logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Komentarz do raportu USDA o rynku zbóż – maj 2025

Sylwester Kowalczyk

Zobacz, jak prezentują się światowa produkcja, konsumpcja, bilans podaży, eksport i krajowe perspektywy w świetle najnowszego raportu USDA (United States Department of Agriculture).

Majowy raport USDA

Produkcja światowa

Zgodnie z najnowszym raportem USDA, globalna produkcja zbóż w sezonie 2024/2025 prognozowana jest na poziomie 2 293 mln ton, co oznacza niewielki spadek względem poprzedniego sezonu (−0,1%). Główna przyczyna to niższe prognozy zbiorów kukurydzy, zwłaszcza w USA, UE i na Ukrainie. Wzrost produkcji pszenicy w USA i Australii nie kompensuje w pełni strat.

Konsumpcja i bilans podaży

Światowe zużycie zbóż ma wzrosnąć do 2 318 mln ton, co przy spadku produkcji prowadzi do pogłębienia deficytu. W efekcie relacja zapasów do konsumpcji obniża się do 24,9%, a globalne zapasy zbóż spadają do najniższego poziomu od sezonu 2013/14 – tj. 577 mln ton.

Rynek eksportowy

Eksport pszenicy z USA ma wzrosnąć do 22,5 mln ton, zyskując na osłabieniu pozycji eksporterów z UE, Rosji i Ukrainy. Jednocześnie całkowity wolumen światowego eksportu pszenicy ma się zmniejszyć o 2,5% r/r, do poziomu 215,8 mln ton. Udział Rosji w globalnym eksporcie pszenicy spadnie z 24% do 22%.

Perspektywy krajowe

Prognozy dla Polski przewidują względnie stabilne ceny zbóż w II połowie 2025. Główne czynniki ryzyka to niekorzystne warunki pogodowe zarówno w Europie Środkowej jak i w regionie Morza Czarnego oraz zmiany kursów walutowych. Wpływ na ceny będą miały przede wszystkim globalne trendy oraz relacje popytu do podaży na rynku europejskim i światowym.

Wnioski

Obecna sytuacja na globalnym rynku zbóż charakteryzuje się napiętym bilansem oraz rosnącą zmiennością cen. Producenci powinni zachować ostrożność w planowaniu sprzedaży i zakupów, a także monitorować sytuację w eksporcie i na rynku walutowym.

Sylwester Kowalczyk

Koordynator skupu

Warto przeczytać

Tylko na Osadkowski.pl