Oprysk na chwasty w pszenicy ozimej wiosną — kiedy i jakim herbicydem w zbożach ozimych?
Krzysztof Łukajewicz
Chwasty są to dziko rosnące rośliny niebędące przedmiotem uprawy przez rolnika. Ich szkodliwość polega na konkurencji ze zbożami o wodę, składniki pokarmowe, miejsce i światło. Mogą też być żywicielami pośrednimi chorób i szkodników. Przyczyniają się również do obniżenia jakości i ilości płodów rolnych.
Odchwaszczanie zbóż wiosną — jakie ma znaczenie?
Wiosenny zabieg zwalczania chwastów w zbożach jest to jeden z pierwszych zabiegów wykonywanych wiosną w zbożach ozimych. W sytuacji, gdy zabieg odchwaszczania nie został przeprowadzony jesienią, jest to ostatnia szansa na pozbycie się niepożądanych roślin w zbożach.
Gdy zabieg ochrony herbicydowej został wykonany jesienią, wiosną i tak konieczna jest wczesna lustracja zbóż, pod kątem zachwaszczenia, gatunków chwastów i faz rozwojowych.
Należy wziąć pod uwagę, że chwasty, które wzeszły jesienią i przezimowały, są wiosną zdecydowanie bardziej odporne na herbicydy niż chwasty znajdujące się w takich samych fazach rozwojowych, których wschody nastąpiły wiosną. Do zniszczenia zahartowanych chwastów wymagane jest stosowanie mieszanin herbicydowych lub użycie najwyższych zalecanych dawek.
Najważniejsze chwasty w pszenicy
Gatunki chwastów wykazujących największą szkodliwość w zbożach ozimych cechuje szybki rozwój i duży potencjał reprodukcyjny.
W pszenicy ozimej sporym problemem są gatunki chwastów jednoliściennych:
- miotła zbożowa
- wyczyniec polny
- stokłosa żytnia
Wśród chwastów dwuliściennych na plantacjach pszenicy ozimej najczęściej występujące gatunki chwastów to:
- bodziszek drobny
- chaber bławatek
- mak polny
- fiołek polny
- rdesty
- przytulia czepna
- gwiazdnica pospolita
- tobołki polne
- przetacznik bluszczykowy
- rumiany
Kiedy wykonać zabieg na chwasty w pszenicy wiosną?
"Oprysk" na chwasty w pszenicy ozimej wiosną jest dość szeroki, od ruszenia wegetacji nawet do fazy liścia flagowego. Jednak najlepsze efekty przynoszą zabiegi we wczesnych fazach rozwojowych. Chwasty im młodsze, tym bardziej wrażliwe na herbicydy.
Możemy wtedy zastosować herbicydy w dolnych zalecanych dawkach. Opóźnianie terminu zwalczania chwastów sprawia, że możliwości wybrania skutecznej substancji stają się bardziej ograniczone. Wczesną wiosną chwasty rosną bardzo intensywnie, każdy dzień opóźnienia zabiegu może oznaczać jego mniejszą skuteczność.
W ostatnich latach istotną przeszkodą niepozwalającą na wczesne wiosenne zabiegi herbicydowe są warunki pogodowe. W szczególności temperatura — większość herbicydów działa skutecznie przy temperaturach powyżej 5-8 °C.
Przy niższych temperaturach skuteczność zabiegów zwalczających chwasty znacznie spada oraz istnieje większe ryzyko na uszkodzenie zbóż. Unikamy także wiosennych przymrozków, najlepiej zabieg herbicydowy wykonujemy tydzień przed i tydzień po ewentualnych spadkach temperatur poniżej zera.
Zabieg nalistny należy wykonać na rośliny suche
Najkorzystniej wiosenny zabieg odchwaszczający należy wykonać w fazie wiosennego krzewienia się zbóż, kiedy nie wytworzyły one jeszcze piętra ochronnego dla chwastów. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej dla danego preparatu temperaturze.
Co stosować do zwalczania chwastów w pszenicy ozimej?
Do zwalczania chwastów jednoliściennych wiosną w zbożach ozimych stosujemy graminicydy zawierające takie substancje jak pinoksaden czy fenoksaprop-p-etylu. Oprysk środkiem zawierającym substancję czynną opartą na fenoksapropie-P-etylu stosujemy, gdy chwasty nie przekraczają fazy końca krzewienia, a rośliny zbóż fazy 3 kolanka (BBCH 33).
Z kolei oprysk herbicydem zawierającym pinoksaden można stosować od początku ruszenia wegetacji do fazy widocznego liścia flagowego (BBCH 37) rośliny uprawnej.
Na chwasty dwuliścienne do wyboru mamy kilka podstawowych substancji do zastosowania w wiosennym odchwaszczaniu zbóż.
Należą do nich:
- metsulfuron metylu — substancja idealnie nadająca się do mieszanek zbiornikowych
- florasulam — możliwość zastosowania już od 4 °C, działa na przytulię, mak, rumiany, samosiewy rzepaku
- fluroksypyr — działa od 8 °C, substancja zalecana do zwalczania przytuli czepnej w późnych fazach rozwojowych
- tribenuron metylowy — działa systemicznie w roślinie szybko się przemieszcza, wstrzymując wzrost i rozwój chwastów
- 2,4D — substancja czynna przeznaczona do zwalczania chwastów dwuliściennych
- jodosulfuron metylosodowy — substancja czynna przeznaczona do nalistnego zwalczania chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w uprawach zbóż
- tienkarbazon metylu — komponent herbicydów wieloskładnikowych wzmacniających skuteczność działania pozostałych substancji czynnych
Jaki herbicyd na chwasty w pszenicy ozimej wiosną?
Kompleksową ochronę zbóż ozimych, jak i jarych wiosną zapewni nam zestaw SunPak, to połączenie trzech skutecznych herbicydów, które stosujemy w dawkach:
- Fraxial 50 EC — 0,6 l/ha
- Blusky 50 WG — 0,02 kg/ha
- SunLight 50 SC — 0,1 l/ha
Efektywnie zwalcza szerokie spektrum chwastów jednoliściennych i dwuliściennych.
Może być stosowany do bardzo wczesnych zabiegów, jak i tych w późniejszych fazach rozwojowych.
Sposobem na chwasty dwuliścienne, zwłaszcza na przytulię czepną w późniejszych fazach rozwojowych jest połączenie dwóch preparatów herbicydowych:
- Nuke 250 EC — 0,5 l/ha
- Coalicion 750 WG — 20 g/ha
Kompleksowym rozwiązaniem o działaniu nalistnym, jak i doglebowym jest preparat herbicydowy:
- Huzar Activ Plus — 1 l/ha
Zwalcza chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. Nie należy go stosować w jęczmieniu.
Podsumowanie
Zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej wiosną wykonujemy możliwie jak najszybciej w odpowiednich warunkach pogodowych. Zboża powinny być w dobrej kondycji, bez stresu związanego z przymrozkami, suszą czy nadmiarem wilgoci.
Termin, odpowiednie warunki, dobrze dobrany herbicyd to klucz do efektywnego odchwaszczania zbóż ozimych wiosną.
Krzysztof Łukajewicz
Redakcja Osadkowski.pl