logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Jesienne wapnowanie truskawki — jak wyregulować odczyn na plantacji?

Artur Śliz

Dlaczego wapnowanie truskawki najlepiej wykonać jesienią? Istnieją co najmniej 3 powody, dla których to właśnie jesień jest porą roku optymalną do wyregulowania odczynu gleby.

Wapnowanie truskawki - jakie wapno na truskawki?

Kiedy jest najlepszy czas na wapnowanie?

Okres jesienny nie bez powodu jest przez wielu uznawany za optymalny. Po pierwsze, rośliny w czasie jesieni wchodzą już w fazę uśpienia. Po drugie, zaczynają występować coraz częstsze opady deszczy, dzięki czemu gleba ma odpowiednią wilgotność. Sprzyja to szybkiemu rozpuszczeniu się nawozu i prawidłowemu przemieszczaniu składników w glebie.

Trzeci ważny powód — coraz dłuższy okres jesienny bez przymrozków. Choć zmiany klimatu nie zawsze sprzyjają rolnictwu, a częściej powodują problemy, w przypadku wapnowania długi okres bez przymrozków wspiera przemiany chemiczne i mikrobiologiczne w glebie. A to właśnie one prowadzą do neutralizacji jej odczynu.

Jesienne wapnowanie truskawki — jaki nawóz wybrać?

W procesach odkwaszania gleby ogromną rolę ogrywa prawidłowo dobrany nawóz wapniowy oraz jego dawka. Decyzje o wyborze nawozu i ustaleniu dawki powinny być podejmowane na podstawie aktualnego odczynu gleby oraz zawartości wolnego wapnia.

Część plantatorów decyduje się jednak na jesienne wapnowanie truskawki bez wcześniejszej analizy chemicznej. Takie rozwiązanie jest oczywiście obarczone ryzykiem błędu i często ogranicza skuteczność całego zabiegu.

  • Wapno na truskawki - przygotowanie pola do uprawy tunelowej
    Przygotowanie pola pod uprawę truskawki w tunelu

Kredy nawozowe to dobre rozwiązanie

Najbezpieczniejsze, a zarazem najszybciej działające są kredy nawozowe np. OMYA Calciprill. Kreda jest najmłodszym minerałem i najbardziej reaktywnym. Inne wapna węglanowe (wapna jurajskie lub dolomitowe) działają znacznie wolniej. Kredę nawozową stosuje się w dawkach rekomendowanych przez dystrybutora.

Najczęściej jest to 250-750 kg na ha, przy równomiernym wysiewie na całą powierzchnię pola.

Wapno nawozowe z dodatkami

Interesującym i bardzo efektywnym rozwiązaniem na rynku nawozów wapniowych są wapna wzbogacone o kwasy humusowe, np. HumiCalc 4.0. Dodatek kwasu humusowego jest swoistym aktywatorem reakcji uwalniania wapnia, ale również istotnie wpływa na poprawę struktury gleby.

Warto podkreślić fakt, że nawóz zawiera również bakterie Bacillus azotofixans posiadające zdolność wiązania azotu atmosferycznego oraz bor, będący niezbędnym składnikiem pokarmowym. Jak udowodniono w badaniach prowadzonych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu stosowanie wapna HumiCalc 4.0, oprócz odkwaszania gleby i wzbogacania jej w wapń, preparat istotnie pobudza aktywność mikrobiologiczną ryzosfery.

Wapń w uprawie truskawki bez podnoszenia pH

Niekiedy istnieje konieczność zwiększenia zawartości wapnia w ryzosferze bez konieczności podnoszenia odczynu gleby. Efekt taki można uzyskać, wysiewając wapno siarczanowe np. Sulkalk. Sulkalk to nawóz bogaty w siarkę w formie siarczanowej oraz łatwo dostępny dla roślin wapń. Dwa składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania roślin. Poprawia gruzełkowatość gleby i neutralizuje toksyczny glin (Al). Wyraźnie zwiększa masę systemu korzeniowego i stymuluje intensywny pobór składników pokarmowych.

Dawkę tego nawozu również ustala się indywidualnie – z uwzględnieniem aktualnego odczynu i zasobności gleby. Najczęściej jest to 500-750 kg na ha.

Artur Śliz

Dział Doradztwa i Rozwoju