Phytophtorozy truskawki groźne szczególnie wiosną — jak chronić truskawki przed zgnilizną korzeni i owoców?
Zbigniew Jarosz
Kiedy powinniśmy rozpocząć monitoring i profilaktykę przeciw Phytophtorozie truskawki? Zimy z roku na rok są coraz cieplejsze, dlatego plantacjom truskawki choroby mogą zagrażać już wczesną wiosną. Wśród patogenów glebowych najgroźniejsze są organizmy grzybopodobne, wywołujące choroby zwane Phytophtorozami.

Czym są Phytophtorozy truskawki — czerwona zgnilizna korzeni i skórzasta zgnilizna owoców
Najgroźniejsze organizmy grzybopodobne na plantacjach truskawki, które są aktywne już wczesną wiosną to Phytophtora fragariae oraz Phytophtora cactorum. Pierwszy z patogenów jest sprawcą czerwonej zgnilizny korzeni – choroby dziesiątkującej nasadzenia truskawki.
Z kolei Phytorphtora cactorum odpowiada za występowanie skórzastej zgnilizny owoców truskawki – choroby atakującej owoce podczas zbiorów.
Phytophtorozy truskawki — jak dochodzi do rozwoju choroby?
Do infekcji patogenami z rodzaju Phytorphtora spp. może dojść już w temperaturze od 2 °C, stąd też tak groźne dla zdrowotności plantacji są bezmroźne okresy zimy i przedwiośnia o dużej ilości opadów. Problemy z występowaniem tych chorób występują głównie na glebach ciężkich i słabo przepuszczalnych oraz w sezonach obfitujących w opady.
Problem nasila się na stanowiskach długotrwale obsadzanych truskawką (czyli na tzw. glebach zmęczonych), aczkolwiek w przypadku używania słabej jakości sadzonki pierwotnie zainfekowanej tymi patogenami problem chorobowy może się pojawić nawet w pierwszym roku nasadzeń na „nowinach” o dobrej strukturze.
Jak zminimalizować ryzyko rozwoju patogenów i wystąpienia Phytophorozy truskawki?
- W miarę możliwości jak najszybciej odprowadzić nadmiar zbierającej się wiosną wody z plantacji (przekopać odpływy, wypompować), tak aby zminimalizować okres całkowitego zalania systemu korzeniowego.
- Zablokować możliwość rozwoju grzybów wywołujących Phytophtorozę truskawki poprzez zastosowanie wraz z fertygacją IonBlue 1,5-2,0 l na ha (krótki cykl 6-8 metrów sześciennych wody na ha rozprowadzający równomiernie preparat miedziowo-siarkowy po liniach kroplujących).
- Wzmocnić system korzeniowy podając jeden z preparatów zawierających humusy może to być Rootex 3-4 kg na ha. Preparaty te należy stosować, dodając do pierwszej pożywki startowej (raczej nie mieszając z IonBlue ze względu na różnice w odczynie preparatów).
- Poprawić strukturę gleby niszczonej przez nadmiar wody poprzez aplikację preparatów strukturyzujących gruzełki glebowe i poprawiających napowietrzenie np. H-850 w dawce 5 kg na hektar. W trakcie sezonu wskazane powtórzyć 3 razy taki zabieg.
- Uzupełnić do optymalnych poziomów wapń, który jest pierwiastkiem odpowiadającym za powstanie agregatów glebowych (swoistym „lepiszczem”) poprawiającym napowietrzenie (aerację) głębszych warstw gleby.
- W okresie spoczynku roślin (późna jesień, przedwiośnie) można się pokusić również o wykonanie zabiegu głęboszowania, aby do powietrzyć głębsze warstwy ryzosfery wykazujące niedotlenienie.
Jakie gatunki roślin atakują Phytophtorozy?
Oczywiście patogeny z rodzaju Phytophtora spp. mogą być groźne również dla innych plantacji jagodowych (malina, porzeczka, borówka), ale w każdym wypadku procedura blokowania rozwoju tych patogenów będzie podobna do procedury opisanej powyżej.

Zbigniew Jarosz
Doradca Jagodowy