Wiosenne odchwaszczanie zbóż

zboza male

zboza male

Wiosenny zabieg herbicydowy należy dobrze zaplanować pod
kątem substancji aktywnych a także dobrać do warunków termicznych panujących w trakcie zabiegu. Wiosenne odchwaszczanie zbóż.

Wiosenny zabieg herbicydowy powinien być dobrze zaplanowany pod kątem substancji aktywnych dobranych do konkretnych chwastów występujących na danym polu oraz do warunków termicznych panujących w trakcie zabiegu.

Miniona jesień była długa i ciepła, a takie warunki pogodowe sprawiły, że chwasty miały idealne warunki do rozwoju. Nawet na plantacjach zbóż ozimych, na których wykonano zabiegi jesienne z kompleksowym wykorzystaniem mieszanin, w wielu przypadkach niezbędne będzie wykonanie zabiegu korekcyjnego wczesną wiosną. Jak wiadomo, łatwiej jest zlikwidować młode siewki chwastów – chwasty dwuliścienne najskuteczniej jest zwalczać od fazy kiełkowania do wytworzenia 5–6 liści. Wykonanie zabiegu we wcześniejszych fazach rozwojowych pozwala na zastosowanie niższych zalecanych dawek. Na starsze chwasty skuteczne są tylko niektóre herbicydy i to w pełnych dawkach, co wiąże się z większymi kosztami.

Wczesna aplikacja herbicydów, kiedy łany zbóż są w fazie wiosennego dokrzewiania i nie wytworzyły jeszcze piętra ochronnego dla chwastów, jest najskuteczniejsza, należy jednak pamiętać, aby zabiegi wykonywać najlepiej tydzień przed przymrozkami i tydzień po ewentualnym wystąpieniu spadku temperatury poniżej zera.

Czym zwalczać uciążliwe chwasty

W zbożach ozimych do najgroźniejszych chwastów jednoliściennych należą: miotła zbożowa, wyczyniec polny oraz perz właściwy, natomiast wśród gatunków dwuliściennych przeważają: przytulia czepna, gwiazdnica pospolita, jasnoty, przetaczniki, fiołek polny, chaber bławatek, dymnica pospolita, bodziszki, chwasty rumianowate (maruna bezwonna, rumian polny), chwasty kapustowate (tasznik pospolity, tobołki polne, samosiewy rzepaku) oraz ostrożeń polny.

Bezpośrednio po ruszeniu wegetacji – w celu wyeliminowania miotły zbożowej, wyczyńca polnego czy perzu – możemy zastosować w pszenicy ozimej preparat Fraxial 050 EC w dawce 0,6–1,2 l/ha. Do zwalczenia chwastów dwuliściennych konieczny będzie dodatek herbicydu z grupy sulfonylomoczników, np. Blusky 500 WG w dawce 15–20 g/ha lub Pixxaro w dawce 0,25–0,3 l/ha, który w swoim składzie, poza fluroksypyrem, zawiera również nową substancję Arylex. Działa on już od 2°C i eliminuje z plantacji takie chwasty, jak np. chaber bławatek, przytulia czepna, jasnoty, gwiazdnice oraz występujące w dużym nasileniu przetaczniki. Do wykorzystania mamy również sprawdzoną i efektywną gotową mieszaninę trzech substancji aktywnych zawartych w preparacie Lancet Plus 125 WG, która w dawce 0,2 kg/ha zniszczy najbardziej uciążliwe chwasty w uprawie pszenicy, pszenżyta lub żyta. Pamiętajmy, że ten produkt do efektywnego działania wymaga średniej dobowej temperatury powyżej 5°C. W niższej temperaturze wszystkie czynności życiowe roślin przebiegają wolniej, również wchłanianie substancji aktywnej oraz jej transport w roślinie, dlatego działanie chwastobójcze jest znacznie mniejsze, a początkowe efekty słabe. Może dojść także do sytuacji, w której chwasty pobierają systematycznie niewielkie ilości herbicydu, co nie zakłóca ich wzrostu – w ten właśnie sposób tworzą się uodpornienia. Ważne jest zatem, abyśmy przeciwdziałali temu zjawisku i stosowali przemiennie substancje z różnych grup chemicznych.

W razie wyboru preparatu o szerokim spektrum zwalczanych chwastów (zarówno jedno-, jak i dwuliścienne), należy liczyć się z większym kosztem zakupu herbicydów, jednak wykonując jeden zabieg wiosną herbicydami zawierającymi jodosulfuron lub aminopyralid, pyroksysulam oraz florasulam, często ograniczamy występowanie większości gatunków chwastów.

Minimalne temperatury działania herbicydowych substancji aktywnych przeznaczonych do wiosennego odchwaszczania zbóż:

Substancja aktywna Temperatura minimalna [°C]
jodosulfuron 6–7
propoksykarbazon 7
fluroksypyr 7–8
chlorosulfuron 8
diflufenikan 8
sulfosulfuron 8–12
fenoksaprop 10

Jakie preparaty wybierać w późniejszych fazach rozwojowych?

Jeżeli na plantacji występują: przytulia czepna, mak polny, ostrożeń polny, tasznik pospolity czy gwiazdnica, to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatu Diablo 306 SE w dawce 0,4–0,6 l/ha, który możemy bezpiecznie aplikować aż do fazy drugiego kolanka zbóż.

Pamiętajmy, że zawsze mamy możliwość zwiększenia skuteczności zabiegu herbicydowego poprzez zastosowanie odpowiedniego adiuwantu, np. Atpolan Bio 80 EC w dawce 1 l/ha, który polepszy działanie substancji aktywnej herbicydu oraz umożliwi szybsze wchłonięcie przez chwasty, dzięki czemu przyspieszy efekt chwastobójczy.

Wykonując zabiegi herbicydowe wiosną, pamiętajmy:

  • im niższa faza rozwojowa chwastów, tym skuteczniejszy zabieg
  • herbicydy dobierajmy do chwastów występujących w łanie
  • zwracajmy uwagę na minimalne temperatury działania substancji aktywnych
  • zawsze stosujmy adiuwanty, które poprawiają skuteczność zabiegów

Przestrzegając powyższych zasad, mamy pewność wyeliminowania chwastów z naszej plantacji, a więc stworzenia optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju roślin uprawnych.

Paweł Kwaśniak p_kwasniak@osadkowski-cebulski.pl