logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Nawożenie truskawek po zbiorach

Artur Śliz

Odpowiednie nawożenie truskawki po zbiorach oraz optymalna stymulacja roślin są zabiegami niezbędnymi do prawidłowego uformowania pąków kwiatowych, a zatem decydują o potencjale przyszłorocznych zbiorów. Dawki i rodzaj nawozów w nawożeniu po zbiorczym będą uzależnione od uprawianej odmiany, rodzaju gleby, intensywności dotychczasowego nawożenia oraz sposobu postępowania z roślinami.

Nawożenie truskawek po zbiorach

Nawożenie truskawek po zbiorach

Głównym kryterium decydującym o wielkości zastosowanego nawożenia po zbiorczego truskawek jest kwestia usuwania liści. Plantacje po skoszeniu liści wymagają intensywnego nawożenia (głównie azotem) w celu jak najszybszego odbudowania usuniętej masy nadziemnej. 

Plantacje skoszone wymagają intensywniejszego nawożenia azotem w celu odbudowy usuniętej masy nadziemnej

Istotną kwestią decydującą o wielkości dawek azotu w pozbiorczym nawożeniu truskawki jest ilość ściółki ze słomy pozostającej na plantacji. Słoma jest materiałem o szerokim stosunku C:N (80-100) co oznacza, iż prawidłowy przebieg procesu rozkładu mikrobiologicznego tego materiału wymaga dostarczenia azotu. Aby mikroorganizmy rozkładające słomę nie konkurowały z roślinami o azot, dawkę tego składnika należy zwiększyć.

W celu uzupełnienia składników pokarmowych w glebie po zbiorach należy zastosować jedno z zaproponowanych rozwiązań. Powinno ono być dopasowane do aktualnych warunków na plantacji.

Plantacjach nieskoszonych po zbiorze należy wysiać:

  • na glebach o niskiej zasobności, wymagających uzupełnienia wszystkich składników pokarmowych oraz przy dużej ilości ściółki w międzyrzędziach: YaraMila Complex w dawce 200-250 kg/ha
  • na glebach próchnicznych, zasobnych w składniki pokarmowe oraz przy minimalnej ilości ściółki w międzyrzędziach: YaraMila Complex w dawce 150-200 kg/ha

Na plantacjach skoszonych po zbiorze należy wysiać:

  • na glebach o niskiej zasobności, wymagających uzupełnienia wszystkich składników pokarmowych oraz przy dużej ilości ściółki w międzyrzędziach: YaraMila Complex w dawce 300-350 kg/ha
  • na glebach próchnicznych, zasobnych w składniki pokarmowe oraz przy minimalnej ilości ściółki w międzyrzędziach: YaraMila Complex w dawce 250-300 kg/ha

Po skoszeniu liści nawożenie należy tak prowadzić, aby rośliny odbudowały masę nadziemną na okres formowania pąków kwiatowych (sierpień-wrzesień).

Dodatkowe uzupełnienie potasu i magnezu na plantacji truskawek

Gleby ciężkie i gliniaste, charakteryzujące się silną sorpcją potasu i magnezu, dlatego wymagają po zbiorach szczególnej uwagi w nawożeniu tymi pierwiastkami.

Jeżeli na plantacji istnieje ryzyko niskiej zawartości któregoś ze składników przed okresem inicjacji pąków kwiatowych (sierpień/wrzesień), warto zastosować dodatkowe nawożenie:

  • siarczan potasu KaliSop (50% K2O) w dawce 100-150 kg/ha + ESTA Kiserit (25% MgO) w dawce 100 kg/ha
  • Strategię nawożenia truskawki powinniśmy dopasować do aktualnych warunków na plantacji

Dokarmianie pozakorzeniowe i biostymulacja po zbiorach

Po zbiorach nie można zaniechać zabiegów dokarmiania pozakorzeniowego i biostymulacji, które są istotnymi czynnikami decydującymi o:

  • procesie inicjacji pąków kwiatowych na przyszły rok
  • prawidłowym przezimowaniu roślin

Bardzo ważna jest odpowiednia stymulacja, zwłaszcza po skoszeniu liści, gdyż niweluje stres związany z utratą masy nadziemnej oraz pomaga roślinie powrócić do prawidłowego funkcjonowania i szybkiej odbudowy ulistnienia.

Na plantacjach nieskoszonych:

  • 1-2 krotny zabieg nawozem Maxi-Grow w dawce 0,5 litr/ha
  • Cel: regeneracja struktur chlorofilowych i pobudzenia fotosyntezy
  • Odstęp między zabiegami: 10-14 dni, począwszy od momentu pojawienia się nowego ulistnienia

Na plantacjach skoszonych:

  • 1-2 krotny zabieg nawozem Maxi-Grow w dawce 0,5-1,0 litra/ha
  • Cel: stymulacja roślin oraz minimalizacja stresu związanego z usunięciem liści
  • Odstęp między zabiegami: 10-14 dni, począwszy od momentu pojawienia się nowego ulistnienia
  • Zabiegi wykonane jesienią wpływają na inicjację pąków kwiatowych w kolejnym sezonie
  • Jesienią nawożąc musimy pamiętać o potasie i magnezie

Artur Śliz

Dział Doradztwa i Rozwoju