Fazy rozwojowe rzepaku — czyli co powinieneś wiedzieć o skali BBCH rzepaku
Małgorzata Hereda
Znajomość faz rozwojowych rzepaku to podstawa skutecznego zarządzania uprawą. W tym artykule omówimy poszczególne fazy BBCH w rzepaku oraz ich znaczenie dla efektywnej produkcji. Nauczymy się rozpoznawać wszystkie fazy i szczegółowo omówimy najważniejsze zabiegi agrotechniczne na poszczególnych etapach rozwoju.
Fazy rozwojowe rzepaku według skali BBCH
Skala BBCH pozwala precyzyjnie określić etap rozwoju rośliny, dzięki temu rolnicy mogą lepiej dopasować agrotechnikę, nawożenie i ochronę roślin do rzeczywistych potrzeb rośliny uprawnej w danym momencie.
Jakie są różnice w fazach BBCH w przypadku uprawy rzepaku ozimego i jarego?
Kluczowe różnice w fazach rozwojowych rzepaku ozimego i jarego według skali BBCH wynikają głównie z różnic w cyklu życiowym:
- zimowy spoczynek — rzepak ozimy przechodzi przez fazę zimowego spoczynku (BBCH 20), co nie dotyczy rzepaku jarego, który rozwija się bez tego etapu (przeczytaj artykuł - Ocena plantacji rzepaku przed zimą)
- czas rozwoju — rzepak jary ma krótki cykl rozwojowy, co wpływa na jego plonowanie, które może być niższe nawet o 30% od odmian zimowych
- wzrost i rozwój — fazy wzrostu pędu oraz kwitnienia są podobne, ale rzepak jary, pomimo tego, że ma krótszy cykl rozwojowy, zaczyna kwitnienie później w sezonie wiosennym, co może być niekorzystne w przypadku suszy i nalotu szkodników
Fazy BBCH rzepaku — opis poszczególnych etapów rozwoju
Wyróżniamy 10 podstawowych faz BBCH rzepaku w skali od 0 do 9. Pierwsze cyfry wyznaczają kluczowe etapy rozwoju rośliny.
- 0 — kiełkowanie i wschody
- 1 — rozwój liści
- 2 — zimowy spoczynek — dotyczy tylko form ozimych
- 3 — wzrost pędu głównego
- 5 — rozwój paków kwiatowych
- 6 — kwitnienie
- 7 — rozwój łuszczyn
- 8 — dojrzewanie
- 9 — zamieranie
Druga cyfra w skali BBCH (00-99) precyzuje to, co obecnie dzieje się z rośliną.
BBCH 00-09: Faza kiełkowania i wschodów
- To wszystkie etapy rozwoju rośliny, począwszy od umieszczenia suchych nasion w glebie, przez pęcznienie nasion i przemiany enzymatyczne.
- Następnie ukazanie się korzonka zarodkowego i formowanie hypokotylu — czyli łodyżki podliścieniowej. Łodyżka podliścieniowa pojawia się na powierzchni gleby, rozwijają się liścienie i pojawiają się nad powierzchnią ziemi — początek wschodów. Cały rozwój przebiega praktycznie pod powierzchnią gleby.
- Przed siewem trzeba zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych zwłaszcza fosforu — składnika niezbędnego do wytworzenia silnego systemu korzeniowego.
- Na tym etapie wykonujemy zwalczanie chwastów przed wschodami rzepaku.
Istotna jest również kontrola szkodników glebowych.
- Rzepak ozimy — siew odbywa się latem, największym problemem w tym okresie są upały i brak wody albo wręcz przeciwnie — gwałtowne i obfite deszcze tuż po siewie, które mogą zaskorupić glebę, spowodować utrudnienia we wschodach i przemieścić substancje czynne herbicydów głębiej.
- Rzepak jary — siew następuje wiosną, wschody są szybsze, zazwyczaj po zimie w glebie jest więcej wilgoci
BBCH 10-19: Faza rozwoju liści i rozety
- Po przebiciu gleby, kiełek zaczyna się zielenić. Rozwijają się liścienie, czyli pierwsze organy, w których przebiega proces fotosyntezy. Rozwijają się kolejno liście od fazy BBCH 11
- czyli w pełni rozwinięty pierwszy liść właściwy i widoczny jest zawiązek drugiego liścia. Faza BBCH 12 - jest nazywana fazą pierwszej pary liści właściwych. Faza BBCH 19
- rozeta osiągnęła dziewięć lub więcej liści właściwych.
- czyli w pełni rozwinięty pierwszy liść właściwy i widoczny jest zawiązek drugiego liścia. Faza BBCH 12 - jest nazywana fazą pierwszej pary liści właściwych. Faza BBCH 19
- W początkowym okresie rozwoju liści wykonywany jest herbicydowy zabieg powschodowy w rzepaku.
- Największym problemem początkowego wzrostu rzepaku są szkodniki — pchełki ziemne, pchełki rzepakowe, ślimaki, śmietka kapuściana, mszyce, chowacz galasówek i gnatarz rzepakowiec.
- Ważne jest zabezpieczenie odpowiedniej ilości azotu jesienią. Im większą rozetę rzepak wyprodukuje jesienią, tym większą ilość azotu pobierze z gleby. Przyjmuje się, że jeśli rośliny wytworzą przed zimą 10-12 liści to na wytworzenie takiej masy mogą pobrać nawet 100 kg N. Warto uwzględnić jesienną dawkę nawożenia tym składnikiem na podstawie bilansu i zawartości azotu mineralnego w glebie, aby nie dopuścić do wystąpienia niedoborów tego składnika na przedwiośniu.
- Spośród wszystkich mikroelementów najważniejszy jesienią jest bor — który jako składnik ścian komórkowych odpowiada za prawidłowy wzrost wszystkich organów, a jego niedobory najszybciej widoczne są na korzeniu.
Mogą pojawić się choroby pierwszych liści, jesień jest to też czas regulacji i zwalczania chorób grzybowych fungicydami.
- Rzepak ozimy — tworzy rozetę oraz buduje system korzeniowy przed zimą. Pozwala to przetrwać okres niskich temperatur.
- Rzepak jary — rozwój liści jest szybszy i odbywa się w warunkach cieplejszych, bez potrzeby przygotowania do zimowania.
BBCH 20: Faza spoczynku zimowego
- Rzepak przechodzi w stan spoczynku zimowego, następuje przejście z rozwoju wegetatywnego w generatywny. Jesienią rzepak wytwarza większość zawiązków pędów bocznych, dlatego tak ważne jest utrzymanie roślin w dobrej kondycji.
W regionach chętnie odwiedzanych przez zwierzynę mogą wystąpić duże szkody spowodowane przez: zwierzynę leśną i ptaki (głównie gęsi i łabędzie). Znaczne szkody w tym okresie wyrządzają też gryzonie.
- Rzepak ozimy — jest to unikalna faza dla rzepaku ozimego.
- Rzepak jary — nie przechodzi spoczynku zimowego, co skraca cały cykl rozwojowy.
BBCH 30-39: Faza wydłużania pędu
- W fazie BBCH 30 rzepaku zaczyna się wydłużanie pędu głównego. Zaczynają także rosnąć zawiązki pędów bocznych wytworzone jesienią.
- Kolejne etapy fazy wydłużania pędu to kolejne międzywęźla liczone od dołu.
- W praktyce od fazy widocznego trzeciego międzywęźla pojawiają się już paki kwiatowe i rozpoczyna się faza pakowania
- Start wegetacji po zimie to czas na pierwszą dawkę azotu.
- Na początku fazy wydłużania pędu rozpoczynamy wiosenną regulację pokroju i ochronę fungicydową rzepaku.
- Wzrost pędu wymaga w roślinie wysokich nakładów energetycznych — uzupełniamy niezbędne składniki odżywcze — bor, mangan, cynk, miedź.
Wraz ze wzrostem temperatury następuje nalot szkodników — zwalczamy chowacze łodygowe po wystąpieniu nalotu (żółte naczynia)
- Rzepak ozimy — rozpoczyna wzrost pędu głównego wiosną, po przezimowaniu. Czas tej fazy zależy od warunków pogodowych i regeneracji roślin po zimie.
- Rzepak jary — ta faza następuje wiosną, dużo szybciej po wschodach, ponieważ roślina nie musi się odbudowywać po zimie.
BBCH 50-59 Faza rozwoju pąków kwiatowych
- Rozwój paków kwiatowych przypada na okres intensywnego wzrostu pędu głównego oraz pędów bocznych.
- W fazie BBCH 50 pąki kwiatowe zamknięte są jeszcze w małych liściach, ale są już widoczne po ich rozchyleniu.
- Następuje faza zielonego pąka BBCH 51
- kiedy pąki widoczne są z góry, bez rozchylania liści sercowych.
- W fazie BBCH 55
- widoczne są już pojedyncze pąki, ale skupione są nadal w ciasnych gronach.
- W fazie BBCH 57
- widoczne są pojedyncze pąki kwiatowe, również na pędach bocznych.
- W fazie BBCH 59
- widoczne są pojedyncze żółte płatki na pędzie głównym.
- Faza zielonego pąka to sygnał do podania drugiej dawki azotu. Pełne nawożenie azotowe powinno być zamknięte na miesiąc przed kwitnieniem — zazwyczaj przypada to na przełom marca i kwietnia.
- W fazie zwartego zielonego pąka największe szkody wyrządza słodyszek rzepakowy — zwalczamy chrząszcze po przekroczeniu progów szkodliwości na roślinach.
- Uzupełniamy po raz ostatni mikroelementy w rzepaku i coraz częściej w tym okresie wykonywany jest fungicydowy zabieg T2 w rzepaku.
BBCH 60-69 Faza kwitnienia
- Otwarcie pierwszych płatków kwiatowych uważa się za początek kwitnienia BBCH 60. Natomiast kolejne podfazy tego okresu określa się procentowym udziałem rozwiniętych kwiatów na roślinie: BBCH 61
- 10%, BBCH 62
- 20% itd.
- 10%, BBCH 62
- Pełnia kwitnienia to faza BBCH 65. Najczęściej w tej fazie rozpoczyna się również opadanie płatków z pierwszych kwiatów.
- W fazie opadającego płatka wykonuje się najczęściej trzeci zabieg fungicydowy ukierunkowany na zgniliznę twardzikową, suchą zgniliznę kapustnych oraz czerń krzyżowych połączony ze zwalczaniem szkodników łuszczynowych — chowacza podobnika oraz pryszczarka kapustnika, które mogą nalatywać na plantację i uszkadzać już pierwsze łuszczyny.
W fazie BBCH 69 - nie ma już kwiatów na pędzie głównym, kończą kwitnienie jedynie pędy boczne.
- Rzepak ozimy — kwitnienie trwa od 3 nawet do 6 tygodni, ponieważ rozwój jest bardziej stopniowy. Im krótszy jest okres kwitnienia, tym dojrzewanie będzie bardziej wyrównane.
- Rzepak jary — kwitnienie jest bardziej skondensowane w czasie, odbywa się w cieplejszym okresie w roku i zapewnia równomierne i szybsze dojrzewanie.
BBCH 70-79 Faza rozwoju łuszczyn
- Początek fazy rozwoju łuszczyn rozpoczyna się, gdy na plantacji kwitną ostatnie kwiaty na szczytach pędów.
- Kolejne podfazy określamy, gdy odpowiedni procent łuszczyn osiąga swoją typową wielkość: BBCH 71 -10% łuszczyn ma typową wielkość.
- Na początku rozwoju łuszczyn rozpoczynają żerowanie szkodniki: chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik.
BBCH 80-89 Faza dojrzewania
- Początek dojrzewania BBCH 80
- rozpoczyna się, gdy najmłodsze łuszczyny przestają rosnąć i osiągnęły typową wielkość. Na łuszczynach pojawiają się zagłębienia, widać, że nasiona zaczynają rosnąć.
- Kolejne podfazy określa procentowy udział dojrzałych nasion na plantacji.
BBCH 90-99 Faza zamierania
- To zasychanie i zamieranie roślin. Na ostatnim etapie łuszczyny pękają i się otwierają.
Małgorzata Hereda
Dział Doradztwa i Rozwoju