Kosić czy nie kosić liści na plantacjach truskawki po zbiorach?

koszenie lisci truskawki3

koszenie lisci truskawki3

Dobiegają końca tegoroczne zbiory truskawki gruntowej tradycyjnej.

Po zbiorach plantatorzy jak co roku stają przed dylematem: kosić czy nie kosić liści.

Koszenie liści jest typowym zabiegiem fitosanitarnym, stosowanym w celu łatwiejszej ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Tegoroczny przebieg pogody charakteryzował się długotrwałymi falami upałów w połączeniu z suszą. Pogoda taka sprzyjają rozwojowi chorób liści (głównie mączniaka) oraz zwiększają presję przędziorków i roztoczy. Dla przypomnienia pełny cykl rozwojowy (od jaja do jaja) przędziorka w temperaturze powyżej 30°C trwa ok.6 dni.

Biorąc pod uwagę panujące warunki pogodowe oraz prognozy na nadchodzące dni wskazujące na dalsze niedobory opadów, należy skłaniać się do decyzji o skoszeniu liści.

Zanim jednak ten zabieg zostanie wykonany należy pamiętać o kilku istotnych prawidłach agrotechnicznych:

  1. z reguły nie wymagają koszenia plantacje jednoroczne (po pierwszym owocowaniu), chyba że wystąpi bardzo silna presja chorób lub szkodników;
  2. nie należy kosić liści na plantacjach osłabionych, np. przez herbicydy oraz w sytuacjach pogodowych lub warunkach, które uniemożliwiają szybki odrost masy liściowej ( np. na glebach lekkich w okresie suszy);
  3. zdecydowanie wymagają koszenia odmiany o silnym ulistnieniu i z tendencją do zagęszczania się, takie jak Alba, Asia, Roksana, Florencja, Faith, Malwina
  4. W przypadku pozostałych odmian decyzję należy podjąć indywidualnie;
  5. Na 2-3 dni przed skoszeniem liści należy wykonać zabieg niwelujący stres wewnątrz roślinny związany z utratą masy wegetatywnej:

Terra Sorb Complex w dawce 1,0 -1,5 litra/ha

Komunikat ukazał się w ramach współpracy z serwisem doradcajagodowy.pl

Serwis doradcajagodowy.pl to pierwszy, profesjonalny, polski system wsparcia technologicznego dla plantatorów owoców jagodowych. Podstawy merytoryczne serwisu tworzy dr hab. Zbigniew Jarosz. Informacje agrotechniczne, rekomendacje oraz harmonogramy tworzone są w oparciu o aktualny stan plantacji, na podstawie licznych wizyt lustracyjnych przeprowadzanych regularnie w różnych rejonach kraju. Informacje i rekomendacje agrotechniczne przekazywane są plantatorom za pośrednictwem łatwego i wygodnego serwisu internetowego.

Wszystkich plantatorów zainteresowanych współpracą zapraszamy na doradcajagodowy.plPolecamy również

Dobiegają końca tegoroczne zbiory truskawki gruntowej tradycyjnej. 

Po zbiorach plantatorzy jak co roku stają przed dylematem: kosić czy nie kosić liści.