Mikroelementy w rzepaku: zapotrzebowanie i jakie stosować?
Redakcja Osadkowski.pl
Mikroelementy w rzepaku przyczyniają się do dobrego plonowania uprawy. Polskie gleby są dość ubogie w mikroelementy, a ich pobieranie często jest zablokowane. Kluczowy do pobierania tych składników jest odczyn gleby, dla pobierania mikroelementów korzystne jest niskie pH, z wyjątkiem molibdenu. Wysoki odczyn na polu produkcyjnym pożądany jest ze względu na przyswajalność makroskładników, jednak zmniejsza on pobranie mikroelementów przez rośliny z gleby.
Zapotrzebowanie rzepaku na mikroelementy
Dlaczego rzepak potrzebuje mikroelementów? Odpowiedź jest prosta, są one potrzebne do prawidłowego niezaburzanego wzrostu i efektywnej wegetacji. Zgodnie z prawem minimum Liebiega o plonie decyduje ten składnik, którego jest najmniej.
Mikroelementy pełnią więc ważną funkcję odżywczą dla roślin. Poprawiają też odporność na atak patogenów, roślina dobrze odżywiona w łagodniejszy sposób znosi porażenie przez choroby, ataki szkodników, stresy środowiskowe w tym suszę, poprawia się również jej zimotrwałość. Wiele gospodarstw nie ma dostępu do nawozów organicznych, dlatego musi posiłkować się gotowymi rozwiązaniami z uwagi na niską zawartość mikroelementów w glebie.
Jakie mikroelementy w rzepaku są kluczowe?
Rzepak do wytworzenia 1 tony nasion potrzebuje:
- boru - 60 g
- miedzi - 10-40 g
- manganu - 100 g
- cynku - 60-150 g
- molibdenu - 1-2 g
Rolnicy często tworzą plany nawozowe dla makroskładników, podobnie należy uczynić z mikroelementami. Większość jest świadoma, iż nie da się uprawiać rzepaku bez boru, jest on najważniejszy i jego objawy potrafi rozpoznać każdy. Kolejnym niezbędnym składnikiem jest mangan a w dalszej kolejności miedź, molibden, cynk i żelazo.
Rzepak jest rośliną która swój plon buduję już jesienią, prawidłowy i niezaburzony wzrost jest konieczny by rośliny w odpowiedniej fazie przeszły w stan spoczynku zimowego. Nawożenie dolistne należy przeprowadzać przez cały okres wegetacyjny rzepaku ozimego, który wynosi prawie 11 miesięcy.
Ze względu na tak długi okres wzrostu roślin rzepaku konieczne jest podzielenie tych zabiegów. Zazwyczaj zabiegi nawożenia dolistnego rzepaku wykonujemy jeden raz w okresie jesiennym oraz dwa razy w okresie wegetacji wiosennej. Niska mobilność składników w roślinie powoduje, że jednokrotne nawożenie jest bardzo mało efektywne, dlatego w kolejnym okresie mogą pojawić się czasowe niedobory. Bardzo często odżywianie dolistne następuje łącznie z innymi zabiegami w rzepaku, tworząc tak zwane mieszaniny zbiornikowe. Dobra mieszanina zbiornikowa charakteryzuję się stabilnością roztworu cieczy roboczej.
Jakie mikroelementy na rzepak i dlaczego są ważne?
Sprawdź jakich mikroelementów potrzebuje rzepak i w jakich nawozach dolistnych można znaleźć potrzebne składniki.
Bor
Objawy niedoboru boru w rzepaku pojawiają się w pierwszej kolejności na najmłodszych częściach rośliny. Górne i środkowe liście są małe, karłowate, zdeformowane, kruche i pomarszczone. Mogą pojawić się nekrozy na brzegach liści. Skrócone międzywęźla powodują zahamowanie wzrostu, a na pędach pojawiają się pęknięcia.
Formowanie kwiatów oraz łuszczyn jest zahamowane. Wewnątrz korzenia i w łodydze pojawiają się charakterystyczne ciemne i puste przestrzenie. Deformacja krawędzi młodych liści przypomina niedobory wapnia (Ca).
Niedobory tego składnika spowalniają strat roślin po zimie. Bor wpływa na żywotność pyłku, a więc i na kwitnienie. Dodatkowo ma wpływ na dojrzewanie i wzrost plonu nasion oraz zawartości oleju w nasionach.
Molibden
Niedobór molibdenu ogranicza powierzchnię liści. Między nerwami mogą pojawić się pęknięcia. Rzepak jest bardzo wrażliwy na niedobór molibdenu. Jest to ważny składnik dla zmniejszenia strat po zimie, wpływa na zwiększenie zawartość składników pokarmowych potrzebnych do ruszenia wegetacji oraz wiosennej regeneracji.
Wpływa na kwitnienie, dojrzewanie i zwiększenie plonu nasion oraz zawartość oleju w nasionach. Znacznie zmniejsza się dostępność tego składnika przez kwaśne gleby, niskie pH, oraz niski poziom materii organicznej w glebie.
Produkty zawierające molibden: ALFA Mikro, OSD Mikro Rzepak, Adob Mn
Cynk
Objawy niedoboru widoczne między nerwami, pojawiają się chlorozy z białymi nekrotycznymi plamami. Wąski obszar wzdłuż nerwów pozostaje zielony. Wzrost roślin z niedoborem cynku jest silnie zahamowany, roślina karłowacieje i ogranicza kwitnienie.
W przypadku silnego niedoboru nie zawiązują się kwiaty i łuszczyny. Rzepak nie jest bardzo wrażliwy na niedobór cynku. Objawy występują tylko w ekstremalnej sytuacji. Ważny składnik dla prawidłowego zawiązywania kwiatów i łuszczyn.
Objawy niedoboru widoczne głównie na glebach organicznych oraz glebach o wysokim pH.
Produkty z cynkiem: OSD Cynk, ALFA Mikro, OSD Mikro Rzepak, Maxi-Grow, OSD Mineral, Adob Zn IDHA,
Mangan
Objawy niedoboru manganu widoczne są w pierwszej kolejności na młodszych liściach rzepaku. Chloroza rozwija się między nerwami, podczas gdy nerwy pozostają zielone. Rozwój wegetatywny nie zostaje zahamowany, ale kwitnienie jest opóźnione.
Przyczyna niedoboru manganu może być mylona z niedoborem żelaza, objawy na młodych liściach są bardzo podobne. Przy niedoborze żelaza, chlorozy zaczynają się zawsze od najmłodszych liści, a w przypadku niedoboru Mn bardzo młode liście mogą mieć początkowo kolor oliwkowy.
Mangan to ważny składnik dla zmniejszenia strat po zimie zapewnia większą zawartość składników pokarmowych potrzebnych do wiosennej regeneracji. Wpływa na poprawę:
- kwitnienia
- dojrzewania
- zwiększenie plonu nasion
- zawartości oleju w nasionach
Objawy niedoboru występują głównie na glebach organicznych, piaszczystych. Z bardzo wysokim pH. Nasilenie objawów przy okresowych spadkach temperatury.
Produkty z manganem: ALFA Mikro, Maxi-Grow, OSD Mikro Rzepak, ADOB Mn IDHA
Żelazo
Objawy niedoboru żelaza we wczesnych fazach rozwojowych rzepaku prowadzi do skarłowacenia roślin, chlorozy między nerwami oraz żółknięcia całej rośliny. Bezpośrednią przyczyną tego niedoboru jest bark tego mikroelementu w kompleksie sorpcyjnym gleby.
Składnik ważny dla fotosyntezy i metabolizmu roślin wpływa na rozwój w początkowym okresie dynamicznego wzrostu oraz przy wysokiej wydajności. Rzepak nie jest bardzo podatny na niedobór żelaza i rzadko zdarzają się jego niedobory.
Objawy niedoboru objawiają się głównie przez wysokie pH, gleby podmokłe, gleby wapienne, bogate w miedź, mangan i cynk.
Produkty z żelazem: ALFA Mikro, Maxi-Grow, OSD Mikro Rzepak
Redakcja Osadkowski.pl