logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Ochrona rzepaku jesienią – wybierz jesienną technologię ochrony

Dominika Wolna

W ochronie rzepaku jesienią jest kilka istotnych punktów w technologii prowadzenia, które są niezbędne w utrzymaniu zdrowotności, kondycji oraz zbudowaniu potencjału plonowania. Zapoznaj się z jesienną kompleksową ochroną rzepaku ozimego.

Ochrona rzepaku jesienią – wybierz jesienną technologię ochrony

Ochrona herbicydowa skierowana na samosiewy zbóż

Poza jesienną ochroną herbicydową rzepaku skierowaną na chwasty dwuliścienne ważnym zabiegiem jest również ochrona skierowana na samosiewy zbóż oraz pozostałe chwasty jednoliścienne. Na największą uwagę w tym zakresie, zasługują plantacje rzepaku siane po jęczmieniu ozimym lub jarym, których dynamika jesiennego rozwoju potrafi zagłuszyć wschodzący rzepak.

Już od pierwszej pary liści właściwych możemy w tym celu zastosować preparat Targa Max 10 EC, który w dawce 0,3–0,4 l/ha poradzi sobie z samosiewami zbóż. Dodatek Inex-A w dawce 0,1 l/ha lub Atpolan BIO 80 EC 1,0 l/ha do tego zabiegu przyśpieszy efekty oraz poprawi skuteczność w trudniejszych warunkach dla działania preparatu (niższa temperatura, susza i mocniejsze woski kutykularne).

Efektywne nawożenie dolistne rzepaku

Faza od 4 do 6 liści to moment na zabiegi w ochronie fungicydowej rzepaku oraz regulacji pokroju i dokarmiania dolistnego. Dobre pokrycie roślin rzepaku cieczą roboczą (co nie jest łatwe) gwarantuje efektywność zastosowanych produktów.

W tym właśnie celu stosuje się Inex-A, produkt o działaniu penetracyjnym i poprawiającym pokrycie roślin. W jesiennym nawożeniu dolistnym rzepaku wręcz oczywistym jest uzupełnienie mikroelementu jakim jest bor. To zadanie realizuje preparat OSD Bor zawierający 160 g tego mikroelementu w 1 kg nawozu lub ADOB Bor, zawierający 150 g.

W okresie jesiennym również uzupełnienie podstawowych składników NPK pozwoli na poprawę kondycji. W tym celu stosujemy ALFA Makro zawierający 300 g fosforu i 330 g potasu w 1 l nawozu. Wapń w zastosowaniu nalistnym jest składnikiem niedocenianym. W preparacie Barrier Si-Ca podajemy go w towarzystwie krzemu. Te dwa pierwiastki poprawiają transport składników pokarmowych oraz wzmacniają tkanki, uodparniając rośliny na niekorzystne warunki pogodowe.

Ochrona fungicydowa w zależności od potrzeb

Zabieg fungicydowy w rzepaku ma dwa kierunki działania: utrzymanie zdrowotności oraz regulację pokroju roślin.

Ochrona skierowana na choroby (głównie suchą zgniliznę kapustnych) powinna być bezkompromisowa. Tutaj takie substancje jak tebukonazol (Syrius 250 EW) i metkonazol (Plexeo lub Cambio) pozwolą utrzymać łan w zdrowotności. W zależności od potrzeb skierowanych na regulację łanu możemy odpowiednio dobrać substancję lub ich mieszaniny. Tebukonazol ma średnie działanie regulujące, natomiast metkonazol ma mocniejszy wpływ na pokrój rośliny oraz fizjologię rozwoju systemu korzeniowego.

W zależności od czynników determinujących wzrost rzepaku (temperatura, dostępność wody i składników pokarmowych) możemy zastosować Syrius 250 EW w dawce 1 l/ha lub Praktis/Cambio 1 l/ha lub mieszaninę tych preparatów (po 0,5 l/ha) dającą pośrednią wartość regulacji przy wysokiej skuteczności fungicydowej.

Zwalczanie szkodników jesienią

Szkodniki w uprawie rzepaku należy monitorować od samego początku wzrostu plantacji. Jednymi z najwcześniejszych są pchełki i gnatarz. Do tego dochodzi nalot śmietki, mszycy i innych owadów. Preparat TopGun 050 CS posiada jesienną rejestrację w uprawie rzepaku i wysoką skuteczność w kontaktowym działaniu na szkodniki.

Całościowa technologia daje możliwość dobrego przygotowania plantacji do okresu spoczynku zimowego oraz zbudowanie potencjału plonotwórczego, który będzie kontynuowany wiosną.

Wybierz właściwą ochronę

Jeżeli jest zainteresowany kompleksową ochroną rzepaku i chcesz upewnić się, że podjąłeś właściwą decyzję skontaktuj się z naszym Doradcą lub Biurem Obsługi Klienta +48 71 691 11 00.

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl

Warto przeczytać