logo
Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z portalu Osadkowski.pl, zaktualizuj swoją przeglądarkę
Twoja wersja przeglądarki może niepoprawnie wyświetlać treści portalu Osadkowski.pl i nie daje gwarancji bezpieczeństwa.
Pobierz najnowszą wersję przeglądarki: Google ChromeFirefoxMicrosoft EdgeOpera
Jeśli używasz Safari na urządzeniach Mac, iPhone lub iPad, zaktualizuj system operacyjny swojego urządzenia. Zobacz instrukcję
skip to content
Internetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnikaInternetowy sklep rolniczy - Osadkowski.pl Sklep dla rolnika

Wapno węglanowe — czyli jakie wapno nawozowe stosować?

Artur Śliz

Podział na wapno węglanowe i tlenkowe został przeprowadzony na podstawie normy wapnia w nawozach. Obie formy aplikowane są w celu podniesienia odczynu gleby. Ich sposób powstawania oraz niektóre właściwości są odmienne.

Wapno węglanowe

Wapno węglanowe — sposób przygotowania nawozu

Do produkcji wapna węglanowego w przeciwieństwie do wapna tlenkowego nie jest potrzeba bardzo wysoka temperatura sięgająca 1000 °C. Surowcem do jego produkcji jest skała wapienna, która w procesie przerobu tzw. mielenie przekształcana jest w nawóz.

Może być on wprowadzany do sprzedaży w formie sypkiej lub wapna granulowanego.

Działanie wapna węglanowego

Wapno węglanowe i wapno tlenkowe, o takie samej zawartości wapnia wyrażonej w CaO, mają taką samą zdolność odkwaszania.

W przypadku nawozów węglanowych reakcje w glebie zachodzą łagodniej, przez co początkowy wzrost odczynu gleby nie jest tak wysoki, jak po aplikacji wapna tlenkowego. Natomiast forma węglanowa działa dłużej, co daje sumarycznie podobny efekt odkwaszania jak po zastosowaniu nawozu tlenkowego.

Na wszystkie typy gleb

Rodzaj wapna powinien być dostosowany do gleby na danym polu. Wapno węglanowe działa mniej gwałtowniej niż forma tlenkowa może być aplikowane na wszystkie rodzaje gleb bez większego ryzyka o ich przewapnowanie.

W niektórych przypadkach jego aplikacja może być nieuzasadniona np. na glebach ciężkich charakteryzującymi się dużymi właściwościami buforowymi.

Czym jest przewapnowanie?

Dochodzi do niego po zastosowaniu nawozów wapniowych tlenkowych na glebach lekkich o słabych właściwościach buforowych lub po zastosowania zbyt duże jego dawki.

Zachodząca w glebie gwałtowna reakcja prowadzi do znacznego podniesienia pH gleby, które wpływa negatywnie na je właściwości biologiczne (zmniejszenie aktywności mikroorganizmów), chemiczne (spadek dostępności składników pokarmowych dla roślin) oraz fizyczne (przesuszenie gleby).

Termin aplikacji wapna węglanowego

Podstawowy termin aplikacji nawozów wapniowych przypada na okres po zbiorze roślin uprawnych. Jednak możliwość aplikacji nawozu z wapniem w formie węglanowej jest dużo szersza — dopuszczalne jest również zastosowanie pogłówne podczas okresu wegetacji.

W przypadku wyboru tego terminu rekomendowane jest wykorzystanie nawozów granulowanych. Zwiększy to jakość i równomierność wykonanej aplikacji oraz ograniczy zbędne pylenie nawozu na rośliny uprawne.

Artur Śliz

Dział Doradztwa i Rozwoju

Co zyskujesz kupując na Osadkowski.pl

Szeroka oferta

Sprawdzone produkty, uznani producenci.

Wsparcie doradców

Skorzystaj z pomocy ekspertów.

Bezpieczne zakupy

Wiarygodny dostawca i sprawdzona jakość.