logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Biostymulacja po uszkodzeniach herbicydowych w truskawce

Dominika Wolna

Uszkodzenia herbicydowe to często występujący problem w uprawie truskawki, który może przyczynić się do gorszego plonowania. Dlatego też warto wiedzieć, jak i rozpoznać i co zrobić, kiedy już się pojawią.

Uszkodzenia herbicydowe truskawek

Objawy fitotoksyczności herbicydów

Fitotoksyczność herbicydów uwidacznia się na liściach truskawki w formie nieregularnych przeżółknięć blaszki liściowej, informujących o blokadzie biosyntezy chlorofilu. Z czasem blaszka liściowa ulega znekrowaceniu.

Uszkodzenia widoczne nie tylko na liściach

Uszkodzeniu w wyniku stosowania chwastobójczych środków ochrony roślin mogą pojawić się również na łodygach oraz korzeniach.

Przyczyny wystąpienia uszkodzeń herbicydowych truskawek

Z powodu skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak długotrwałe i silne przymrozki, pojawia się wyraźne osłabienie roślin i spowolnienie ich metabolizmu. W zależności od przebiegu sezonu wegetacyjnego uszkodzenia herbicydowe pojawiają się nawet po zastosowaniu minimalnych dawek.

Należy pamiętać, iż selektywność herbicydów zależy ściśle od panujących warunków pogodowych: im gorsze warunki (czyli większy stres wewnątrzkomórkowy), tym ryzyko powstania fitotoksyczności w wyniku zastosowania herbicydów jest większe.

Wrażliwość na herbicydy a odmiana truskawki

Wrażliwość na herbicydy jest związana z cechami odmianowymi. Szczególnie wrażliwe na herbicydy są odmiany pochodzące z włoskich linii hodowlanych (Alba, Asia, Olimpia, Roksana).

W uprawie tych odmian rekomendujemy zastosowanie technologii całkowicie eliminujących stosowanie herbicydów i alternatywną ochronę plantacji przed chwastami: uprawę na zagonach okrytych folią lub włókniną. Dodatkowym czynnikiem pogłębiającym uszkodzenia herbicydowe truskawek może być niedobór wilgoci.

Chwasty w truskawkach — biostymulacja uszkodzeń herbicydowych

Pierwszym zabiegiem, jaki należy zastosować po stwierdzeniu problemów z uszkodzeniami herbicydowymi, jest tzw. przełamanie wewnątrzkomórkowego stresu oksydacyjnego.

W tym celu należy jak najszybciej zastosować oprysk Maxi-Grow w dawce 0,5-0,75 l/ha, przy użyciu 500-600 litrów wody na hektar lub jeśli jest nawadnianie kropelkowe zaaplikować preparat w dawce 1-1,5 l na ha ok. 10 m3 wody.

Jak działa Maxi-Grow?

Nawóz Maxi-Grow zawiera prekursory fitohormonów, które intensyfikują metabolizm wewnątrzkomórkowy, a tym samym przyspieszają rozkład herbicydów. Zabieg należy powtórzyć w tym samym układzie po 5-7 dniach.

Dodatkowe zabiegi biostymulujące

Niekiedy po zastosowaniu bardzo wysokiej dawki herbicydów doglebowych konieczne jest również zastymulowanie i przyspieszenie mikrobiologicznego rozkładu substancji aktywnej w ryzosferze. W tym celu dokorzeniowo wraz z fertygacją należy zastosować:

Terra Sorb Radicular w dawce 10-15 litr na ha z dawką wody 15000-25000 l/ha

Zastosowanie koncentratu aminokwasowego dokorzeniowo w formie fertygacji ma na celu intensyfikację rozwoju mikroflory glebowej, której aktywność rozkłada nadmiar szkodliwych substancji, hamujących rozwój i funkcjonowanie korzeni. Po zastosowaniu nawozu aminokwasowego należy przepłukać instalację wodą.

Ostatni krok — preparat humusowy

Po 4-5 dniach dobrze jest również wprowadzić do ryzosfery roślin, wraz z fertgacją, preparat humusowy (np. Rootex), którego zadaniem będzie pobudzenie odbudowy włośników korzeniowych uszkodzonych przez herbicyd. Truskawki gruntowe w okresie budowy pąków (odmiany późne) oraz kwitnienia (odmiany uprawiane na przyspieszenie) to dobry czas na sprawne i szybkie biostymulowanie uszkodzeń herbicydowych.

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl