logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Zabieg na opadanie płatka w rzepaku

Mateusz Gniatkowski

Ostatni wjazd w pole rzepaku ozimego opryskiwaczem wykonywany jest w fazie opadania pierwszych płatków kwiatowych z pędu głównego. Jest to termin, w którym podczas jednego zabiegu należy zwalczyć szkodniki łuszczynowe (chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik) oraz zadbać o zdrowotność roślin rzepaku.

Zabieg na opadanie płatka w rzepaku

Zabieg na opadanie płatka w rzepaku – zwalczanie szkodników

Rzepak ozimy przez cały okres wegetacji podawany jest dużej presji ze strony różnych gatunków szkodników. Jako ostatnie na plantacje rzepaku ozimego nalatują chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. Osobniki dorosłe nie stanowią zagrożenia dla rzepaku ozimego, ale ich larwy już tak.

Oba szkodniki składają jaja do wnętrza łuszczyn, ich larwy rozwijają się w nich i niszczą nasiona. Mogą one powodować też szkody pośrednie – osłabiają łuszczyny, przez co są one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne powodowane przez wiatr i opady deszczu. Prowadzi to do osypywania nasion – strat w plonie.

Zabieg owadobójczy wykonuje się w celu zwalczenia imago – osobników dorosłych przed złożeniem jaj. Dlatego też bardzo ważną rolę odgrywają substancje czynne z grupy pyretroidów, które zapewniają szybki efekt działania. Do eliminacji szkodników łuszczynowych można wykorzystać:

Wybór substancji czynnej

Wybierając substancję czynną, do zabiegu na opadnie płatka w rzepaku (do zwalczania szkodników), warto zwrócić uwagę na fazy stosowania wskazane w etykiecie produktu. Nie wszystkie z wymienionych związków mogą być aplikowane w okresie kwitnienia (BBCH 60-69).

Zabieg owadobójczy należy przeprowadzić po oblocie owadów zapylających oraz mieć na uwadze zakres temperatur, w których efektywnie działają insektycyd. Dla przypomnienia pyretoridy skutecznie działają w temperaturze od 12 do 20 °C, szerszy zakres temperaturowy ma acetamipryd i flupyradifuron: 5-25°C. Jeżeli stosowana jest mieszanina pyretroidu i związku z innej grupy chemicznej, to należy uwzględnić węższy zakres temperatur.

Zabieg na opadanie płatka w rzepaku – ochrona fungicydowa

Równie ważne co zwalczanie szkodników w zabiegu na płatek jest przeprowadzenie skutecznej ochrony grzybobójczej. Najważniejszą chorobą zwalczaną w tej fazie jest zgnilizna twardzikowa.

Jednak nie można zapomnieć o suchej zgniliźnie kapustnych, szarej pleśni oraz czerni krzyżowych. Presja ze strony chorób na końcowym etapie wegetacji rzepaku ozimego jest bardzo duża i przy braku skutecznej ochrony fungicydowej, może zaprzepaścić wysiłek całego sezonu.

Jakie fungicydy można zastosować na choroby?

Niezależenie od tego, czy na początku kwitnienia został zastosowany zabieg tzw. okołokwitnieniowy to rozwiązanie na płatek powinno uwzględniać wszystkie sposoby działania fungicydów (zapobiegawcze, interwencyjne i lecznicze).

Ponieważ w łanie z całą pewnością rozwijają się choroby, a czas od aplikacji fungicydu do zbioru jest dość długi (duża rola działania zapobiegawczego). Działanie zapobiegawcze wnoszą substancje czynne z grupy strobiluryn oraz SDHI, natomiast interwencyjne i lecznicze triazole.

W zabiegu na opadanie płatka rekomendowane jest gotowe rozwiązanie Primasol, który jest połączeniem substancji czynnej metkonazol (triazol) i boskalidu (SDHI). Alternatywą dla wymienionego fungicydu może być technologia oparta o Strobe 250 SC (azoksystrobina), dla którego partnerem może być jedna z substancji czynnych z grupy triazoli: difenkonazol (Torres 250 EC) lub protiokonazol (Soratel).

Barrier Si-Ca w zabiegu na płatek w rzepaku

Włącznie Barrier Si-Ca do zabiegu na płatek ma na celu zwiększyć odporność mechaniczną łuszczyn. Dzięki czemu zawiązywane młode łuszczyny są mniej podatne na uszkodzenia powodowane przez szkodni oraz przez niekorzystny przebieg pogody. Wzmocnione ściany komórkowe przez krzem i wapń stanowią bardziej szczelną barierę dla grzybów chorobotwórczych.

Adiuwanty do zabiegu na opadanie płatka w rzepaku

Do zabiegu na płatek w rzepaku rekomendowany jest zastosowanie dwóch adiuwantów o odmiennej funkcjonalności. Pierwszy z nich Inex-A dodawany jest na początku tworzenia mieszaniny opryskowej.

Jego głównym zadaniem jest ułatwienie wnikania zastosowanych substancji czynnych do wnętrza roślin – ciecz robocza łatwiej pokonuje barierę woskową znajdującą się na powierzchni roślin rzepaku. Dodatkowo Inex-A zmniejsza napięcie powierzchniowe cieczy roboczej, przez co pojedyncza kropla pokrywa większą powierzchnię rośliny oraz ułatwia mieszanie składników tank mix w zbiorniku opryskiwacza.

Drugim produktem jest PH Opti Pro, który dodawany jest jako ostatni składnik mieszaniny opryskowej w celu obniżenia pH cieczy roboczej. Dla przypomnienia środki ochrony roślin działają skuteczniej przy niższym pH, które dla połączenia insektycydów i fungicydów w jednym zabiegu powinno kształtować się na poziomie o 5,5-6,5.

Mateusz Gniatkowski

Dział Doradztwa i Rozwoju

Warto przeczytać

Co zyskujesz kupując na Osadkowski.pl

Szeroka oferta

Sprawdzone produkty, uznani producenci.

Wsparcie doradców

Skorzystaj z pomocy ekspertów.

Bezpieczne zakupy

Wiarygodny dostawca i sprawdzona jakość.