Inicjacja pąków kwiatowych truskawek, czyli wsparcie w budowaniu plonu na kolejny sezon
Artur Śliz
Czy wiesz, że wsparcie upraw jagodowych w okresie jesiennym ma wpływ na budowanie plonu na kolejny sezon? Bardzo ważnym procesem w truskawce jest inicjacja pąków kwiatowych. Rozpoczyna się on już pod koniec sierpnia, dlatego warto wiedzieć, jakie zabiegi będą istotne we wsparciu tego procesu.
Inicjacja pąków kwiatowych roślin — na czym polega?
Proces inicjacji pąków kwiatowych u odmian truskawki czerwcowej, które są roślinami dnia krótkiego, w naszych szerokościach geograficznych zaczyna się od około 25 sierpnia i trwa do nadejścia przymrozków.
Z fizjologicznego punktu widzenia proces ten jest ściśle związany ze sprawną biosyntezą fitohormonów z grupy giberelin. Optymalnymi warunkami dla prawidłowego procesu inicjacji pąków są umiarkowana temperatura w zakresie 15-25 °C oraz prawidłowa wilgotność ryzosfery.
Co utrudnia inicjację pąków roślin jagodowych?
Wszystkie czynniki stresogenne utrudniające biosyntezę fitohormonów (np. upały i susza, a zwłaszcza stres herbicydowy), automatycznie spowalniają proces inicjacji pąków.
W takich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie nawozów lub preparatów zawierających prekursory fitohormonów. Ma to na celu dostarczenie roślinom energii, która nie tylko niweluje stres oksydacyjny, ale również przywraca prawidłowe tempo inicjacji pąków.
Zabiegi na inicjację pąków — jak przygotować truskawki na kolejny rok?
Optymalnym zabiegiem wspierającym inicjację pąków, jest zastosowanie preparatu Maxi Grow w dawce 0,75 l na ha.
Maxi-Grow został opracowany z myślą o tym, aby pomóc roślinom w lepszym owocowaniu. Jego stymulujące działanie wspiera zapylone kwiaty w procesie zawiązywania owoców i podziałów komórkowych. Nawóz dostarcza składniki niezbędne w tym procesie, zwiększa zasoby energii.
Kiedy wykonać zabiegi po zbiorach?
Rekomendowany nawóz należy stosować regularnie przez cały okres inicjacji pąków, a szczególnie w okresach nasilających się warunków stresowych. Pozwoli to zredukować skutki niesprzyjających warunków i przygotuje rośliny jagodowe na kolejny sezon, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i rozwój.
Artur Śliz
Dział Doradztwa i Rozwoju