je sprzedać?

Dominika Wolna

Zmieniające się ceny środków do produkcji rolnej i coraz trudniejsze warunki pogodowe sprawiają, że równie zmienne są ceny w skupie zbóż. Żeby korzystnie sprzedać swoje płody rolne, warto wiedzieć, co jeszcze warunkuje ceny zboża w skupach. Różne kategorie ziarna pszenicy mają różne wartości, a więc o cenie dobrze pomyśleć już podczas planowania uprawy i wybrać taką, która w danej lokalizacji może przynieść najwięcej korzyści.

Skup pszenicy - co wpływa na cenę zbóż?

Kategorie odmian pszenicy

Wybierając odmianę na swoje pole, pod uwagę należy wziąć wiele czynników m.in. skład i strukturę gleby w danej lokalizacji, czy też odporność odmiany na trudne warunki klimatyczne i choroby. Kolejnym kryterium podczas wybierania odmiany są cechy ilościowe i jakościowe plonu. Odmiany pszenicy możemy podzielić na grupy jakości, które warunkują przeznaczenie ziarna:

  • C/K (pszenica na ciastka) — odmiany o wysokiej zawartości glutenu, które nadają ciastu sprężystości
  • C (pszenica paszowa) — odmiany pszenicy przeznaczone do uprawy na cele paszowe lub inne pszenice niezakwalifikowane do żadnych grup
  • B (pszenica jakościowa chlebowa) — odmiany o dużym potencjale plonotwórczym, których jakość ziarna pozwala na wykorzystanie w produkcji pieczywa
  • A (pszenica jakościowa) — odmiany o dobrej wartości przemiałowej i bardzo dobrej jakości wypiekowej. Odporna na porastanie i z wysoką zawartością białka w nasionach
  • E (pszenica elitarna) — najwyższa klasa odmian pszenicy. Oprócz bardzo wysokiej wartości przemiałowej odmiany te są wysokoplenne przy jednocześnie doskonałych parametrach ziarna

Najchętniej wybierane są odmiany z grupy E, B oraz A. Trzeba pamiętać, że aby wykorzystać w pełni potencjał genetyczny roślin, ważne jest zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju. Liczy się nie tylko genetyka, nawożenie i ochrona roślin mają znaczny wpływ na ilość i jakość plonu.

Pszenica paszowa i konsumpcyjna

Podstawowy podział pszenicy w skupie to:

  • pszenica paszowa
  • pszenica konsumpcyjna

Pszenica paszowa jest to ziarno pochodzące z odmian klasy C. Jest ona dużo tańsza od pszenicy konsumpcyjnej, przeznaczonej do spożycia przez człowieka. Często jest to różnica od 100 do nawet 250 zł za tonę. Należy pamiętać, że podział ten nie wyznacza jakości ziarna. Niejednokrotnie pszenica paszowa ma lepsze parametry jakościowe niż te wymagane w skupie, a zdarza się, że odmiany uprawiane na cele konsumpcyjne nie zostaną zakwalifikowane do spożycia.

  • Skup pszenicy - paszowa i konsumpcyjna

Cena pszenicy w skupie zbóż i co na nią wpływa?

Skąd biorą się ceny w skupie? Kto je wyznacza?

Warto wiedzieć, że na ceny ziarna w skupie zbóż wpływa wiele czynników.

  • wysokość produkcji krajowej i zagranicznej
  • zużycie pszenicy na rynku krajowym
  • zapasy pszenicy
  • przebieg sezonu

To główne czynniki, które oddziałują na ceny pszenicy. Trzeba pamiętać, że ceny te ulegają zmianom, w zależności od tego, jak dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku. Żeby korzystnie sprzedać swoje zboże, należy śledzić prognozy w trakcie całego sezonu.

  • Cena pszenicy w skupie

Czynniki ekonomiczne a ceny w skupie pszenicy

Na ceny zboża na rynku dobrze jest patrzeć globalnie. Istnieje bowiem kilka czynników, które nie są ściśle powiązane z rolnictwem, a mogą oddziaływać na ceny zboża. Będą to na przykład aktualne kursy walut, stopy procentowe oraz wszelkie działania na rynkach żywnościowych i paszowych.

Im szerzej spojrzymy, tym precyzyjniej można prognozować ceny. Niestety, niektórych czynników i działań nie możemy przewidzieć. Dlatego też prognozowanie cen z dużym wyprzedzeniem nie jest łatwe. Szczególnie bez wiedzy i doświadczenia w śledzeniu rynkowych trendów.

Parametry skupowe pszenicy

Jeśli parametry twojej pszenicy odbiegają od wyznaczonych norm, skontaktuj się z koordynatorem w celu dopasowania oferty do twoich potrzeb.

Pszenica paszowa

Wilgotnośćmax. 14,5 %
Zawartość zanieczyszczeń ogółemmax. 6,0 %
w tym zanieczyszczeń nieużytecznychmax. 2,0 %
w tym zanieczyszczeń szkodliwych (sporysz)max. 0,05 %
Gęstośćmin. 72 kg/hl
Białkomin. 11,5 %
 towar zdrowy, o swoistym zapachu, wolny od żywych szkodników

Pszenica konsumpcyjna

Białko12,5 %13,0 %14,0 %
Wilgotnośćmax. 14,5 %max. 14,5 %max. 14,5 %
Zawartość zanieczyszczeń ogółemmax. 6,0 %max. 6,0 %max. 6,0 %
w tym zanieczyszczeń nieużytecznychmax. 2,0 %max. 2,0 %max. 2,0 %
Gęstośćmin. 76 kg/hlmin. 77 kg/hlmin. 78 kg/hl
Białkomin. 12,5 %min. 13,0 %min. 14,0 %
Glutenmin. 26*min. 27*min. 28*
 towar zdrowy, o swoistym zapachu, wolny od żywych szkodników

* - dla niektórych odbiorców

  • Parametry skupowe pszenicy
  • Pszenica przechowywana jest w elewatorach

Skup pszenicy w Osadkowski

W Osadkowski dbamy o to, aby każdy kontrahent otrzymał atrakcyjną zapłatę za sprzedawane zboże. Skupujemy zarówno zboże paszowe, jak i konsumpcyjne.

Powierz nam swoje plony, a my zapewnimy:

  • korzystne ceny
  • szybką i terminową zapłatę
  • bezpieczeństwo
  • całoroczną obsługę klienta
  • odbiór i transport

Sprawdź naszą ofertą na skup płodów rolnych.

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl