Ocena plantacji rzepaku przed zimą — jak ją wykonać i dlaczego warto?
Dominika Wolna
Zanim rzepak zakończy jesienną wegetację, warto ocenić kondycję plantacji i przygotować strategię na wiosnę. Końcówka wegetacji to kluczowy moment, aby sprawdzić, jak rośliny poradziły sobie z jesiennymi warunkami.
Rzepak przed zimą - dlaczego warto wykonać lustrację roślin?
Warto wiedzieć, co dzieje się na plantacji rzepaku przed zimą, aby odpowiednio przygotować się na wiosnę. Rzepak buduje plon już jesienią i to w tym okresie tworzy się potencjał rośliny do przezimowania oraz późniejszego uzyskania wysokich plonów.
Jak prawidłowo ocenić stan plantacji rzepaku?
Po pierwsze, sprawdzamy ogólny stan plantacji — obsadę roślin przed wejściem w zimowy spoczynek oraz ich pokrój. Stopień rozwoju rzepaku ozimego zależy nie tylko od terminu siewu rzepaku. Poszczególne odmiany mogą rozwijać się w różnym tempie, dlatego dobrze jest znać specyfikę wysianej odmiany.
Wizualnej ocenie plantacji poddajemy zarówno części nadziemne, jak i podziemne rośliny. Warto wykopać kilka reprezentatywnych roślin. Zwróć uwagę na stan liści.
Czy są zdrowe? Jaki mają kolor, może pojawiły się na nich przebarwienia lub objawy chorób w rzepaku? W tym okresie widoczne też są już na korzeniach objawy kiły kapustnych, jeśli choroba występuje na polu.
Po wykopaniu korzeń należy dobrze oczyścić i obejrzeć z zewnątrz oraz na przekroju. Mogą być widoczne uszkodzenia spowodowane chorobami i szkodnikami. Na przekroju dobrze widać odżywienie roślin np. borem. Korzenie na tym etapie rozwoju mogą być również uszkodzone przez śmietkę kapuścianą czy larwy chowacza galasówka.
Po ocenie wizualnej czas na wykonanie drobnych pomiarów. Co warto zmierzyć?
- szerokość szyjki korzeniowej
- wysokość podniesienia stożka wzrostu
Sprawdź również zawiązki pędów bocznych.
Przezimowanie rzepaku — kolejny krok na wiosnę
Ciepła i wydłużająca się jesień coraz częściej umożliwia późne wykonanie zabiegów środkami ochrony. Jeśli warunki nie pozwalają już na zastosowanie fungicydów i insektycydów, pamiętaj o wykonaniu zabiegów w okresie wiosennym lub poczekaj na okno pogodowe, które pozwoli na bezpieczne i efektywne zastosowanie środków ochrony roślin.
Szkodniki w okresie późnej jesieni tracą aktywność, ale wraz z ruszeniem wegetacji na wiosnę znów rozpoczną żerowanie i konieczne będzie ich szybkie i skuteczne wyeliminowanie. To samo dotyczy chorób rozwijających się na starych liściach np. sucha zgnilizna kapustnych. Zabezpiecz nowe liście w okresie wiosennym, aby uchronić rośliny przed rozwojem choroby.
Dominika Wolna
Redakcja Osadkowski.pl