logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content

Wsparcie doradców

+48 71 691 11 00bok@osadkowski.pl

Choroby odglebowe truskawki - jakie mają objawy i jak je zabezpieczyć?

Artur Śliz

Jesień to koniec sezonu jagodowego i doskonała okazja, aby omówić problemy związane z chorobami odkorzeniowymi, szczególnie z patogenem Phytophtora Cactorum. Rośliny, które początkowo dobrze rosły, zaczynają obumierać po kilku tygodniach? Zwróć uwagę na sprzyjające warunki, takie jak nadmiar wilgoci oraz ciężkie gleby, które mogą prowadzić do rozwoju chorób.

Choroby odglebowe truskawki - jakie mają objawy i jak je zwalczać?

Phytophtora Cactorum — patogen, który powoduje w truskawkach choroby odglebowe

Phytophtora to mikroorganizmy należące do rodzaju wroślikowatych. Stanowią poważne zagrożenie w uprawie roślin dwuliściennych, w tym właśnie truskawki. Objawem występowania patogenów jest stopniowe zamieranie roślin, począwszy od zgnilizny korzeni i nekrozy podstawy pędów. Ze względu na częste opady deszczu i dużą wilgotność, choroby od glebowe pojawiają się w znacznym natężeniu jesienią.

Patogen może bytować w glebie szczególnie wtedy, kiedy mamy gleby "zmęczone" np. gdy uprawiamy truskawkę po truskawce.

Jak rozpoznać chorobę korzeni truskawki?

  • Widoczna choroba korzeni truskawki
  • Phytophtora Cactorum - patogen powodujący choroby korzeni w truskawce

W jakich warunkach rozwijają się choroby?

Ocieplenie klimatu sprzyja rozwojowi chorobotwórczych grzybów. Pogoda panująca w ostatnich latach w okresie jesiennym nie sugeruje, że jest to końcówka sezonu. Jesień jest ciepła, a w wielu regionach występują intensywne opady deszczu. Z roku na rok obserwujemy coraz dłuższe jesienie i coraz krótsze, przymrozki zimą.

Choroby odglebowe w uprawie truskawki mogą rozwijać się przez cały rok. Ich wystąpieniu sprzyjają odpowiednie warunki, a przede wszystkim wysoka wilgotność. Wilgotne i ciepłe środowisko to idealne siedlisko niebezpiecznych patogenów, w tym również Phytophtora.

Rozwojowi choroby korzeni truskawek sprzyja:

  • wysoka wilgotność
  • ciepła jesień
  • ciężka gleba
  • brak międzyplonów
  • zainfekowane sadzonki

Jak zabezpieczyć rośliny przed chorobami korzeni?

Plantatorzy coraz lepiej radzą sobie z tym problemem, ale ze względu na sprzyjające warunki do rozwoju chorób korzeni, jest ich coraz większa presja. Jeszcze do niedawna stosowano nawozy oparte na fosforynach, które obecnie zostały wycofane. Teraz mamy do dyspozycji nawozy o działaniu prewencyjnym, takie jak np. IonBlue.

  • Rozwinięty system korzeniowy w truskawce

Walcz z chorobami odglebowymi w truskawce jesienią z IonBlue

IonBlue to nawóz miedziowo-siarkowy z tzw. miedzią aktywną. Ma działanie prewencyjne — zapobiegające rozwojowi chorób korzeni w glebie. Należy go stosować wtedy, gdy chcemy zatrzymać rozwój phytophtorozy. Optymalnym terminem stosowania jest zatem czas, gdy truskawki zostały posadzone. Stosowanie IonBlue jesienią zabezpieczy rośliny na okres zimowy.

Dawkowanie IonBlue jesienią

IonBlue najefektywniej działa aplikując go przez fertygację w dawce 1,5 do 2 l /ha

Jakość sadzonek ma znaczenie

Choroby truskawek możemy wnieść na pole wraz z sadzonkami truskawek. Należy pamiętać, że jakość sadzonek ma duży wpływ na plantację. Kupuj materiał od zaufanych dostawców. "Zmęczona" gleba i słaba sadzonka to najprostsza droga do rozwoju chorobotwórczych patogenów.

Artur Śliz

Dział Doradztwa i Rozwoju