Lista wycofanych środków ochrony roślin w 2024 roku
Dominika Wolna
Na początku 2025 roku znana jest pełna lista wycofanych środków ochrony roślin w 2024 roku. Decyzją Komisji Europejskiej nie odnowiono możliwości stosowania kolejnych substancji czynnych wchodzących w skład środków ochrony roślin.
W efekcie czego produkty, w których skład wchodziły, nie będą mogły być już aplikowane w rolnictwie do ochrony upraw. W 2024 roku Polscy i Europejscy rolnicy ostatni raz będą mogli skorzystać z 7 substancji czynnych, a jednej zastosowanie znacznie ograniczono.
Ważne daty
W swojej decyzji Komisja Europejska wskazuje kilka ważnych dat, które Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, producenci i rolnicy muszą przestrzegać:
- ostateczny termin wydania decyzji cofającej zezwolenie na wprowadzenie środka ochrony roślin zawierającego substancję czynną do obrotu i jest on równoznaczny z końcem sprzedaży preparatu przez producenta
- graniczny termin stosowania, magazynowania oraz unieszkodliwiania środka ochrony roślin przez Rolnika
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na drodze rozporządzenia wskazuje datę ostateczny termin odsprzedaży produktu do użytkownika końcowego (Rolnika).
Lista wycofanych środków ochrony roślin w 2024 roku
Każdy brak odnowienia dla substancji czynne powoduje zwiększenie trudności w ochronie upraw. Lista wycofanych środków ochrony roślin w 2024 roku jest dość długa, a niektóre substancje są bardzo ważne z punktu widzenia skutecznej ochrony przed agrofagami.
Warto podkreślić, że Rolnicy w 2024 roku ostatni raz mogli skorzystać z takich substancji czynnych jak s-metolachlor, czy też triflusulfuorn-metylu.
W miejsce wycofanych substancji czynnych nie pojawiają się nowe, które mogłyby wypełnić powstałą lukę. Przez co ułożenie programów ochrony zgodnie z Zasadami Integrowanej Ochrony Roślin i strategii przeciwdziałania odporności agrofagów na substancje czynne jest coraz trudniejszy, a nawet czasem niemożliwe.
Jakie substancje czynne zostały wycofane?
Lista wycofanych środków ochrony roślin w 2024 roku jest dużo dłuższa niż substancji czynnych, ponieważ jeden związek często wchodził w skład kilku, a nawet kilkunastu produktów.
Ipkonazol
Substancja czynna wchodząca w skład 5 zapraw nasiennych przeznaczonych do zaprawiania zbóż. W produktach występowała samodzielnie lub w mieszaninie z substancją czynną imazalil. Przeznaczona była do ochrony zbóż przed śniecią, zgorzelą siewek oraz głownią pylącą jęczmienia, a także pasiastością liści jęczmienia. Jej stosowanie na terenie Unii Europejskiej jest zakazane od 29 lutego 2024 roku.
Dimoksystrobina
Związek niewystępujący samodzielnie w produktach, a jedynie w mieszaninie z boskalidem — najbardziej znany produkt to Pictor 400 SC. Połączenie znane i cenione ze swoje skuteczności w zwalczaniu chorób rzepaku ozimego w fazie opadania płatka, a zwłaszcza zgnilizny twardzikowej. Ostatni raz dimoksystrobina mogła być stosowana 31 lipca 2024 roku.
Klofentezyna/chlofentezyna
Substancja czynna wchodząca w skład tylko akarycydów, przeznaczonych do zwalczania jaj i larw przędziorków w uprawach sadowniczych. Na początku 2024 był zarejestrowany tylko jeden produkt zawierający klofentezyne. Od 11 listopada 2024 roku środki ochrony roślin zawierające substancję czynną nie mogą być stosowane w rolnictwie na terenie Unii Europejskiej.
Triflusulfuron-met
Jedna z ważniejszych substancji czynnych znajdujących się na liście wycofanych środków ochrony roślin w 2024 roku, a dokładnie 20 sierpnia. Związek wykorzystywany do tworzenia programów ochrony chwastobójczej buraka cukrowego. Przeznaczony był do zwalczania zwłaszcza samosiewów rzepaku, ale także tasznika pospolitego, maruny bezwonnej, tobołków polnych, żółtlicy owłosionej, jasnoty purpurowej, psianki czarnej, szczyru rocznego, rdestu ptasiego, rdestu plamistego, rumianku pospolitego oraz przytuli czepnej.
Metiram
Niezbyt popularna substancja czynna stosowna w ziemniaku do ochrony przed zarazą ziemniaka oraz w jabłoni przed parchem jabłoni. W Polsce w 2024 roku zarejestrowany był tylko jeden środek ochrony roślin zawierający metiram solo. Ostateczny termin stosowania produktu przypadał na 28 listopada 2024 roku.
S-metolachlor
Substancja czynna wchodząca w skład herbicydów przeznaczonych do zwalczania chwastów jednoliściennych w wielu gatunkach roślin uprawnych. Stosowana była powszechnie w uprawie kukurydzy. Wchodziła w skład najbardziej rozpoznawalnego środka chwastobójczego — Lumax 537,5 SE oraz 17 innych produktów (stan na luty 2024). Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej jej aplikacja po 23 lipca 2024 roku została zakazana.
Bentiawalikarb
Nie występował w fungicydach solo, a jedynie w mieszaninie z oksatiapiproliną. Środek grzybobójczy przeznaczony do zwalczania zarazą ziemniaka w uprawie ziemniak i pomidora. Produkt według informacji w decyzji Komisji Europejskiej ostatni raz mógł być stosowany 13 grudnia 2024 roku.
Abamektyna z ograniczeniem stosowania
Listę wycofanych środków ochrony roślin można rozszerzyć o insektycydy zawierające substancję czynną abamektyna. Jej stosowania w rolnictwie zostało mocno ograniczone. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej od 1 kwietnia 2024 związek będzie mógł być stosowany jedynie do zwalczania szkodników w szklarniach stałych.
Dominika Wolna
Redakcja Osadkowski.pl