logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Jaki nawóz z siarką (S) wybrać?

Dominika Wolna

Oprócz azotu, fosforu, potasu i magnezu to właśnie siarka jest jednym z tych składników, które mają znaczący wpływ na wzrost i rozwój roślin. Siarka jest najefektywniej pobierana przez system korzeniowy, a jej funkcja jest często łączona z azotem — wpływa na jego lepsze wykorzystanie przez rośliny uprawne.

Jaki nawóz z siarką wybrać?

Siarka (S) — jakie ma znaczenie?

Siarka (S) to pierwiastek pełniący dwie ważne funkcje w roślinie. Pierwsza to funkcja strukturalna, ponieważ stanowi składnik m.in. aminokwasów, białek oraz tłuszczów. Druga metaboliczna odpowiadająca za ich syntezę.

Zaopatrzenie roślin w siarkę jest ważne nie tylko w uprawie roślin siarkolubnych, takich jak np. rzepak, ale również burak cukrowy czy zboża. Pierwiastek ten przyczynia się przede wszystkim do wzrostu plonów przy jednoczesnej poprawie ich jakości.

Związki siarki pełnią wiele ważnych funkcji we wzroście i rozwoju roślin uprawnych. Biorą udział w procesie fotosyntezy, wiązaniu azotu atmosferycznego oraz przyczyniają się do większej odporności roślin na czynniki stresowe, takie jak choroby, szkodniki i niesprzyjające warunki pogodowe.

Niedobór siarki w uprawie rzepaku:

  • wolniejsze i słabsze kwitnienie
  • jasnozielone wybarwienie roślin
  • żółknięcie brzegów blaszek liściowych
  • blednięcie i deformacja liści
  • jaśniejsze i mniejsze płatki
  • mniejsza liczba nasion w łuszczynach (lub całkowity brak)

Niedobór siarki w uprawie zbóż:

  • chlorozy głównie na młodych liściach
  • spowolniony wzrost roślin
  • słabszy rozwój kłosa i mniejsza liczba ziarniaków
  • podatne na wyleganie łodygi
  • obniżona zawartość chlorofilu
  • opóźnione kwitnienie

Zapotrzebowanie roślin na siarkę

Zapotrzebowanie roślin uprawnych na siarkę jest zróżnicowana w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. W przypadku zbóż i rzepaku tuż po siewie jest to zaledwie 25% całej dawki. Zapotrzebowanie zwiększa się po ruszeniu wiosennej wegetacji i aż do momentu kwitnienia wynosi ok. 40% a po kwitnieniu od 30% do 40%.

Jeśli chodzi o gleby w Polsce, na niemal wszystkich terenach uprawianych rolniczo stwierdzono wyraźny niedobór tego składnika w formie łatwo dostępnej dla roślin. Zbyt mała ilość siarki w glebie ma bezpośredni wpływ na wysokość uzyskiwanych plonów, a także efektywne nawożenie innymi składnikami, przede wszystkim azotem.

Główne przyczyny obniżonej zawartości siarki w glebie to:

  1. Wprowadzanie mniejszej ilości siarki do gleby, niż wynoszona jest wraz z plonem.
  2. Wymywanie formy siarczanowej (jony o ładunku ujemnym nie są akumulowane w kompleksie sorpcyjnym gleby).
  3. Niska zawartość siarki naturalnie występującej w glebie.

Stosowanie nawozów siarkowych jest zatem konieczne dla zapewnienia roślinom warunków do prawidłowego rozwoju. Najcenniejszą z perspektywy nawożenia i najbardziej skoncentrowaną formą jest siarka elementarna, która w glebie ulega przekształceniu do siarczanów (S -> SO₄).

To, czy nawóz łatwo zostanie przekształcony w formy dostępne dla roślin, zależy od wielu czynników takich jak jakość stosowanego nawozu, wilgotności gleby oraz obecności mikroorganizmów glebowych, przyśpieszających utlenianie się siarki.

Jaki nawóz z siarką wybrać?

Alfa Siarka+ to granulowany nawóz mineralny wyprodukowany z siarki elementarnej naturalnego pochodzenia z dodatkiem bakterii Bacillus Vallismortis. Obecność bakterii w nawozie zapewnia szybkie działanie siarki w glebie.

Siarka elementarna jest przez nie przekształcana w formę łatwiej dostępną dla roślin — siarczanową. Alfa Siarka+ zawiera 10% betonitu sodowego, dzięki któremu granule ulegają rozpadowi nawet przy stosunkowo niskiej wilgotności gleby.

Produkt charakteryzuje się zdolnością do długotrwałego uwalniania siarki, co osiągnięto poprzez zastosowanie frakcji cząstek o różnej wielkości:

  • małe frakcje — działają szybko, bezpośrednio po zastosowaniu
  • średnie frakcje — uwalniają się w trakcie wiosennej wegetacji
  • duże frakcje — działają dopiero w okresie kwitnienia

Zalety nawozu Alfa Siarka+ to wysoka koncentracja siarki i efektywne przekształcanie formy elementarnej do formy przyswajalnej przez rośliny, dzięki obecności szczepu bakterii Bacillus vallismortis. Nawóz można stosować przedsiewnie i pogłównie.

Nawóz azotowy z siarką

Nawóz eNpluS to nowe podejście do nawożenia azotowego z siarką od Grupy Azoty. Wysoka koncentracja składników pokarmowych zapewnia efektywne nawożenie roślin uprawnych. Preparat w swoim składzie zawiera azot (24%), siarkę (17%) oraz wapń (12%).

  • eNpluS - nawóz azotowy z siarką od Grupy Azoty - napędza plony Twoich roślin i wzmacnia glebę

Główne zalety eNpluS to:

  • stymulowanie lepszego wykorzystania azotu przez rośliny
  • zbilansowane połączenie siarki i azotu w jednej granuli
  • szerokie wykorzystanie w uprawach rolniczych, sadowniczych i warzywniczych
  • może być stosowany przedsiewnie i pogłównie
  • ma doskonałe parametry fizyczne, zapewniające równomierny wysiew

Źródłem siarki i wapnia w nawozie eNpluS jest pochodzący z anhydrytu siarczan wapnia (CaSO₄). Cechuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie, wyższą niż w przypadku wapna nawozowego.

Dominika Wolna

Redakcja Osadkowski.pl

Warto przeczytać