Kosić czy nie kosić liści na plantacjach truskawki po zbiorach?

Dobiegają końca tegoroczne zbiory truskawki gruntowej tradycyjnej.

Po zbiorach plantatorzy jak co roku stają przed dylematem: kosić czy nie kosić liści.

Koszenie liści jest typowym zabiegiem fitosanitarnym, stosowanym w celu łatwiejszej ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Tegoroczny przebieg pogody charakteryzował się długotrwałymi falami upałów w połączeniu z suszą. Pogoda taka sprzyjają rozwojowi chorób liści (głównie mączniaka) oraz zwiększają presję przędziorków i roztoczy. Dla przypomnienia pełny cykl rozwojowy (od jaja do jaja) przędziorka w temperaturze powyżej 30°C trwa ok.6 dni.

Biorąc pod uwagę panujące warunki pogodowe oraz prognozy na nadchodzące dni wskazujące na dalsze niedobory opadów, należy skłaniać się do decyzji o skoszeniu liści.

Zanim jednak ten zabieg zostanie wykonany należy pamiętać o kilku istotnych prawidłach agrotechnicznych:

  1. z reguły nie wymagają koszenia plantacje jednoroczne (po pierwszym owocowaniu), chyba że wystąpi bardzo silna presja chorób lub szkodników;
  2. nie należy kosić liści na plantacjach osłabionych, np. przez herbicydy oraz w sytuacjach pogodowych lub warunkach, które uniemożliwiają szybki odrost masy liściowej ( np. na glebach lekkich w okresie suszy);
  3. zdecydowanie wymagają koszenia odmiany o silnym ulistnieniu i z tendencją do zagęszczania się, takie jak Alba, Asia, Roksana, Florencja, Faith, Malwina
  4. W przypadku pozostałych odmian decyzję należy podjąć indywidualnie;
  5. Na 2-3 dni przed skoszeniem liści należy wykonać zabieg niwelujący stres wewnątrz roślinny związany z utratą masy wegetatywnej:

Terra Sorb Complex w dawce 1,0 -1,5 litra/ha

Komunikat ukazał się w ramach współpracy z serwisem www.doradcajagodowy.pl

Serwis www.doradcajagodowy.pl to pierwszy, profesjonalny, polski system wsparcia technologicznego dla plantatorów owoców jagodowych. Podstawy merytoryczne serwisu tworzy dr hab. Zbigniew Jarosz. Informacje agrotechniczne, rekomendacje oraz harmonogramy tworzone są w oparciu o aktualny stan plantacji, na podstawie licznych wizyt lustracyjnych przeprowadzanych regularnie w różnych rejonach kraju. Informacje i rekomendacje agrotechniczne przekazywane są plantatorom za pośrednictwem łatwego i wygodnego serwisu internetowego.

Wszystkich plantatorów zainteresowanych współpracą zapraszamy na www.doradcajagodowy.plPolecamy również

Dobiegają końca tegoroczne zbiory truskawki gruntowej tradycyjnej. 

Po zbiorach plantatorzy jak co roku stają przed dylematem: kosić czy nie kosić liści.