Nowoczesne nawożenie precyzyjne — jakie możliwości daje system Augmenta?

System Augmenta - jakie ma możliwości?

Czy rolnictwo precyzyjne to dobre rozwiązanie dla Ciebie? Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto wdrożyć systemy nawożenia precyzyjnego w swoim gospodarstwie, zapoznaj się z możliwościami, jakie dają innowacyjne rozwiązania cyfrowe. Maksymalizuj potencjał swoich upraw, zautomatyzuj operacje rolnicze i ciesz się zyskami.

Czym jest system Augmenta?

System Augmenta to nasza nowa propozycja dla rolników, którzy chcą w pełni wykorzystać możliwości narzędzi cyfrowych na swoim polu. Łączy w sobie 5-pasmowe kamery o rozdzielczości 4K, czujniki otoczenia oraz zaawansowany procesor AI.

Daje to możliwość dostarczania informacji na temat kondycji roślin i precyzyjnego aplikowania nawozów oraz środków ochrony roślin. Dostępne są również statystyki oparte o analizę uzyskanych oszczędności środków do produkcji rolnej. Sensory wchodzące w zestaw są wyjątkowo czułe, skanują pole w czasie rzeczywistym i dostarczają bieżących danych.

Użytkownik ma dostęp zarówno do podstawowych danych, jak i szczegółowych raportów na temat wykonanych zabiegów. Zaletą systemu jest bez wątpienia szybki i łatwy montaż na ciągnikach oraz maszynach samojezdnych np. opryskiwaczach. Również późniejsza obsługa narzędzi cyfrowych nie sprawia trudności.

Sterowanie odbywa się przez ISOBUS lub złącza szeregowe RS232 i CAN. Kolejną zaletą — szczególnie dla początkujących użytkowników — jest prosty interfejs. Doskonale dostosowany do intensywnej pracy polowej, intuicyjny i umożliwiający łatwą konfigurację.

Zalety systemu Augmenta to:

  • zaawansowana analiza kondycji roślin
  • oszczędność poprzez precyzyjne dawkowanie
  • maksymalizacja plonu, dzięki analizie zmienności pola
  • zoptymalizowane zarządzanie zasobami
  • szerokie pole widzenia sensorów
  • wszechstronne usługi LiveVRA
  • dostęp do danych w aplikacji kabinowej i internetowej

Augmenta a Rolnictwo 4.0

Możliwość uzyskania wsparcia finansowego w zakresie Rolnictwa 4.0 sprawia, że coraz więcej rolników interesuje się narzędziami cyfrowymi. Stają się one nieodłącznym wsparciem rolnika już nie tylko w dużych i średnich gospodarstwach, ale również tych mniejszych.

Systemy Augmenta doskonale wpisują się w tę koncepcję, umożliwiając składanie wniosku na dofinansowanie zaawansowanych technologii w rolnictwie. Otwiera to drzwi do rolnictwa precyzyjnego tym, którzy wcześniej nie mogli sobie pozwolić na inwestycję w zaawansowane narzędzia cyfrowe.

Nowy poziom precyzji nawożenia i oprysku

Kluczem do maksymalizacji upraw jest indywidualne podejście do roślin oraz branie pod uwagę zmienności występujących na danym polu. Konwencjonalna technika rolnicza traktuje dane pole jako spójną całość, co jest ogromnym błędem. W obrębie jednego pola występują zróżnicowane warunki wodno-glebowe.

System Augmenta umożliwia skanowanie pola w czasie rzeczywistym i precyzyjne dawkowanie środków, w zależności od kondycji i potrzeb roślin. System doskonale sprawdzi się do aplikacji azotu, regulatorów wzrostu roślin, fungicydów i herbicydów.

Precyzyjne dawkowanie nawozu

Spośród innych urządzeń dostępnych na rynku, Augmenta może pochwalić się wyjątkowo dużą szerokością skanowania (do 42 m). Skaner pracuje według 3 głównych kryteriów przy nawożeniu azotowym:

  1. Gdy potencjał plonowania został osiągnięty, dozuje minimalną dawkę azotu zdefiniowaną przez agronoma, w celu uzupełnienie bieżącego zapotrzebowania na azot.
  2. Gdy potencjał plonowania nie został jeszcze osiągnięty, ale rośliny rokują, dozowana jest dawka maksymalna wcześniej zdefiniowana przez agronoma, w celu zmaksymalizowania plonu.
  3. Gdy potencjał plonowania nie został jeszcze osiągnięty i rośliny nie rokują, dawka obniżana jest do minimum.

Wysoka skuteczność fungicydów i regulatorów wzrostu

Podczas pracy z fungicydami skaner mierzy ilość biomasy następnie działa według następujących kryteriów:

  1. Gęsty łan, bardzo duża ilość biomasy, duża presja chorób grzybowych – maksymalna założona wcześniej przez agronoma dawka stosowanego fungicydu.
  2. Mniejsza ilość biomasy, łan bardziej przejrzysty, odpowiednio mniejsza presja na wystąpienie chorób grzybowych – dawka fungicydów obniżona proporcjonalnie do zmiany wskaźnika zmierzonego przez skaner.
  3. Łan przerzedzony, wymokłe place, brak roślin na skanowanej części pola, brak uzasadnienia stosowania środków ochrony roślin ze względów ekonomicznych oraz ochrony środowiska  – dawka obniżana do minimum.

Podczas stosowania regulatorów wzrostu, skaner mierzy ilość biomasy następnie działa według następujących kryteriów:

  1. Gęsty łan, bardzo duża ilość biomasy – maksymalna założona wcześniej przez agronoma dawka stosowanego regulatora wzrostu.
  2. Mniejsza ilość biomasy – dawka odpowiednio obniżona proporcjonalnie do zmiany wskaźnika zmierzonego przez skaner, proporcjonalne do zmierzonego wskaźnika ograniczenie niekorzystnego wpływu regulatorów wzrostu na kondycję roślin.
  3. Łan przerzedzony, wymokłe place, brak roślin na skanowanej części pola, brak uzasadnienia stosowania środków ochrony roślin ze względów ekonomicznych oraz ochrony środowiska  – dawka obniżana do minimum.

Plug&Play — na czym to polega?

System jest urządzeniem Plug&Play, co oznacza, że do stosowania zmiennego nawożenia i zmiennego stosowania środków ochrony roślin, nie potrzebujemy zdjęć satelitarnych plantacji, które wykonywane są okresowo i często występuje problem z dostarczeniem danych tą metodą ze względu na warunki atmosferyczne, występujące w momencie, kiedy chcemy akurat wykonywać prace (brak danych na stan aktualny np. z powodu dużego zachmurzenia).

W przypadku map zmienności wykonywanych za pomocą dronów wiąże się to z koniecznością wcześniejszego wykonania oblotu, zeskanowania plantacji i przygotowania map aplikacyjnych. W ostatnim etapie dopiero dostarczane są one do maszyny aplikującej. Potrzebny jest na to czas, który przy wykonywaniu wielu zabiegów agrotechnicznych jest na wagę złota. W przypadku Augmenty urządzenie w jednym momencie skanuje wskaźnik zmienności, przetwarza je i poprzez ISOBUS dostarcza do rozsiewacza nawozu lub opryskiwacza.

Precyzyjne nawożenie to ekonomiczne nawożenie

Na całym świecie w 25 krajach pracują już setki skanerów Augmenta, które wpięte są do systemu analizującego przyniesione korzyści. Na podstawie tych obliczeń ustalono konkretne wartości procentowe dla poszczególnych prac, podczas których wykorzystywany jest czujnik Augmenta. System wylicza wartość oszczędności w odniesieniu do maksymalnej dawki, jaka byłaby zastosowana dla całej powierzchni uprawy w sposób konwencjonalny do ilości rzeczywistej ilości zastosowanego nawozu czy środka ochrony roślin. 

Pracuje w każdych warunkach

Prace polowe odbywają się w różnych warunkach. Maszyny i narzędzia cyfrowe są w czasie pracy narażone na wilgoć, pył i uszkodzenia mechaniczne. Augmenta posiada solidną, aluminiową obudowę, która chroni elektronikę przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu nie trzeba obawiać się pracy również w trudniejszych warunkach pogodowych. Urządzenie jest odporne na korozję, wodoszczelne i pyłoszczelne. Wodoszczelność to też duża zaleta przy czyszczeniu maszyny, gdyż nie jest wymagany demontaż narzędzia.

Rolnictwo precyzyjne — czy jest dla Ciebie?

Nadal zastanawiasz się, czy rolnictwo precyzyjne jest dla Ciebie? Wykorzystanie systemów cyfrowych niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla producentów rolnych, jak i środowiska naturalnego. Jeśli masz pytania — skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci znaleźć idealnie rozwiązanie. 

 

Dominika Wolna

Redakcja
Osadkowski.pl