logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Chwasty w pszenicy — jakie występują najczęściej i dlaczego należy je zwalczać?

Krzysztof Łukajewicz

Do chwastów zaliczamy wszelkie niepożądane rośliny rosnące w łanie, które obniżają plony uprawianych roślin i pogarszają ich jakość. W zbożach ozimych występuję zazwyczaj od kilku do kilkunastu gatunków chwastów, które dzielimy przede wszystkim na jedno i dwuliścienne. Aby skutecznie chronić zboża przed chwastami ważny jest wybór prawidłowego terminu zabiegu oraz dobrania odpowiedniego herbicydu.

Chwasty w pszenicy — jakie występują najczęściej i dlaczego należy je zwalczać?

Dlaczego należy odchwaszczać pszenicę?

Szkodliwość chwastów to przede wszystkim konkurencja:

  • Konkurencja o wodę - woda jest najbardziej krytycznym czynnikiem limitującym produkcję roślinną.
  • Konkurencja o składniki pokarmowe - chwasty pobierają te same składniki mineralne z gleby co pszenica ozima.
  • Konkurencja o miejsce i światło - optymalna obsada roślin jest ważnym czynnikiem do uzyskania zadowalających plonów. Im mniej światła tym rośliny są wyższe, bardziej narażone na wyleganie.
  • Chwasty przyczyniają się często do intensywniejszego występowania chorób i szkodników -zachwaszczenie powoduje zmianę warunków mikroklimatycznych w łanie na bardziej sprzyjające rozwojowi chorób lub szkodników. Niektóre gatunki chwastów są gospodarzami lub żywicielami pośrednimi chorób oraz żywicielami szkodników występujących w roślinach uprawnych.

Chwasty jednoliścienne w pszenicy

Patrząc na pola, możemy zauważyć, że coraz większym problemem w uprawach zbóż ozimych są chwasty jednoliścienne.

W pszenicy ozimej do najgroźniejszych konkurentów ze strony chwastów jednoliściennych należą:

  • miotła zbożowa - osiąga wysokość 50-100 cm, czasem nawet 150 cm. Źdźbło bez rozgałęzień, gładkie, podnoszące się na wysokości 1 lub 2 kolanka. W zbożach wschodzi od jesieni, nawet w czasie niskich temperatur.
  • perz właściwy - źdźbła osiągają wysokość 20-120 cm, czasem nawet 150 cm. Tworzy liczne podziemne rozłogi do 15 metrów długości. Preferuje gleby przepuszczalne, piaszczyste o niskim pH.
  • wyczyniec polny - osiąga wysokość 20-60 cm, czasem nawet 80 cm. Chwast o coraz większym znaczeniu zwłaszcza w Polsce Północnej oraz w rejonach gleb ciężkich.

Progi szkodliwości chwastów jednoliściennych w pszenicy ozimej

ChwastPróg szkodliwości
miotła zbożowa10-20 szt./m²
perz właściwyod 10 do 60 pędów na m²
wyczyniec polny12-13 szt./m²
Progi szkodliwości chwastów jednoliściennych w pszenicy ozimej

Chwasty dwuliścienne w pszenicy

Uciążliwe chwasty dwuliścienne w pszenicy ozimej:

  • przytulia czepna - łodyga płożąca lub wspinająca się - bez podpór osiąga wysokość 10-20 cm, może mieć jednak długość do 200 cm. Łodyga 4 - kanciasta, szorstka, ze sztywnymi włoskami i z liśćmi ustawionymi w okółkach. Przytulia czepna to chwast o dużej konkurencyjności wobec pszenicy ozimej.
  • chaber bławatek - osiąga wysokość 20-100cm. Korzeń palowy, silny. Łodyga prosta, rozgałęziająca się w górnej połowie, liście wąskie. W zbożach zwalczanie tego chwastu należy rozpocząć jak najwcześniej, aby nie dopuścić do wytworzenia rozety.
  • fiołek polny - osiąga wysokość 10-20 cm. Korzeń początkowo palowy, później z dużą liczbą korzeni przybyszowych. Łodyga dołem płożąca rozgałęziająca się wyżej podniesiona. Liście na ogonkach w zarysie okrągławe. W pszenicy ozimej zwalczanie chwastu należy rozpocząć jak najwcześniej, aby nie dopuścić do przejścia w starsze fazy i jesiennego kwitnienia.
  • mak polny - osiąga wysokość 20-70 cm. Łodyga pojedyncza lub od dołu rozgałęziona. Liście na łodydze ustawione skrętolegle, szarozielone, pierzastodzielne o odcinkach ostro ząbkowanych. Wykazuje się dużą konkurencyjnością w zbożach ozimych.
ChwastPróg szkodliwości
przytulia czepna0,5-2 roślin/m²
chaber bławatek7-10 roślin/m²
fiołek polny25-100 roślin/m²
mak polny12-22 roślin/m²
Progi szkodliwości chwastów dwuliściennych

Odchwaszczanie pszenicy - kiedy wykonać?

Zabieg jesienny przynosi najwięcej korzyści. Jesienny oprysk możemy rozpocząć bezpośrednio po siewie lub wykonać nalistnie w różnych fazach rozwojowych pszenicy ozimej.

Zabieg jesienny cechuje się:

  • szerokim oknem zabiegowym praktycznie od wschodów do końca fazy krzewienia zbóż
  • zwalczaniem większości uciążliwych chwastów we wczesnych fazach
  • zapewnieniem braku konkurencji dla upraw oraz ograniczeniem pobierania składników przez chwasty.

Zabieg wiosną w zbożach ozimych powinien być zabiegiem korygującym, gdy przebieg pogody zimą sprzyjał nowym wschodom chwastów oraz na polach gdzie z różnych przyczyn nie zastosowano jesiennej ochrony herbicydowej. Wiosenny zabieg herbicydowy powinien być dobrze zaplanowany pod kątem substancji aktywnych dobranych do konkretnych chwastów występujących na danym polu oraz do warunków termicznych panujących w trakcie zabiegów.

Wczesna aplikacja herbicydów wiosną jest najskuteczniejsza, należy jednak pamiętać, aby zabiegi wykonywać najlepiej tydzień przed przymrozkami i tydzień po ewentualnym spadku temperatury poniżej zera.

Zwalczanie: skuteczny oprysk na chwasty w pszenicy

Bez ochrony herbicydowej nie jesteśmy w stanie uzyskać wysokich i dobrej jakości plonów. Jakie zatem herbicydy wybrać by walka z chwastami w zbożach ozimych była skuteczna?

Jesienny program ochrony herbicydowej pszenicy ozimej powinien opierać się na substancjach o szerokim spektrum działania, zwalczających chwasty jedno i dwuliścienne.

Najlepsze, sprawdzone efekty w zwalczaniu szerokiego spektrum chwastów w zbożach uzyskamy, stosując mieszaninę złożoną z kilku substancji aktywnych. Jesienne warianty odchwaszczania pszenicy ozimej oparte są najczęściej na difuflenikanie i flufenacecie. Znaną i sprawdzoną jesienią substancją jest także chlorotoluron, prosulfokarb, metrybuzyna i pendlimantalina.

PreparatSubstancje aktywneZwalczane chwasty

Flash 500 SC - 0,28 l/ha

+ Fluent 500 SC - 0,4 l/ha

difuflenikan 500 gmiotła zbożowa, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, przetacznik bluszczykowy, tasznik pospolity
flufenacet 500 g
Eliprisflufenacet / 240 gBodziszki, przytulie, dymnice, jasnoty, maki, fiołki i przetaczniki. Najskuteczniejsze jesienne rozwiązanie zwalczające chabra bławatka i miotłę zbożową
diflufenikan / 180 g
halauksyfen metylu - Arylex / 11.24 g

Boxer 800 EC - 2 l/ha

Flash 500 SC - 0,28 l/ha

prosulfokarb 800 gmiotła zbożowa, maruna bezwonna, przytulia czepna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita
difuflenikan 500 g

Lentipur Flo 500 SC - 2 l/ha

Flash 500 SC - 0,28 l/ha

chlorotoluron 500 gmiotła zbożowa, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, maruna nadmorska, przetacznik perski
difuflenikan 500 g
Polecane programy jesiennej ochrony herbicydowej w zbożach

Wiosną oprysk herbicydowy w zbożach możemy oprzeć na takich substancjach aktywnych jak:

  • pinoksaden
  • metsulfuron metylu
  • florasulam
  • fluroksypyr
  • tribenuron metylowy

Dobrym i sprawdzonym rozwiązaniem w zwalczaniu chwastów jedno- i dwuliściennych w zbożach jest pakiet SunPak.

Krzysztof Łukajewicz - doradca agrotechniczny

Krzysztof Łukajewicz

Redakcja Osadkowski.pl