logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Czym zwalczać mączniaka prawdziwego zbóż i traw?

Marcin Kaczmarek

Mączniak prawdziwy zbóż i traw jest jedną z chorób o bardzo charakterystycznych i łatwych do rozpoznania objawach. Trudno tę chorobę pomylić z innymi jednostkami występującymi na zbożach. Wiele substancji czynnych wykazuje skuteczność w stosunku do mączniaka prawdziwego, ale tylko klika jest specjalistami w jego eliminacji.

Mączniak prawdziwy zbóż i traw

Mączniak prawdziwy zbóż i traw

Choroba powodowana jest przez grzyb patogeniczny dla zbóż Blumeria graminis. Co ciekawe inne grzyby z rodziny mączniakowatych powodują mączniaka na innych roślinach uprawnych, ale także występujących naturalnie w środowisku.

Sprawca mączniaka prawdziwego zbóż i traw rozwija się tylko na tkance żywej, czyli rozwój choroby nie prowadzi do całkowitego zniszczenia rośliny uprawnej. Blumeria graminis jest więc pasożytem bezwzględnym (obligatoryjnym).

W przypadku innych chorób zbóż np. septoriozy paskowanej liści i brunatnej plamistości liści ich sprawcy są pasożytami względnymi. Oznacza to, że mogą rozwijać się też na martwych częściach roślin, prowadzą do zniszczenia roślin. W związku z tym mączniak nie jest tak niebezpieczny dla roślin zbóż, jak inne choroby.

Kiedy dochodzi do infekcji?

Termin infekcji jest uzależniony ściśle od przebiegu pogody. Infekcji sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura powyżej 5 °C. Takie warunki mogą występować jesienią i wiosną.

Dlatego też należy monitorować uprawy pod kątem występowania mączniak od fazy 2-3 liści.

Czy wszystkie gatunki zbóż są jednakowym stopniu porażane mączniakiem prawdziwym zbóż i traw?

Zdecydowanie najczęściej choroba występuje w uprawie pszenicy ozimej oraz jęczmienia ozimego. W formach jarych tych gatunków jest ona spotykana rzadziej. Natomiast pszenżyto i żyto mają genetycznie większą odporność na chorobę.

Warto zwrócić uwagę również na różnice odmianowe — podatność poszczególnych odmian na choroby jest mocno- zróżnicowana. Wybierając jedną z odmian zbóż ozimych dostępnych w naszej ofercie możemy liczyć na precyzyjnie określone parametry zdrowotne i zweryfikowany stopień tolerancji odmiany na mączniaka prawdziwego.

Jak wyglądają objawy mączniaka prawdziwego?

Grzyb poraża wszystkie części roślin uprawnych - źdźbło, liście, a nawet w skrajnych przypadkach przy braku ochrony grzybobójczej nawet kłos. Objawem choroby jest biały mączysty nalot na powierzchni porażonych organów.

Wraz z rozwojem choroby pojawiają się na niej czarne punkty. Są to zarodniki bezpłciowe (konidia), które mogą być źródłem infekcji wtórnej na plantacjach zbóż.

  • Pierwsze objawy mączniaka pojawiają się zwykle na podstawie źdźbła
    Pierwsze objawy mączniaka pojawiają się zwykle na podstawie źdźbła
  • Jak zwalczać mączniaka prawdziwego zbóż i traw?

Jakimi produktami zwalczać mączniaka prawdziwego?

Do programu ochrony grzybobójczej warto włączyć substancję czynną, która wykazuje bardzo wysoką skuteczność w zwalczaniu mączniaka prawdziwego. Eliminację mączniaka lub zabezpieczenie roślin zbóż przed jego wystąpienie warto rozpocząć już w zabiegu T1. Dlatego jako jego część uwzględniany jest jeden z poniższych związków:

  • fenpropidyna (działanie zapobiegawcze, lecznicze i wyniszczające)
  • cyflufenamid (działanie zapobiegawcze i lecznicze)
  • metrafenon (działanie zapobiegawcze i lecznicze)
  • proquinazid (działanie zapobiegawcze i lecznicze)
  • pyriofenon (działanie zapobiegawcze i lecznicze)

Wymienione substancje czynne występują w środkach ochrony roślin samodzielnie. Mogą być w zależności od preferencji oraz stanu plantacji swobodnie włączane do mieszaniny opryskowej.

Do zwalczania mączniaka można wykorzystać także fungicydy zawierające spiroksaminę, która ma działanie zapobiegawcze, lecznicze i wyniszczające. Związek ten nie występuje jednak solo, a jest częścią gotowych produktów: Delaro Forte, Imput Triple, Soligor 425 EC, Cayunis.

Kiedy wykonać zabieg?

O konieczność wykonania zabiegu fungicydowego informuje przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, które dla mączniaka prawdziwego są zróżnicowane w zależności od fazy rozwojowej zbóż:

  • w fazie krzewienia (BBCH 20-29) to od 50 do 70% roślin z objawami choroby, które występują na liściach lub źdźbłach
  • od początku strzelania w źdźbło do początku fazy liścia falowego (BBCH 30-39) - 10% źdźbeł lub liści z objawami porażenia 
  • od początku kłoszenia (od fazy BBCH 50)- pierwsze symptomy na liściu podflagowym, flagowym lub kłosie

Przedstawione powyżej progi ekonomicznej szkodliwości jednoznacznie wskazują na to, że mączniak ma największy wpływ na plon w wysokich fazach rozwojowych rośliny uprawnej. Dlatego też stosując zabiegi fungicydowe należy dążyć do zatrzymania choroby w dolnych partiach.

Marcin Kaczmarek

Dział Doradztwa i Rozwoju

Warto przeczytać