logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Ile fosforu pod rzepak? Jesienne nawożenie rzepaku ozimego

Mateusz Gniatkowski

Cała wyliczona dawka fosforu powinna być podana przed siewem rzepaku ozimego. Najlepiej, żeby nawóz został umieszczony około 10 centymetrów poniżej głębokości siewu. Na ilość fosforu, który należy wprowadzić do gleby przed siewem rzepaku ozimego, ma wpływ wiele czynników.

Ile fosforu pod rzepak?

W przygotowanym materiale postaramy się wskazać elementy, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie: Ile fosforu pod rzepak należy zastosować?

Jaka jest zasobność gleby w fosfor?

W ustalaniu poziomu nawożenie mineralnego ważne jest uwzględnienie zasobności gleby w fosfor i inne składniki pokarmowe, które mogą być wnoszone podczas aplikacji nawozów sztucznych.

Za optymalną zawartość fosforu w 100 g gleby przed siewem rzepaku ozimego uznaje się poziom od 14 do 18 mg P₂O₅. Szczegółowa ocena zawartości przyswajalnego fosforu została przedstawiona w poniższej tabeli.

Zawartość fosforu w mg P₂O₅/100 g glebyKlasa zasobności glebyOcena zawartości
oddo
 5,0Vbardzo niska
5,110,0IVniska
10,115,0IIIśrednia
15,120IIwysoka
20,1 Ibardzo wysoka
Szczegółowa ocena zawartości przyswajalnego fosforu

Jeżeli zawartość przyswajalnego fosforu mieści się we wskazanym wyżej przedziale, to nie ma konieczności zwiększania dawki fosforu, w celu "rekompensaty" niskiej zasobności gleby, a nawet można ją odpowiednio zmniejszyć.

Ile fosforu pobiera rzepak?

Ilość pobieranego przez rzepak ozimy fosforu wraz z odpowiednią ilością słomy mieści się w przedziale od 25 do 40 kg w przeliczeniu na P₂O₅ na 1 tonę nasion. Zwykle pobranie P jest bliżej dolnej granicy, dlatego też można przyjąć, że rzepak ozimy potrzebuje około 25 kg P₂O₅.

Oznacza to, że do wytworzenia plonu na poziomie 4-5 ton potrzebuje od 100 do 125 kg fosforu. Ponad połowę pobieranego fosforu podczas okresu wegetacji wynoszona jest z pola z plonem handlowym, reszta trafia do gleby w postaci resztek pożniwnych.

Ile fosforu pod rzepak?

Znając zasobność gleby oraz zakładany poziom plonowania rzepaku ozimego można przystąpić do szacowania dawki fosforu, którą należy wprowadzić do gleby przed siewem.

Zakładany plon nasion z ha – 4 tony

Jednostkowe pobranie P25 kg P₂O₅Komentarz
Pobranie P z ha100 kg
Zasobność w P bardzo niska+50%Rekomendowane zwiększenie dawki fosforu wnoszonego w nawozach mineralnych w celu ograniczenia negatywnego oddziaływania niskiej zawartości P w glebie na plon.
Zasobność w P niska+15%
Zasobność w P średnia-15%Zalecane zmniejszenie dawki fosforu w celu optymalnego wykorzystania zasobności gleby. Zbyt duże obniżenie dawki fosforu może być niekorzystne zwłaszcza w warunkach niesprzyjających jego pobieraniu. Dlatego też należy bardzo ostrożnie podchodzić do rekomendacji związanych ze zmniejszeniem poziomu nawożenia mineralnego.
Zasobność w P wysoka-30%
Zasobność w P bardzo wysoka-50%

Znając zasobność gleby w fosfor i inne składniki pokarmowe, potrzeby pokarmowe rzepaku oraz zakładany plon, można przejść do kolejnego kroku, którym jest wybór nawozu pod rzepak. W ofercie Osadkowski dostępne są nawozy wieloskładnikowe (NPK) oraz jedno i dwuskładnikowe.

Tak szeroka oferta pozwala na wybór produktu dostosowanego do potrzeb – zasobności gleby, ale także preferencji.

Mateusz Gniatkowski

Dział Doradztwa i Rozwoju

Tylko na Osadkowski.pl